Pelargonie na balkon i taras - jak pielęgnować pelargonie

2019-06-11 8:41 Na podstawie materiałów Pelargonium for Europe

Pelargonie to najpopularniejsze kwitnące rośliny na balkon i taras. Aby były atrakcyjne jak najdłużej, należy odpowiednio je pielegnować. Podpowiadamy, jak pielęgnować pelargonie uprawiane na balkonach i tarasach. 

Pelargonie na balkon i taras to znakomity pomysł na aranżację naszego letniego salonu. Odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody to tak naprawdę wszystko, czego potrzebuje pelargonia, aby obficie zakwitnąć. Ta pochodząca z Afryki Południowej roślina jest wyjątkowo trwała i łatwa w pielęgnacji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób, które kochają otaczać się dużą ilością kwitnących roślin, nawet jeśli nie mają do nich ręki lub brakuje im czasu na pielęgnację. O czym należy pamiętać, aby cieszyć się pięknem pelargonii przez całe lato?

>>Sprawdź: Rośliny doniczkowe: kwiaty doniczkowe na balkon i taras. Galeria

Pelargonie na balkon i taras - gdzie i jak sadzić pelargonie

Pelargonie można posadzić na balkonie bądź tarasie, gdy tylko znikną przymrozki, a temperatury za dnia osiągną wartości dwucyfrowe, zwykle nie później niż zaraz po tzw. "zimnych ogrodnikach" w maju. Po nabyciu pelargonii zwykle sadzi się je w donicy lub skrzyni balkonowej. Pojemniki te nie powinny być zbyt małe, gdyż te rośliny wymagają przestrzeni i dużej ilości ziemi. Warstwa drenażu na spodzie donicy sprawi, że otwory odprowadzające wodę nie będą się zatykały. Zalecanym podłożem do wysadzania jest specjalna ziemia przeznaczona dla pelargonii, która jest opracowana pod kątem szczególnych wymagań odżywczych tych roślin i nie wymaga dodatkowego nawożenia przez co najmniej kilka tygodni. Podczas sadzenia należy zachować odstęp minimum 20 cm między roślinami.
Pelargonia pochodzi z Afryki Południowej, co oznacza, że najlepiej czuje się w ciepłym miejscu, w pełni nasłonecznionym lub znajdującym się częściowo w cieniu.

>>przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: jakie rośliny najlepiej wybrać na balkon

Pelargonie na balkon i taras - podlewanie i nawożenie

Mimo że krótkie okresy niedoboru wody zwykle nie stanowią problemu dla pelargonii, rośliny te lubią być podlewane regularnie i obficie, w gorące dni nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Osoby, dla których stanowi to zbyt duży problem, mogą nabyć specjalne systemy samonawadniające, dostępne w sklepach ogrodniczych, lub samodzielnie wykonać taki system w wersji ekonomicznej, na przykład przy użyciu plastikowych butelek. Zbyt wysoka wilgotność i przelanie zaszkodzi roślinie. Nadmiar wody zawsze musi mieć ujście, tak aby nie doszło do gnicia korzeni. Podczas dłuższych okresów utrzymującego się deszczu warto rozważyć tymczasowe przeniesienie pelargonii w bardziej osłonięte miejsce.

>>Nie przegap: Jak urządzić mały balkon? Odnawiamy balkon, sadzimy rośliny, wybieramy meble

Aby pelargonie kwitły długo i obficie należy je zasilać nawozem raz w tygodniu. Najlepiej stosować specjalny nawóz przeznaczony dla pelargonii albo nawóz dla roślin kwitnących. Zastosowanie specjalnego nawozu o spowolnionym uwalnianiu lub ziemi z dodatkiem nawozu wyeliminuje konieczność cotygodniowego nawożenia.

>>Nie przegap: Balkon latem: jak pielęgnować kwiaty doniczkowe na balkonie

Pelargonie w donicach
Autor: Pelargonium for Europe Pelargonie na balkonie czy tarasie można uprawiać w rozmaitych pojemnikach

Pielęgnacja pelargonii - obrywanie przekwitłych kwiatów

Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i zaschniętych liści pelargonii sprawia, że roślina wygląda lepiej, jest zdrowsza i jest stymulowana do tworzenia nowych kwiatów. Istnieją odmiany pelargonii "samooczyszczające się", głównie wśród zwisających odmian, których zwiędnięte kwiaty same odpadają od łodyg; na ich miejscu wyrastają nowe, zwykle w bardzo krótkim czasie. Jedynie wysuszone liście trzeba usuwać ręcznie.

Przechowywanie pelargonii przez zimę

W kolejnych latach pelargonie zakwitną ponownie, jeśli zostaną przycięte do wysokości około 15 cm i przeniesione w jasne, zabezpieczone przed mrozem miejsce przed pojawieniem się pierwszych nocnych przymrozków. W okresie spoczynkowym najlepsza temperatura otoczenia to 5-10 st C. W miesiącach zimowych podlewanie pelargonii znacznie ograniczamy. Wiosną częstotliwość nawadniania zwiększamy. Gdy roślina wypuści nowe pędy należy przesadzić ją do nowej ziemi i, w razie potrzeby, do większej doniczki.

Czerwone pelargonie
Autor: Pelargonium for Europe Pelargonie można też posadzić w wiszącym pojemniku
Różne odmiany pelargonii
Autor: Pelargonium for Europe Odmiany pelargonii różnią się m.in. kolorami kwiatów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE