Najładniejsze byliny na balkon i taras. Wybieramy wieloletnie rośliny na balkon

2019-03-27 9:48 Katarzyna Józefowicz

Wiele bylin z powiedzeniem można uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach. Poznaj najładniejsze byliny na balkon i taras, które znakomicie będą się prezentować w połączeniu z balkonowymi roślinami sezonowymi. Posadź rośliny wieloletnie na balkonie bądź tarasie!

Planując wiosenne zakupy roślin balkonowych, warto wziąć pod uwagę nie tylko popularne kwiaty sezonowe, ale też o ciekawe i praktyczne byliny. Wiele z nich można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach i każdego roku wykorzystywać jako uzupełnienie aranżacji kwiatowych. Zanim jednak zdecydujemy się na balkonową uprawę bylin, musimy poszukać roślin, które do tego celu nadają się najlepiej. Poznaj najładniejsze byliny na balkon i taras.

>>Przeczytaj też: Modne byliny ogrodowe – posadź je w swoim ogrodzie na wiosnę!

Byliny na balkony i tarasy

Jedno z pierwszych miejsc wśród bylin balkonowych zajmują funkie. Wiele z nich doskonale radzi sobie w pojemnikach, o ile mają zapienione półcieniste stanowisko i wilgotne podłoże. Podobne warunki będą też odpowiednie dla żurawek i tawułek Arendsa oraz pięknie kwitnących zawilców japońskich. Na półcienistym stanowisku poradzą sobie także bergenie, których główną osobą są duże, zielone liście (rośliny kwitną tylko wiosną). Nie mniej możliwości do uprawy bylin mamy też na tarasie słonecznym. W takim miejscu dobrze będą czuły się liliowce, rozchodniki (w tym atrakcyjny rozchodnik okazały) oraz pięknie kwitnące rudbekie lśniące i rudbekie błyskotliwe.

Na słonecznym balkonie doskonale poradzą sobie także lawendy wąskolistne, jeśli jednak mają przetrwać zimę, muszą zostać bardzo solidnie zabezpieczone przed chłodem. Dość uniwersalnymi bylinami są natomiast bodziszki. Wiele gatunków dobrze znosi uprawę w pojemnikach i może rosnąć zarówno na słonecznym jak i cienistym stanowisku.

Jak uprawiać byliny w pojemnikach na balkonach i tarasach

Balkonowa uprawa bylin pozwala przez wiele lat cieszyć się pięknymi roślinami, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju i bezpiecznego zimowania. Byliny mają zwykle rozbudowany system korzeniowy, dlatego potrzebują dużych pojemników, w których będą mogły swobodnie się rozrastać. Donice pod ich uprawę, muszą posiadać otwory odpływowe, gdyż zalegająca w okolicy korzeni woda, w może doprowadzić do zgnicia roślin. Ze względu na ograniczoną ilość podłoża, rośliny w pojemnikach wymagają też systematycznego nawożenia oraz regularnego podlewania.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: jak dobrze podlewać rośliny na balkonie

Większość bylin uprawianych w pojemnikach może spędzać zimę na balkonie, ale tylko wtedy, gdy zostaną dobrze zabezpieczone przed chłodem. Późną jesienią donice powinny zostać umieszczone na podkładzie izolującym np. na styropianie i owinięte włókniną zimową lub słomianą matą. Pojemników z roślinami nie wolno owijać folią, gdyż może to doprowadzić do przemarznięcia, zgnicia lub zaparzenia bryły korzeniowej. Podczas odwilży, należy też pamiętać o umiarkowanym nawadnianiu roślin, co zapobiegnie ich wysuszeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE