Jak zabezpieczyć na zimę rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach?
Rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach na balkonach czy tarasach koniecznie trzeba zabezpieczyć przed zimą. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć wieloletnie rośliny balkonowe przed zimą. Osłona przed mrozem roślin pozostających na zimę na balkonie i tarasie.
Na balkonach i tarasach uprawiamy w pojemnikach obok roślin sezonowych, także rośliny wieloletnie: byliny, pnącza, krzewy, a nawet drzewa. Aby przetrwały zimę, należy je odpowiednio zabezpieczyć przez mrozem. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przemarzną.
Rośliny w pojemnikach są bowiem bardziej narażone na przemarznięcie niż te rosnące w gruncie, ponieważ bryła ziemi w pojemniku jest niewielka i w mroźne zimy łatwo przemarza i wysycha – a wtedy przemarzają i wysychają także korzenie rośliny.
Autor: GettyImages
Przed nastaniem zimy należy zadbać o rosnące w pojemnikach rośliny tarasowe
Jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny wieloletnie na balkonie czy tarasie?
Późną jesienią, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 st. C, trzeba rośliny balkonowe odpowiednio zabezpieczyć.
- Przede wszystkim trzeba osłonić (zaizolować) pojemnik, w którym rośnie roślina – w ten sposób zabezpieczymy jej korzenie.
- Najlepiej pojemnik wstawić do kartonowego pudełka, na dnie którego ułożono warstwę izolacyjną ze styropianu, słomy, pianki poliuretanowej czy drewna – ważne by pojemnik nie stał bezpośrednio na zimnej posadzce tarasu czy balkonu. Przestrzeń między bokami pojemnika a ściankami kartonu wypełniamy styropianem, słomą, tekturą, wiórami, suchymi liśćmi albo zgniecionymi gazetami. w zależności od wielkości pudełka i pojemników z roślinami możemy do jednego pudełka wstawić kilka roślin.
- Pojemniki (donice czy skrzynie) można też owinąć matami słomianymi, tkaniną jutową, tekturą falistą lub folią bąbelkową.
- Ziemię na wierzchu pojemnika dobrze wyłożyć suchymi liśćmi, korą, stroiszem (gałęziami drzew iglastych) bądź trocinami, w ten sposób, aby był dostęp powietrza.
- Nadziemne pędy rośliny owijamy matą słomianą, tkaniną jutową, stroiszem jutą bądź włókniną. Nie wolno roślin owijać folią!
Tak zabezpieczone rośliny najlepiej przenieść w zaciszne miejsce balkonu czy tarasu, osłonięte od mroźnych wiatrów (mogą być one równie groźne, jak długotrwały mróz). Dobrze jest postawić pojemniki z roślinami jeden przy drugim, pamiętając by były odizolowane od podłoża (np. ustawione na deskach, płycie styropianu czy podstawce z kółkami).
Zimą rośliny balkonowe mogą ucierpieć nie tylko od mrozu, ale także od suszy. Trzeba dbać o to, aby podłoże w pojemniku nigdy całkowicie nie wyschło (konieczne jest sprawdzanie co jakiś czas wilgotności podłoża w pojemnikach). Jeśli temperatura zimą na zewnątrz wynosi powyżej 0 st. Celsjusza, należy od czasu do czasu podlewać wszystkie rośliny balkonowe w pojemnikach. Podlewanie zimą jest szczególnie ważne dla roślin zimozielonych, które nawet zimą nie przerywają wzrostu i transpiracji.
Przeczytaj też: