Dlaczego pelargonia nie kwitnie? Oto cztery częste przyczyny braku kwiatów u pelargonii
Nie bez powodu pelargonie uchodzą za wyjątkową ozdobę naszych balkonów. Zdarza się jednak, że słabo albo w ogóle nie kwitną, a wtedy nie są już takie dekoracyjne. Poznaj cztery częste powody dlaczego pelargonie nie kwitną.
Autor: Pelargonium for Europe
Spektrum kolorów kwiatów pelargonii waha się od bieli do delikatnych pasteli i różnych odcieni czerwieni do jaskrawego różu lub pomarańczy
Spis treści
- Pelargonie nie kwitną, ponieważ są źle podlewane
- Jak uniknąć zalania korzeni pelargonii?
- Pelargonie nie kwitną, ponieważ brakuje im słońca
- Jak sprawić, by pelargonie nie miały zbyt ciemno?
- Pelargonie nie kwitną, ponieważ są nieprawidłowo nawożone
- Jak zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze?
- Pelargonie nie kwitną, ponieważ jest im za zimno
- Co zrobić, by pelargonie nie cierpiały z powodu zimna?
Są takie rzeczy, których pelargonie nie znoszą i to właśnie one mogą być przyczyną, że nasze królowe balkonów nie kwitną albo kwitną słabo. Poznaj cztery częste powody braku kwitnienia u pelargonii.
Pelargonie nie kwitną, ponieważ są źle podlewane
Jako rośliny południowoafrykańskie, pelargonie są przystosowane do ciepłego i suchego klimatu. Jednak absolutnie nie tolerują mokrych korzeni. Zalanie korzeni wodą ma miejsce, gdy przez dłuższy czas zbyt dużo wody zalega w doniczce. Może to być spowodowane długotrwałymi opadami lub zbyt częstym podlewaniem. Nadmiar wody powoduje wyparcie z gleby powietrza, co powoduje zamieranie systemu korzennego.
O tym, że pelargonia cierpi z powodu zalania wodą, można się przekonać, gdy po podniesieniu doniczki kapie z niej woda. Liście rośliny stają się żółte i wiotkie, a pędy kwiatowe i korzenie gniją. Niekiedy też ziemia w doniczce zaczyna brzydko pachnieć. Ponadto na spodniej stronie liści pojawiają czasem pęcherze.
Jak uniknąć zalania korzeni pelargonii?
Należy zadbać, by nadmiar wody miał ujście - przy sadzeniu trzeba na dnie doniczki usypać warstwę drenażu (drobnych kamyczków lub keramzytu). Do sadzenia pelargonii trzeba używać dobrej jakości podłoża, o prawidłowej strukturze, dzięki której korzenie są odpowiednio dotlenione. Należy usuwać wodę zalegającą w podstawkach doniczek i skrzynek. Pelargonie należy podlewać po sprawdzeniu, czy potrzebują wody. Właściwy czas na podlewanie to taki, w którym gleba jest ciepła i sucha, ale nie odkleja się od krawędzi doniczki.
- Pelargonie na 1001 sposobów
- Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych - instrukcja krok po kroku
Pelargonie nie kwitną, ponieważ brakuje im słońca
Im więcej światła pada na pelargonie, tym piękniej kwitną. Dzieje się tak dlatego, że te popularne, letnie rośliny należą do tzw. roślin światłolubnych, inaczej nazywanych również heliofitami lub roślinami światłożądnymi. Tylko wtedy, gdy korzystają przez kilka godzin dziennie ze światła słonecznego, odwdzięczą się obfitym kwitnieniem i bujnym wzrostem. Jeśli zaczyna brakować im światła, proces wzrostu i kwitnienia ustaje.
O tym, że twoja pelargonia potrzebuje więcej światła, zorientujesz się po tym, że nie rośnie i tworzy zbyt mało nowych kwiatów, a jej liście są bladozielone.
Jak sprawić, by pelargonie nie miały zbyt ciemno?
Ustaw pelargonie w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu. Zniosą nawet najgorętsze miejsce na balkonie od strony południowej. Jeśli nie masz balkonu od strony południowej, najlepszym wyborem będzie stanowisko z ekspozycją na południowy zachód. Bardzo jasne miejsca, choć nie bezpośrednio nasłonecznione, są również odpowiednie dla pelargonii, choć kwitną i rosną na nich nieco słabiej. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca dla pelargonii rabatowych i zwisających, wybierz pelargonie wielkokwiatowe (angielskie, królewskie), ponieważ one potrzebują mniej światła.
Autor: Pelargonium for Europe
Balkon czy taras to idealne miejsce na pełne relaksu wakacje we własnym ogrodzie. Bujne, czerwone pelargonie zapewniają letni nastrój
Pelargonie nie kwitną, ponieważ są nieprawidłowo nawożone
Do bujnego rozwoju i obfitego kwitnienia pelargonie potrzebują wielu składników odżywczych. Niedobór składników pokarmowych wyłącza ich metabolizm i nie są w stanie wykorzystać w pełni swojego potencjału produkcyjnego. Oznaką braku odpowiedniego pierwiastka są bladożółte lub czerwonawe, a nawet odpadające liście oraz ustanie wzrostu i słabe kwitnienie mimo dostatecznej ilości słońca. Rośliny, które cierpią z powodu braku składników odżywczych są również bardziej podatne na szkodniki.
Jak zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze?
Posadź pelargonie w świeżej, wysokiej jakości ziemi do pelargonii, która jest zasilona nawozem na pierwsze tygodnie. Po czterech tygodniach od posadzenia zacznij zasilać rośliny płynnym nawozem do pelargonii zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Możesz też wymieszać nawóz o spowolnionym działaniu z glebą podczas sadzenia pelargonii. Zapas składników odżywczych prawdopodobnie nie wystarczy na cały sezon. Dlatego przejdź na nawóz płynny, gdy zauważysz, że pelargonie nie kwitną już tak pięknie lub gdy ich liście żółkną.
Pelargonie nie kwitną, ponieważ jest im za zimno
Gdy tylko wiosną ptaki zaczynają ćwierkać, a na bzach pojawiają się pąki, zaczynamy upiększać nasze balkony. Z pelargoniami należy uzbroić się w cierpliwość. Choć są wytrzymałe, nie lubią niskich temperatur. Temperatura poniżej 12 st. C hamuje ich wzrost, a poniżej 5 st. C całkowicie przestają rosnąć. Mróz może je całkiem zniszczyć. Gdy wzrost zostanie sparaliżowany, potrzeba czasu, aby pelargonie znów zaczęły rosnąć. Niczego więc nie zyskujemy sadząc je zbyt wcześnie.
O tym, że jest za zimno dla pelargonii zorientujesz się, gdy przestają rosnąć. Należy je wtedy umiarkowanie podlewać i trzeba bardzo uważać, aby nie dopuścić do zalania wodą. Jeśli rośliny zostały przemrożone, ich liście i kwiaty zaczną zwisać.
Kiedy można sadzić pelargonie na balkonie?
Co zrobić, by pelargonie nie cierpiały z powodu zimna?
Nie kupuj pelargonii zbyt wcześnie. Wstrzymaj się aż ustaną przymrozki (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Ustaw pelargonie na noc, tak długo jak to konieczne, przy ścianie domu lub innym osłoniętym miejscu, najlepiej nie bezpośrednio na ziemi.Naciągnij na rośliny włókninę ogrodową.
Źródło: Pelargonium for Europe
Poznaj bliżej:
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Letnia łąka w puszkach. Oprócz różnokolorowych pelargonii, kwiaty kosmosu, diaski i lantany kwitną jak szalone, by przynieść radość zarówno ludziom, jak i pszczołom. Wskazówka: stare puszki po herbatnikach świetnie nadają się jako doniczki i wpisują się w obecny trend shabby chic. Zrobienie kilku otworów na dnie pozwala na odpływ nadmiaru wody