Pelargonia rabatowa - piękne kwiaty na balkon i do ogrodu. Jak zadbać o pelargonie rabatowe?

2024-07-03 10:44

Pelargonia rabatowa, nazywana również pelargonią pasiastą, to mieszaniec dwóch gatunków łączący w sobie ich zalety: łatwość uprawy oraz długie i obfite kwitnienie. Jak uprawiać i pielęgnować pelargonię rabatową? Jakie odmiany pelargonii rabatowej wybierać?

Spis treści

  1. Pelargonia rabatowa – jak wygląda?
  2. Ciekawe odmiany pelargonii rabatowej
  3. Pelargonia rabatowa w galerii zdjęć
  4. Jakie wymagania ma pelargonia rabatowa? Czego nie lubią pelargonie?
  5. Sadzenie pelargonii rabatowej
  6. Jak dbać o pelargonie rabatowe?
  7. Zastosowanie pelargonii rabatowej
  8. Zobacz galerię: Pelargonie na balkon i taras

Pelargonia rabatowa powstała w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków pelargonii: Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. Oba pochodzą z Afryki Południowej i są ciepłolubne. Pelargonia rabatowa jest łatwa w uprawie, szybko rośnie i zachwyca obfitym swoim kwitnieniem. Dlatego jest jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących zdobiących wnętrza oraz balkony i tarasy.

Pelargonia rabatowa – jak wygląda?

Pelargonia rabatowa to krótkowieczna bylina (w ogrodach uprawiana jako roślina jednoroczna) dorastająca do 50 cm wysokości. Tworzy grube, ale łamliwe pędy, pokryte nerkowatymi liśćmi. Mają pofalowane brzegi i charakterystyczne brązowe przebarwienia, tworzące pierścień. Choć pora kwitnienia poszczególnych odmian pelargonii rabatowej jest zróżnicowana, to łączy je długie i obfite kwitnienie.

Kwiaty pelargonii rabatowych zebrane są w okazałe baldachy osadzone na szczytach długich pędów kwiatostanowych. Barwa kwiatów jest różna: biała, kremowa, jasnoróżowa, łososiowa, pomarańczowa i czerwona. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne. Roślina wydziela mocny zapach odstraszający m.in. meszki.

Ciekawe odmiany pelargonii rabatowej

Przykładowe odmiany pelargonii rabatowej:

  • Pelargonia rabatowa 'Glacis' – odmiana o średnim wzroście i pojedynczych, białych kwiatach;
  • Pelargonia rabatowa 'TRENDIX Orange' – odmiana silnie rosnąca, o dużych, pomarańczowych kwiatach i wyraźnym rysunku na liściach;
  • Pelargonia rabatowa 'Shocking Pink' – odmiana o średnim wzrośnie, zwartym pokroju i różowych kwiatach.
  • Pelargonia rabatowa 'Chocolate Apricot' – odmiana o różowych kwiatach i ciemnych, czekoladowych z szerokim, zielonym obrzeżem liściach, dekoracyjna także po kwitnieniu;
  • Pelargonia rabatowa 'Fireworks Bicolor' – odmiana o o biało-różowych kwiatach oryginalnego kształtu.

Pelargonia rabatowa w galerii zdjęć

Jakie wymagania ma pelargonia rabatowa? Czego nie lubią pelargonie?

  • Stanowisko dla pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe zaleca się sadzić w miejscach słonecznych, wtedy obficie kwitną. Mogą także rosnąć w lekkim zacienieniu. Nieodpowiedni natomiast jest cień, gdyż wolno rosną, liście są mniejsze, a kwitnienie słabe.

  • Podłoże dla pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe tolerują różne typy gleb. Ważne, żeby podłoże było przynajmniej średnio żyzne i przepuszczalne. W uprawie doniczkowej można wykorzystywać uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych (przemieszać z piaskiem w proporcji 4:1) lub specjalistyczne podłoże dla pelargonii.

  • Wytrzymałość pelargonii rabatowej na mróz i suszę

Pelargonia rabatowa nie jest przystosowana do polskiego klimatu, ginie zwykle już po pierwszych przymrozkach. Nie przetrwa zimy. Nie lubi nadmiaru wody. Doskonale znosi natomiast krótkotrwałe susze i letnie upały. Pod tym względem zachwyca wytrzymałością.

Sadzenie pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe w domu można sadzić od później wiosny do jesieni. To optymalne terminy ze względu na dobrą dostępność światła. W ogrodzie zaleca się ją sadzić dopiero od drugiej połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków. W uprawie pojemnikowej zaleca się usypać warstwę drenażu (co najmniej 2-3 cm) na dnie.

Jak dbać o pelargonie rabatowe?

  • Podlewanie pelargonii rabatowej

Podlewanie pelargonii rabatowej zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, trzeba jednak pozwolić, by podłoże przeschło przed kolejnym zabiegiem. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach latem podlewa się codziennie. Podlewanie powinno być obfite, ale woda nie może zalegać w strefie korzeni (lub w podstawce). Przy ustawicznym zalewaniu szybko dochodzi do gnicia. Faktycznie nadmiar wody szkodzi bardziej niż krótkotrwały niedobór.

  • Nawożenie pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe nawozi się dość intensywnie, nawet co 1-2 tygodnie, od wiosny do końca lata. Optymalne są nawozy z dużą zawartością fosforu i potasu (dla roślin kwitnących).

Młode pelargonie można uszczykiwać, by miały atrakcyjniejszy, zwarty pokrój. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia. Rośliny łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych (przyjmują się umieszczane od razu w podłożu). Okazy uprawiane na balkonie czy w pojemnikach w ogrodzie przed nadejściem zimy powinno się przenieść do chłodnego (10-16 stopni Celsjusza), ale widnego pomieszczenia. Podlewanie ogranicza się do minimum. Ze szkodników trzeba uważać na mszyce i ślimaki.

Zastosowanie pelargonii rabatowej

Pelargonia rabatowa to jedna z najpiękniejszych roślin do dekoracji wnętrz, balkonów i tarasów. Ponadto wykorzystuje się ją do dekoracji elementów ogrodowej architektury (np. altan) i drzwi wejściowych do domu. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by uprawiać ją na rabatach (jak wskazuje jej nazwa) jako roślinę jednoroczną. Jest efektowną dekoracją przez większość roku.

Przeczytaj też:

Zobacz galerię: Pelargonie na balkon i taras

Pelargonie - królowe balkonów!
Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?
Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Nasi Partnerzy polecają