Pelargonia bluszczolistna – jak pielęgnować pelargonie na balkonie i tarasie

2015-06-24 13:53 Michał Mazik

Pelargonie bluszczolistne to jedne z najczęściej sadzonych na balkonach i tarasach kwitnących roślin. Zwisające pelargonie bluszczolistne pięknie zdobią balkony i tarasy w sezonie. Podpowiadamy, jak pielęgnować pelargonie posadzone w pojemnikach na balkonach i tarasach. Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnych w sezonie.

Pelargonia bluszczolistną (łac. Pelargonium hederifolium) to jeden z najpopularniejszych gatunków roślin kwitnących wykorzystywany do dekoracji wnętrz, balkonów i tarasów. Pelargonia bluszczolistna długo kwitnie, „obsypując się” kwiatami, a do tego odstrasza niepożądane owady (np. komary) i jest łatwa w uprawie. Jakie warunki należy zapewnić pelargoniom bluszczolistnym? Jak pielęgnowac pelargonie bluszczolistne na balkonie i tarasie.

Pelargonie bluszczolistne – ozdoba balkonu i tarasu

Pelargonie bluszczolistne najczęściej mają płożący pokrój. Ich pędy mogą osiągać do 100 cm długości. Z tego względu pelargonie bluszczolistne zaleca się sadzić w wiszących pojemnikach, w kwietnikach „z nóżką” i w skrzynkach balkonowych zawieszanych na balustradach balkonu. Pelargonia bluszczolistna kwitnie bardzo długo – często od wiosny do jesieni. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków nie stwarza większych problemów w uprawie.

Wymagania pelargonii bluszczolistnej

Pelargonia bluszczolistna najlepiej rośnie w pełnym słońcu – wtedy wytwarza najwięcej kwiatów. To najbardziej światłolubny gatunek pelargonii. Stanowisko dla pelargonii bluszczolistnej powinno być ponadto osłonięte od wiatru – ochroni to kruche pędy przed uszkodzeniami. Pelargonia preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża.

>>Przeczytaj też: PELARGONIE: choroby. Choroby pelargonii grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Zwalczanie

Pelargonie bluszczolistne – uprawa na balkonie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w sezonie jest podlewanie pelargonii. Na słonecznych balkonach latem niekiedy należy wykonywać je 1–2 razy dziennie (rano i wieczorem). W zbyt wilgotnych warunkach roślina może być porażana przez choroby grzybowe. Dlatego nie można zalewać korzeni. Pelargonia źle reaguje także na moczenie i zraszanie liści – na liściach mogą pojawić się plamy. Zaleca się ją intensywnie nawozić – co 7–10 dni – dawkami zalecanymi przez producenta. Warto skorzystać z nawozów wieloskładnikowych w płynie lub nawozów specjalistycznych do pelargonii. Innym przydatnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów – co poprawia wygląd i przedłuża kwitnienie. Pelargonia bluszczolistna nie znosi ujemnej temperatury. Można ją rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE