Ćma bukszpanowa - oprysk. Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Zrób ten domowy oprysk, a pozbędziesz się ćmy!
Ćma bukszpanowa to wyjątkowo trudny przeciwnik. Żarłoczne gąsienice zjadają liście i młode pędy bukszpanów, niszcząc całe krzewy. Poza opryskiem specjalnym preparatem, na ćmę bukszpanową zadziałają też opryski z tanich preparatów, dostępnych w każdej kuchni. Sprawdź, jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową domowymi sposobami? Przepis na domowy oprysk.
Spis treści
- Jak uratować bukszpan przed ćmą?
- Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Przepis na domowy oprysk
- Kiedy wykonać oprysk na ćmę bukszpanową?
- Larwa ćmy bukszpanowej
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to groźny szkodnik, który pojawił się w Polsce w 2016 roku. Jak sama nazwa wskazuje, żeruje na krzewach bukszpanów. Szkody wyrządzają gąsienice ćmy bukszpanowej, które zjadają liście bukszpanu, wyjadając delikatne części liścia z górnej jego strony, a pozostawiając twardsze części. Tak uszkodzone liście z czasem zamierają.
Jak uratować bukszpan przed ćmą?
Jeśli okaże się, że nasze bukszpany zostały zaatakowane przez ćmę, spróbujmy pozbyć się ich mechanicznie, strząsając gąsienice na rozłożone pod krzewami płachty folii (gąsienice potem należy skutecznie zniszczyć). Te gąsienice, które pozostały na krzewie po strząsaniu, starajmy się wybrać ręcznie. Pędy, na których zostało niewiele liści, a do tego widać na nich oprzędy, najlepiej wyciąć i spalić. Można próbować też wymywać gąsienice z pędów silnym strumieniem wody.
Warto zamontować na krzewie bukszpanu pułapkę feromonową do wabienia owadów dorosłych ćmy bukszpanowej i wyłapywać je, nie dopuszczając do złożenia jaj.
Najskuteczniej z ćmą bukszpanową zawalczymy, stosując kilka sposób na raz. Po wybraniu gąsienic z bukszpanów, zróbmy opryski z tanich i łatwo dostępnych preparatów kuchennych.
Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Przepis na domowy oprysk
Jeszcze do niedawna ćma bukszpanowa nie miała naturalnych wrogów. Dlatego walka z nią jest tak trudna. Na szczęście rodzime gatunki ptaków "zainteresowały się" tym żarłocznym szkodnikiem. Zatem mamy już sprzymierzeńców w walce z ćmą bukszpanową.
Ćmy bukszpanowej możemy pozbyć się też, stosując opryski z domowych preparatów.
- Szare mydło do oprysków na ćmę bukszpanową
Do zwalczania ćmy bukszpanowej możemy wykorzystać roztwór szarego mydła (będącego mieszaniną soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych oraz dodatków) - zawarte w nim kwasy tłuszczowe działają niszcząco na gąsienice ćmy bukszpanowej. Aby przygotować roztwór należy rozpuścić w 5-ciu litrach gorącej wody 100 g szarego mydła (wcześniej startego na tarce).
Tak przygotowany roztwór należy ostudzić, przelać do spryskiwacza i dokładnie opryskać krzewy bukszpanu. Oprysk na ćmę bukszpanową należy przeprowadzić w momencie zauważenia pierwszych gąsienic tego owada żerujących na roślinie bukszpanu.
- Ocet do oprysków na ćmę bukszpanową
Do walki z ćmą bukszpanową można również wykorzystać ocet spirytusowy, ale koniecznie rozcieńczony. Bukszpany opryskujemy roztworem octu z wodą w stosunku 1 część octu na 10 części wody (na jedną miarkę octu trzeba dać 10 miarek wody). Warto dodać kilka kropel płynu do naczyń.
- Tytoń do oprysków na ćmę bukszpanową
Opryskiwać bukszpany w celu zwalczenia ćmy można również wywarem z tytoniu. Przygotowujemy go zaparzając 0,5 kg liści tytoniu w 5 litrach wrzącej wody. Taki wywar pozostawiamy na dobę, po czym przecedzamy, rozcieńczamy wodą (do około 0,5 l wywaru z tytoniu dodajemy 1 l wody) i opryskujemy krzewy zaatakowane przez ćmę bukszpanową. Oprysk można powtórzyć po 2-3 tygodniach.
Kiedy wykonać oprysk na ćmę bukszpanową?
Ćma bukszpanowa rozpoczyna atak na bukszpany wiosną (już w kwietniu!) i właśnie wtedy rozpocząć należy regularną obserwację krzewów (trzeba dokładnie oglądać rośliny przynajmniej raz w tygodniu). Właśnie w tym okresie warto rozpocząć opryski przeciw ćmie bukszpanowej.
Przeczytaj też:
Autor: Getty Images
Gąsienica ćmy bukszpanowej
Larwa ćmy bukszpanowej
Dorosły osobnik (motyl) ćmy bukszpanowej nie jest szkodliwy, mierzy około 4 cm (przy rozłożonych skrzydłach), jest biały bądź brązowy. Motyle składają jaja na spodniej stronie liści, głęboko wewnątrz krzewów. Z jaj wylęgają się larwy ćmy bukszpanowej, z czasem przekształcające się w gąsienice (jasnozielone z brązowymi paskami), które są niezwykle żarłoczne: zjadają całe liście wraz z młodymi pędami. Przepoczwarzają się w kokonach zbudowanych z dwóch sklejonych ze sobą przędzą liści bukszpanu. W ciągu roku ćma bukszpanowa może mieć nawet cztery pokolenia.
Opracowanie: redakcja serwisu
Przeczytaj też:
Jakie szkodniki roślin pojawiają się wiosną jako pierwsze? Lepiej się przygotuj!