Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych - to dlatego rośliny marnieją albo nie kwitną!

2023-12-20 15:22

Wiele roślin doniczkowych dekorujących mieszkania nie sprawia żadnych problemów, o ile zapewni im się dobre warunki i prawidłowo pielęgnuje. Niestety, z pielęgnacją roślin doniczkowych bywa różnie. Czy wiesz, jakie błędy w uprawie roślin doniczkowych popełniane są najczęściej? Poznaj je i sam tego nie rób!

Rośliny doniczkowe
Autor: GettyImages Błędy popełaniane w pielęgnacji roślin doniczkowych skutkują ich słabym wzrostem, brakiem kwitnienia, a nawet zamieraniem

Rośliny doniczkowe, które uprawiamy w mieszkaniach, pochodzą z różnych, najczęściej tropikalnych obszarów kuli ziemskiej. Posiadają przez to specyficzne wymagania, które nie zawsze są możliwe do spełnienia. Jednakże nawet przy zapewnieniu minimalnych wymagań, rośliny rozwijają się i zdobią mieszkanie. Większym problemem jest niewłaściwa opieka, w tym brak systematyczności i... nadmierna gorliwość.

Spis treści

  1. Za dużo lub za mało światła
  2. Zbyt intensywne podlewanie
  3. Za częste nawożenie
  4. Przestawianie roślin w inne miejsce
  5. Za mała wilgotność powietrza
  6. Przesadzanie do zbyt dużej doniczki

Za dużo lub za mało światła

Wymagania świetlne roślin zależą od konkretnego gatunku. Nieliczne okazy (np. sukulenty) radzą sobie przy bezpośrednim oświetleniu (parapety okien wystawy południowej). Większość woli dużą ilość światła rozproszonego (miejsca w pobliżu okien). Istnieje mało gatunków, które tolerują zacienienie (sansewierie, skrzydłokwiat, monstera).

Przeczytaj też:

Zbyt intensywne podlewanie

Im więcej wody, tym lepiej – to błędna zasada w uprawie roślin pokojowych. Nadmierna ilość wody i zalewanie rośliny prowadzi do gnicia korzeni, gubienia liści i w konsekwencji zamierania całej rośliny. Podobnie wygląda sprawa ze zbyt rzadkim podlewaniem – wiele roślin wykazuje niewielką tolerancję na przesuszenie bryły korzeniowej.

Przeczytaj też:

Za częste nawożenie

Rośliny doniczkowe  mają specyficzne wymagania pokarmowe. Najczęściej dostarcza im się azot (silniejszy wzrost), potas (lepsze krzewienie), fosfor (bujniejsze kwitnienie i dobry rozrost korzeni) oraz mikroelementy. W praktyce jednak nawożenie stosowane jest zbyt często. To z kolei prowadzi do zasolenia podłoża. Dlatego okazy doniczkowe lepiej nawozić oszczędniej.

Przestawianie roślin w inne miejsce

Rośliny domowe przyzwyczają się do danego miejsca i źle reaguje na przestawanie (a czasem nawet obracanie). Szczególnie wrażliwy na to jest fikus Benjamina, szybko gubiący liście.

Za mała wilgotność powietrza

Mała wilgotność powietrza to największy problem roślin w okresie zimowym. Przy centralnym ogrzewaniu wilgotność powietrza może być niższa nawet o 20-30% od tej wymaganej przez rośliny. Rezultatem jest osłabienie, częste występowanie chorób i szkodników oraz gubienie liści. Rozwiązaniem może być codzienne zraszanie, instalacja nawilżaczy i regularne wietrzenie mieszkań.

Przeczytaj też:

Przesadzanie do zbyt dużej doniczki

Rośliny doniczkowe powinno się przesadzać wtedy, gdy korzenie zaczynają przerastać otwory w donicy. Zwykle zabieg przeprowadzany jest raz na kilka lat. Kolejna donica powinna być tylko trochę większa. I tu pojawia się problem. Rośliny przesadzane są do zbyt dużych pojemników. Przez to wolniej aklimatyzują się, a ich wzrost zostaje zahamowany.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach