Ogród w pojemnikach - jakie rośliny sadzić w donicach na balkonie i tarasie

2021-07-19 7:38
Ogró na balkonie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Na balkonie czy tarasie można stworzyć piękny ogród

Na balkonie czy tarasie można stworzyć wyjątkowy ogród w pojemnikach. Z roślin posadzonych w donicach można stworzyć ciekawą aranżację tarasu bądź balkonu. Można je także ustawiać w różnych miejscach ogrodu. Podpowiadamy, jakie rośliny można uprawiać w pojemnikach, jak je sadzić i nawozić.

Ogród w pojemnikach można stworzyć na tarasie, na balkonie, na schodach przy wejściu do domu lub w ogrodowych zakątkach. Jest w tym nawiązanie do XIX-wiecznych ogrodów – ich dekoracyjności i pewnej tajemniczości. Rośliny w pojemnikach są doskonałym materiałem twórczym dla wszystkich, którzy lubią aranżować przestrzeń i cenią zmienność tworzonych kompozycji. Rośliny dobrze dobrane do pojemników mogą pełnić funkcję elementów rzeźbiarskich. Można też tworzyć niebanalne kompozycje złożone z wielu różnych donic z roślinami.

Ogród w pojemnikach - w jakie pojemniki sadzić rośliny

Pojemniki, w których chcemy uprawiać rośliny, powinny spełniać dwie funkcje: zdobić i stwarzać roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Ich kształty, formy i barwy powinny być dostosowane do klimatu ogrodu i pozostałych elementów jego wyposażenia, a także do architektury budynku. Pojemniki przeznaczone dla roślin wieloletnich zimujących na zewnątrz muszą być mrozoodporne. Koniecznie  trzeba to sprawdzić, kupując donice ceramiczne! Dobry pojemnik powinien być odpowiednio dobrany do wielkości bryły korzeniowej: nie może być ciasny – im dłużej ma w nim rosnąć roślina, tym musi być większy. Powinien mieć w dnie jeden lub więcej otworów odpływowych.

>>Przeczytaj też: Rośliny w nietypowych pojemnikach. Moda na donice z recyklingu

Ogród w pojemnikach - podłoże to podstawa

Rośliny należy sadzić w żyznej i przepuszczalnej ziemi o odpowiednim pH (większość roślin potrzebuje gleby obojętnej, rośliny iglaste – lekko kwaśnej o pH 5,5-6, a różaneczniki – kwaśnej o pH 4,5-5,5). Najlepiej kupić gotowe podłoże. Zwykle jest ono wzbogacone o nawozy, a często zawiera też specjalny hydrożel, który gromadzi wodę i zapobiega przesychaniu ziemi (taki hydrożel można kupić w sklepach ogrodniczych). Na dnie pojemnika należy umieścić 5-10-centymetrową warstwę drenażu (keramzytu, żwiru lub grysu). Pamiętajmy, że ze skał wapiennych (w tym z marmuru) są wypłukiwane związki wapnia, zatem taki drenaż nadaje się tylko dla roślin lubiących wyższe pH (takich jak bukszpan, gęsiówka kaukaska, dyptam jesionolistny).

>>Przeczytaj też: Perlit – zastosowanie w uprawie roślin

Rośliny do pojemników
Rośliny do pojemników

Autor: Piotr Mastalerz

Tradycyjnie donice i inne pojemniki obsadza się roślinami specjalnie do tego przygotowywanymi. Już od wczesnej wiosny można je kupować w sklepach ogrodniczych lub na targach. Ich zaletą jest szybki wzrost, ładne ulistnienie oraz obfite i długotrwałe kwitnienie.

Do tej grupy należą rośliny:

 • jednoroczne uprawiane z rozsady: aksamitki, heliotrop, tytoń ozdobny, smagliczka, lobelia, cynie, werbena i pochodzące od niej – temari i tapien, petunie i surfinie;
 • dwuletnie: bratki, stokrotki;
 • wieloletnie zimujące w pomieszczeniu: begonie, karłowe dalie, koleusy, lantany, pelargonie, scewole.

Ogród w pojemnikach - jakie rośliny można uprawiać w donicach?

 • Cebulowe, bulwiaste i kłączowe. Pięknie wyglądają wiosną, ale trzeba pamiętać, że krótko są atrakcyjne i po okresie kwitnienia trzeba je przenieść w miejsce mało eksponowane i pozwolić przejść w okres spoczynku. Do pojemników sadzi się je we wrześniu lub na początku października i zabezpiecza przed mrozem.
 • Rośliny jednoroczne. Wprost do pojemników można siać rośliny takie jak: kosmos, maciejka, nagietek, nasturcja, groszek pachnący, fasola ozdobna.
 • Byliny. Wiele z nich sprawdza się w uprawie pojemnikowej, a szczególnie: aster krzaczasty, dzwonek karpacki, funkie, goździk ogrodowy, juka, lawenda, liliowce, rozchodniki i rojniki (te ostatnie znoszą brak wody i potrzebują niewiele podłoża), rumian rzymski i żurawki.

>>Przeczytaj też: Najładniejsze byliny na balkon i taras. Wybieramy wieloletnie rośliny na balkon

 • Karłowe rośliny iglaste i liściaste. Zazwyczaj obsadza się nimi ogrody skalne, ale doskonale nadają się też do pojemników. Do tej grupy należy wiele wolno rosnących odmian jałowców, świerków, sosen i żywotników oraz klonów palmowych, berberysów, pięciorników krzewiastych i tawuł japońskich.
 • W dużych skrzyniach czy donicach mogą rosnąć róże (nie tylko miniaturowe), bukszpany, hibiskusy oraz różne pnącza. Przez kilka lat dobrze znoszą uprawę w pojemniku aronie, rajskie jabłonie i ozdobne odmiany bzu lilaka.

>>Przeczytaj też: Róże na taras i balkon: kiedy i jak sadzić. Jakie róże nadają się do uprawy w pojemnikach

 • Coraz częściej w ofercie szkółek i centrów ogrodniczych pojawiają się drzewa i krzewy w pojemnikach, których korony są formowane jak w japońskich ogrodach, rozpinane na stelażach lub strzyżone w rozmaite, często bardzo wymyślne formy.
 • Drzewa owocowe. Od kilku lat można kupić uprawiane w donicach jabłonie i grusze kolumnowe, których korony osiągają średnicę do 60 cm. Są niezwykle atrakcyjne, ponieważ kwitną i rodzą normalnej wielkości owoce.

>>Przeczytaj też: Mini drzewka owocowe na balkon i taras – jakie drzewa owocowe można uprawiać w pojemnikach

 • Rośliny pokojowe. Ozdobą ogrodu mogą być rośliny doniczkowe uprawiane w pomieszczeniach. Wynosi się je na zewnątrz w drugiej połowie maja, gdy przestają grozić przymrozki, i zabiera do budynku we wrześniu. Niektórym roślinom wyjątkowo służą takie wakacje na dworze, na przykład: azaliom doniczkowym, bugenwillom, fuksjom i oleandrom, ale w ten sposób można też postępować z papirusami, czyli ciborami, zielistkami, trzykrotkami, paprociami (ustawiać w cieniu) i kaktusami (w miejscach dobrze nasłonecznionych).
 • Zioła i rośliny przyprawowe. Nadają się do tworzenia interesujących kompozycji o bujnych, często wielobarwnych liściach i dekoracyjnych kwiatach. Ich liście mają charakterystyczny dla gatunku i odmiany zapach, możemy je wykorzystywać w kuchni do przyprawiania potraw. W donicach dobrze rosną: bazylia, cząber, estragon, lebiodka, melisa, mirt, rozmaryn, szałwia, tymianek i wawrzyn.

>>Przeczytaj też: Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie

Ogród w pojemnikach - jak nawozić rośliny posadzone w pojemnikach

Rośliny wieloletnie, takie jak drzewa i krzewy, należy nawozić oszczędniej, aby nie rozrastały się zbyt szybko. Warto, zamiast stosować nawozy chemiczne, wymieniać wiosną wierzchnią warstwę gleby (5-10 cm) na ziemię kompostową. Ubiegłoroczne podłoże trzeba ostrożnie usunąć spomiędzy korzeni, w jego miejsce nasypać nowe tak, aby przykryło korzenie, a następnie lekko je ugnieść. Rośliny sezonowe, szczególnie te obficie kwitnące, szybko wyczerpują składniki odżywcze zawarte w podłożu, potrzebują więc intensywnego zasilania. Częstotliwość używania nawozu zależy od rodzaju stosowanego preparatu – może być to nawet raz w tygodniu. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, warto też wycinać uszkodzone i chore pędy. Zioła i rośliny przyprawowe nie wymagają nawożenia – wystarczy, jeżeli rosną w średnio żyznej ziemi ogrodowej. Rośliny nawożone chemicznie lub posadzone w podłożu wzbogacanym nawozami są mniej zdrowe i smaczne, bo z reguły zawierają mniejszą ilość substancji aromatycznych i zapachowych.

dobry pomysł
rosliny-balkonowe-w-donicach

Autor: photos.com

Znakomitym pomysłem na aranżację balkonu czy tarasy są rośliny balkonowe posadzone w donicach. Zaletą przedstawionej kompozycji balkonowej jest to, że w każdej chwili można przenieść rośliny w inne miejsce, bez konieczności ich wykopywania. Można więc dowolnie modyfikować kompozycję roślin w donicach na balkonie czy tarasie. Łatwa jest także ewentualna wymiana roślin w kompozycji.Na balkonie czy tarasie można stworzyć interesujący ogródek z kilku gatunków roślin balkonowych posadzonych w donicach różnych rozmiarów i wysokości. Dobór odpowiednich roślin zapewni większą przestrzenność aranżacji.

Różnobarwna kompozycja z roślin balkonowych doskonale ożywi balkon czy taras. W przedstawionej na zdjęciu aranżacji roślin balkonowych w donicach wykorzystano następujące rośliny:

 • cyprysik (Chamaecyparis) – zimozielony iglak ustawiony na pierwszym planie
 • niecierpek (Impatiens) – obficie kwitnący na różowo
 • uczep (Bidens feruifolia) – roślina o długich pędach obsypanych intensywnie żółtymi kwiatami
 • eukaliptus (Eucalyptus gunni) – o zwisającym pokroju, o szarozielonych liściach
 • surfinia (Petunia x hybrida) – o mdrobnych, koralowych kwiatach
 • lobelia – o intensywnie szafirowych kwiatach.

Równie oryginalnie będzie wyglądać taka aranżacja roślin balkonowych w donicach skomponowana z pelargonii (Pelargonium sp.), komarzycy (Plectranthus), bratków (Viola ×wittrockiana ) lub niezapominajek (Myosotis sylvatica). Dobrym pomysłem jest wysypanie kory wokół doniczek – dzięki temu całość aranżacji wygląda oryginalnie i stwarza wrażenie ogrodu na balkonie, a rośliny są chronione przed nadmiernym wysychaniem.

Tekst: Agata Krzepińska

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE