5 fantastycznych kwitnących roślin doniczkowych, które są łatwe w uprawie
Kwitnące rośliny doniczkowe nie tylko ozdobią i ożywią wnętrze, ale także poprawią nasze samopoczucie. Dlatego warto je mieć w domu. Przedstawiamy 5 cudownych roślin doniczkowych, które pięknie kwitną, a do tego są łatwe w uprawie.
Autor: GettyImages
Kwitnące rośliny doniczkowe
Spis treści
- Sępolia (fiołek afrykański) o delikatnych kwiatach
- Hoja - kwitnące pnącze
- Skrzydłokwiat ma kwiaty jak skrzydła
- Falenopsis - najpopularniejszy kwitnący storczyk
- Kalanchoe - kwitnący sukulent
Kwitnące rośliny doniczkowe dodają uroku każdemu wnętrzu, jednak nie wszystkie są łatwe w uprawie, dlatego chcąc cieszyć się ich pięknem jak najdłużej, najlepiej poszukać tych mniej wymagających, które nie sprawią nam zawodu i nie przysporzą kłopotów. Oto 5 roślin doniczkowych o pięknych kwiatach, które nie powinny sprawić problemów nawet początkującym ogrodnikom.
Sępolia (fiołek afrykański) o delikatnych kwiatach
Jedną z najłatwiejszych w uprawie i najdłużej kwitnących roślin doniczkowych jest sępolia fiołkowa, często błędnie nazywana fiołkiem afrykańskim. Sępolia może kwitnąć przez cały rok (z krótkimi przerwami na odpoczynek), wydając kępy kolorowych, pięknych kwiatów, górujących nad rozetą pluszowych liści. Roślina ma przy tym niewielkie wymagania i jest długowieczna, dlatego można cieszyć się jej urodą przez długie lata.
Aby sępolia ładnie się rozrastała i obficie kwitła, należy zapewnić jej półcieniste stanowisko z rozproszonym światłem i przez cały rok pokojową temperaturę (20-23°C). Sępolia korzeni się płytko, dobrze jest więc uprawiać ją w niższych doniczkach lub płaskich misach. Należy również zapewnić jej przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże, gdyż nie lubi ani suszy ani zalania (wodę należy lać na podstawek, unikając moczenia liści). Sępolia nie wymaga nawożenia, nie jest podatna na choroby i szkodniki oraz nie potrzebuje okresu zimowego spoczynku w chłodzie.
Przeczytaj też: Jak przygotować rośliny domowe do zimy? Te wskazówki pomogą w zimowej pielęgnacji
Autor: www.thinkstockphotos.com
Fiołki afrykańskie najczęściej ustawiamy w domach na parapetach okiennych
Hoja - kwitnące pnącze
Kolejną łatwą w uprawie kwitnącą rośliną doniczkową jest hoja różowa. Wprawdzie jej kwiaty nie są tak kolorowe i efektowne jak u sępolii, za to mają jedną, wielką zaletę – wspaniale pachną, szczególnie wieczorem i nocą. W porze kwitnienia roślina może zastąpić nawet sztuczne odświeżacze powietrza, gdyż jej zapach wypełnia całe wnętrze. Trzeba tylko pamiętać, aby nie uprawiać jej w sypialni, bo chociaż kwiaty pachną przepiękne, ich silny aromat może utrudniać zasypianie i pogarszać jakość snu.
Hoja jest pnączem, dlatego należy zapewnić jej odpowiednią podporę lub zawijać jej zwisające pędy wokół siebie. Poza tym roślina jest niemal całkowicie bezobsługowa. Oczekuje jedynie półcienistego stanowiska z rozproszonym światłem, przez cały rok pokojowej temperatury (zimą może być trochę niższa -14-16°C, ale nie jest to konieczne) i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, a nawet lekko przesuszonego podłoża, gdyż dużo lepiej znosi zaniedbanie i przejściową suszę, niż nadmierną troskę. Nie musi być też systematycznie przesadzana, bo lubi ciasne doniczki. Rzadko pada również ofiarą chorób i szkodników, nie oczekuje nawożenia i toleruje przejściową suszą. Nie wymaga także okresu spoczynku w chłodzie.
Poznaj inne pachnące rośliny do uprawy w domu.
Autor: GettyImages
W ojczyźnie pochodzenia pędy hoi różowej osiągają kilka metrów długości
Skrzydłokwiat ma kwiaty jak skrzydła
Bardzo ładną i łatwą w uprawie rośliną doniczkową o efektownych kwiatach jest też skrzydłokwiat. Wprawdzie jego kwiaty są zwykle białe i bezwonne, za to duże i bardzo oryginalne (w sprzedaży pojawiają się rośliny o kolorowych kwiatach, jednak są one zwykle sztucznie barwione i następne mają już kolor biały). Mogą też pojawiać się na roślinie wielokrotnie w ciągu roku.
Skrzydłokwiat nie potrzebuje wiele, wystarczy mu półcieniste stanowisko i próchnicze, lekko wilgotne podłoże oraz przez cały rok pokojowa temperatura. Jest natomiast wrażliwy na suszę, na którą reaguje błyskawicznym więdnięciem liści, dlatego powinien być podlewany często, lecz umiarkowanie.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Skrzydłokwiat to roślina, która zachwyca pięknymi liśćmi i oryginalnymi kwiatami
Falenopsis - najpopularniejszy kwitnący storczyk
Absolutnym ulubieńcem wśród doniczkowych roślin kwitnących jest storczyk falenopsis, którego piękne, kolorowe, egzotyczne kwiaty, mogą utrzymywać się na pędach przez wiele tygodni.
Falenopsis nie jest też szczególnie trudny w uprawie. Potrzebuje jedynie półcienistego stanowiska, oddalonego zimą od kaloryferów (nie lubi wysokich temperatur i przesuszonego powietrza) i przepuszczalnego, lekkiego podłoża (najlepiej podłoże dla storczyków). Zwykle podlewa się go raz na 7-10 dni, wstawiając doniczkę na ok. pół godziny do wiadra z letnią wodą, a po odsączeniu jej nadmiaru, odstawiając na miejsce. Utrzymanie storczyka w dobrej formie w porze kwitnienia lub bez kwiatów nie jest szczególnie trudne, za to kłopotliwe może być doprowadzenie rośliny do ponownego zakwitnięcia (wymaga spoczynku w chłodzie).
Przeczytaj też: Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny
Autor: GettyImages
Storczyk Phalaenopsis
Kalanchoe - kwitnący sukulent
Wbrew pozorom mało kłopotliwe w uprawie jest też popularne w ostatnim czasie kalanchoe Blossfelda. Pięknie kwitnące rośliny o kwiatach w różnych, zwykle jaskrawych kolorach, można kupić obecnie w wielu marketach (wprawdzie jest to roślina dnia krótkiego, ale dzięki zabiegom hodowców, możemy cieszyć się jej kwiatami o różnych porach roku). Ich popularności trudno się dziwić, bo chociaż są niewielkie, podczas kwitnienia mogą stać się gwiazdami parapetu.
Kalanchoe kwitnie długo i obficie i chociaż przez cały rok może być uprawiane w temperaturze pokojowej, znacznie lepiej będzie się rozwijać, jeśli zimą lub po kwitnieniu zapewnimy mu okres spoczynku w chłodzie (12-15°C). Chcąc znów doczekać się jego kwiatów, po zakończonym kwitnieniu mocno przytnijmy roślinę i odstawmy ją na kilka tygodni w chłodne, ale widne miejsce. Wprawdzie kiedy wznowi wegetację, stanie się bardziej rozkrzewiona i większa, niż w chwili zakupu (rośliny dostępne w sprzedaży są specjalnie prowadzone i skarlane przez producentów), za to będzie kwitła jeszcze obficiej. W okresie wegetacji zapewnijmy jej tylko słońce, ciepło i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże (najlepiej podłoża dla kaktusów i sukulentów).
Poznaj też żyworódkę pierzastą - to też kalanchoe!
Autor: Konrad Kalbarczyk
Kalanchoe Blossfelda może mieć kwiaty w różnych kolorach