Wybieramy byliny na balkon i taras - te byliny można uprawiać w donicach na balkonie i tarasie

2022-02-22 7:41
Byliny na balkon i taras
Autor: GettyImages Wiele bylin można uprawiać w pojemnikach i każdego roku wykorzystywać jako uzupełnienie sezonowych aranżacji kwiatowych

Poznaj najładniejsze byliny na balkon i taras! Wiele bylin z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach - znakomicie będą się prezentować w połączeniu z balkonowymi roślinami sezonowymi. Wybierz najlepsze byliny na balkon bądź taras.

Planując wiosenne zakupy roślin balkonowych, warto wziąć pod uwagę nie tylko popularne kwiaty sezonowe, ale też o ciekawe i praktyczne byliny. Wiele z nich można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach i każdego roku wykorzystywać jako uzupełnienie aranżacji kwiatowych. Zanim jednak zdecydujemy się na balkonową uprawę bylin, musimy poszukać roślin, które do tego celu nadają się najlepiej. Poznaj najładniejsze byliny na balkon i taras.

Rośliny na balkon. Pomysły na kompozycje z kwiatów balkonowych

Byliny na balkon i taras

  • Byliny na balkon zacieniony. Jedno z pierwszych miejsc wśród bylin balkonowych zajmują funkie. Wiele z nich doskonale radzi sobie w pojemnikach, o ile mają zapienione półcieniste stanowisko i wilgotne podłoże. Podobne warunki będą też odpowiednie dla żurawek i tawułek Arendsa oraz pięknie kwitnących zawilców japońskich. Na półcienistym stanowisku poradzą sobie także bergenie, których główną osobą są duże, zielone liście (rośliny kwitną tylko wiosną).
  • Byliny na balkon słoneczny. Nie mniej możliwości do uprawy bylin mamy też na tarasie słonecznym. W takim miejscu dobrze będą czuły się liliowce, rozchodniki (w tym atrakcyjny rozchodnik okazały) oraz pięknie kwitnące rudbekie: rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Na słonecznym balkonie doskonale poradzi sobie także lawenda wąskolistna, jeśli jednak ma przetrwać zimę, muszą zostać bardzo solidnie zabezpieczone przed chłodem.
  • Dość uniwersalnymi bylinami są natomiast bodziszki. Wiele gatunków dobrze znosi uprawę w pojemnikach i może rosnąć zarówno na słonecznym jak i cienistym stanowisku.

Zobacz zdjęcia pięknych bylin, które możesz uprawiać w pojemnikach na balkonie.

Byliny na balkon i taras - jakie warunki zapewnić?

Balkonowa uprawa bylin pozwala przez wiele lat cieszyć się pięknymi roślinami, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju i bezpiecznego zimowania. Byliny mają zwykle rozbudowany system korzeniowy, dlatego potrzebują dużych pojemników, w których będą mogły swobodnie się rozrastać. Donice pod ich uprawę, muszą posiadać otwory odpływowe, gdyż zalegająca w okolicy korzeni woda, w może doprowadzić do zgnicia roślin. Ze względu na ograniczoną ilość podłoża, rośliny w pojemnikach wymagają też systematycznego nawożenia oraz regularnego podlewania.

Kwiaty balkonowe: jak dobrze podlewać rośliny na balkonie >>>

Byliny na balkon i taras - zimowanie

Większość bylin uprawianych w pojemnikach może spędzać zimę na balkonie, ale tylko wtedy, gdy zostaną dobrze zabezpieczone przed chłodem. Późną jesienią donice powinny zostać umieszczone na podkładzie izolującym np. na styropianie i owinięte włókniną zimową lub słomianą matą. Pojemników z roślinami nie wolno owijać folią, gdyż może to doprowadzić do przemarznięcia, zgnicia lub zaparzenia bryły korzeniowej. Podczas odwilży, należy też pamiętać o umiarkowanym nawadnianiu roślin, co zapobiegnie ich wysuszeniu.

Byliny wśród zieleni miejskiej

Pytanie 1 z 10
Jeżówka to bylina łatwa w uprawie i praktycznie bezobsługowa. Na którym zdjęciu widzisz jeżówkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE