Najlepsze pelargonie do sadzenia na balkonach i tarasach - zobacz zdjęcia najpiękniejszych pelargonii

2024-05-15 12:55

Wśród gatunków pelargonii, które sadzimy na balkonach i tarasach, najpopularniejsze są pelargonie rabatowe i zwisające. Jakie jeszcze  pelargonie można uprawiać na balkonie bądź tarasie? Zobacz ZDJĘCIA bujnie kwitnących pelargonii.

Spis treści

  1. Pelargonie rabatowe i zwisające
  2. Pelargonie królewskie, pachnące i o ozdobnych liściach
  3. Kwiaty pelargonii zachwycają
  4. Liście pelargonii - nie tylko zielone!

Pelargonie to niekwestionowane gwiazdy wśród kwiatów balkonowych. Kwitną obficie, są trwałe i łatwe w pielęgnacji, a ponadto zachwycają bogactwem odmian i różnorodnością form. Pelargonie dzieli się na różne grupy, a każda z nich posiada liczne odmiany. Obok rabatowych i bluszczolistnych, czyli zwisających pelargonii, istnieją także odmiany wielkokwiatowe, mieszańce międzygatunkowe, pelargonie królewskie (angielskie), pelargonie pachnące i pelargonie o ozdobnych liściach. Rośliny te kwitną na wiele różnych kolorów, mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty i liście w odcieniu średniej zieleni, ciemnej zieleni lub różnobarwne. Spróbujmy przyjrzeć się niezwykłej różnorodności tych pełnych wdzięku, cudownych roślin.

Pelargonie rabatowe i zwisające

Odmiany klasyczne wśród pelargonii to pelargonie rabatowe (Pelargoniom zonale, syn. P. hortorum) i pelargonie zwisające (czyli bluszczolistne, Pelargonium hederaefolium, syn. P. peltatum).

  • Pelargonie rabatowe mają wzniesione i silnie rozgałęzione pędy, soczysto zielone i pokryte meszkiem. Liście mają okrągławy kształt, karbowane brzegi i dlugi ogonek, również są pokryte meszkiem. Liczne małe kwiaty są zebrane w duże, niemal kuliste kwiatostany.
  • Rosnące kaskadowo baldachy pelargonii bluszczolistnych wyglądają szczególnie atrakcyjnie w donicach wiszących i skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradach. Mają woskowate, błyszczące liście i wiotkie łodygi. Podczas gdy pelargonie rabatowe wymagają regularnego ręcznego obrywania zwiędniętych kwiatów, odmiany zwisające mają zdolność do "samooczyszczania" - zwiędnięte kwiaty po prostu odpadają.

Odmiany międzygatunkowe to hybrydy pelargonii bluszczolistnych i rabatowych, z których część rośnie pionowo, a część ma długie, zwisające pędy.

Pelargonie królewskie, pachnące i o ozdobnych liściach

Oprócz gatunków klasycznych istnieje również wiele mniej znanych typów pelargonii. Wśród nich można wyróżnić pelargonie pachnące, pelargonie królewskie i pelargonie wielkokwiatowe, a także pelargonie o ozdobnych liściach. Chociaż pelargonie pachnące posiadają mniej efektowne kwiaty, rekompensują to ozdobnym listowiem i intensywnym zapachem. Wachlarz zapachów jest zaskakująco szeroki i obejmuje jabłko, bez, różę i cytrynę, imbir, gałkę muszkatołową, kolę, kokos i czekoladę. Pelargonie pachnące mogą służyć jako dodatek smakowy do jedzenia i napojów, bądź mogą być stosowane jako repelent na owady lub jako rośliny lecznicze.

  • Pelargonia królewska, zwana inaczej pelargonią wielkokwiatową (Pelargonium grandiflorum) to jedna z najpiękniejszych odmian pelargonii. Ma szczególnie atrakcyjne kwiaty o żywych kolorach, często z ciemniejszym środkiem. Pelargonie królewskie pierwotnie były uprawiane jako rośliny domowe, ponieważ zaczynają kwitnąć wczesną wiosną, w odróżnieniu od ich klasycznych kuzynów uprawianych na zewnątrz. Tymczasem istnieją odmiany, które zakwitają latem i będą dobrze rosły na zewnątrz w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu.
  • Pelargonia pachnąca (Pelargonium crispum) jest równie zniewalająca jak pelargonia królewska dzięki temu, że rozkwita niezwykle bujnie pięknymi, dwubarwnymi kwiatami o ciemnych środkach. Osiągająca zaledwie 20 do 30 centymetrów pelargonia jest klasyczną rośliną uprawianą na zewnątrz, wyglądającą pięknie w donicach. Można ją także posadzić w kwietnikach z lekką glebą.
  • No i wreszcie pelargonie o ozdobnych liściach. Są to głównie pelargonie rabatowe, bluszczolistne lub pelargonie o pachnących liściach, których liście mają piękne wzory i żywe barwy. Wiele odmian o ozdobnych liściach ma dość delikatne kwiaty, które nie są tak efektowne jak u innych odmian.

Kwiaty pelargonii zachwycają

Kwiaty pelargonii zachwycają niemal nieograniczoną różnorodnością barw, rozmiarów i kształtów. Zakres ich kolorów sięga od białego przez różowy, purpurowy, liliowy i fioletowy, aż po łososiowy, pomarańczowy i żółty. Do tego należy dodać liczne odcienie czerwieni, od jasnej czerwieni do ciemnoczerwonych odcieni burgundu, a także liczne odmiany dwubarwne lub wzorzyste z pięknymi gradientami barw, paskami i cętkami.

Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, duże, średnie lub małe. Niektóre kwiaty kształtem przypominają motyle, inne - gwiazdy lub palce. Istnieją kwiaty z dużą ilością płatków, przypominających pąki róży, oraz takie, które nigdy się w pełni nie otwierają, przez co wyglądają jak tulipany. Istnieją odmiany pelargonii, które mają małe urocze kwiaty przypominające bratki. Poszczególne płatki również różnią się między sobą, od długich i wąskich do szerokich i okrągłych, postrzępionych lub kształtem przypominających serce.

Liście pelargonii - nie tylko zielone!

O liściach pelargonii można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są nijakie. Mogą być szorstkie i gładkie lub pokryte meszkiem, w odcieniu średniej zieleni, ciemnozielone, szarozielone lub niebieskawozielone. Pelargonie rabatowe zwykle mają lekko owłosione liście, z mniej lub bardziej wyraźnym brązowym pierścieniem. Natomiast liście pelargonii bluszczolistnych są zwykle gładkie i błyszczące.

Pelargonie o liściach ozdobnych - jak sama nazwa wskazuje - cechują się dekoracyjnym ulistnieniem. Ich liście mogą być zielone do czerwonawo-brązowych lub brązowych, mogą mieć wzory we wszystkich możliwych kolorach i plamki w kolorze czerwieni, brązu lub prawie czarne albo białe lub żółte. Liście pelargonii królewskich są zwykle postrzępione, o powierzchni czasem gładkiej i popękanej, a czasem miękkiej i pokrytej meszkiem.

Pelargonie pachnące mają na spodniej stronie liści gruczoły zapachowe wytwarzające olejki eteryczne. W zależności od rodzaju wydzielają przeróżne zapachy. Kształty liści pelargonii pachnących są niezwykle zróżnicowane, od mocno postrzępionych aż po mające kształt dysku.

Cztery rzeczy, których nie lubią pelargonie - oszczędź im tego, a zobaczysz, jak będą kwitły!

Opracowanie: na podstawie materiałów Pelargonium for Europe

Pelargonie
Autor: materiały prasowe fot. Pelargonium for Europe
Pelargonie - królowe balkonów!