Pelargonia rabatowa - uprawa, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie

2020-11-18 11:07 Michał Mazik
Pelargonia rabatowa
Autor: Pelargonium for Europe Pelargonia rabatowa to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów

Pelargonia rabatowa, nazywana również pelargonią pasiastą, to mieszaniec dwóch gatunków łączący w sobie ich zalety: łatwość uprawy oraz długie i obfite kwitnienie. Jak i gdzie uprawiać pelargonię rabatową? Jakie odmiany wybierać?

Pelargonia rabatowa powstała w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków pelargonii: Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. Oba pochodzą z Afryki Południowej i są ciepłolubne. Pelargonia rabatowa jest łatwa w uprawie, szybko rośnie i zachwyca obfitym swoim kwitnieniem. Dlatego jest jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących zdobiących wnętrza oraz balkony i tarasy.

Pelargonia rabatowa – charakterystyka i interesujące odmiany

Pelargonia rabatowa to krótkowieczna bylina (w ogrodach uprawiana jako roślina jednoroczna) dorastająca do 50 cm wysokości. Tworzy grube, ale łamliwe pędy, pokryte nerkowatymi liśćmi. Mają pofalowane brzegi i charakterystyczne brązowe przebarwienia, tworzące pierścień. Pora kwitnienia jest zróżnicowana. Jedno łączy różne odmiany, to długie i obfite kwitnienie. Mogą zakwitnąć wiosną i kontynuować kwitnienie aż do późnej jesieni. Kwiaty tworzą okazałe baldachy zebrane na szczytach długich pędów kwiatostanowych. Barwa jest różna: biała, kremowa, jasnoróżowa, łososiowa, pomarańczowa i czerwona. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne. Roślina wydziela mocny zapach odstraszający m.in. meszki.

Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe dla koneserówl >>>

Przykładowe odmiany pelargonii rabatowej:

 • 'Glacis' – odmiana o średnim wzroście i pojedynczych, białych kwiatach;
 • 'TRENDIX Orange' – odmiana silnie rosnąca, o dużych, pomarańczowych kwiatach i wyraźnym rysunku na liściach;
 • 'Shocking Pink' – odmiana o średnim wzrośnie, zwartym pokroju i różowych kwiatach.
 • 'Chocolate Apricot' – odmiana o różowych kwiatach i ciemnych, czekoladowych z szerokim, zielonym obrzeżem liściach, dekoracyjna także po kwitnieniu;
 • 'Fireworks Bicolor' – odmiana o o biało-różowych kwiatach oryginalnego kształtu.

Uprawa pelargonii rabatowej - wymagania

 • Stanowisko dla pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe zaleca się sadzić w miejscach słonecznych, wtedy obficie kwitną. Mogą także rosnąć w lekkim zacienieniu. Nieodpowiedni natomiast jest cień, gdyż wolno rosną, liście są mniejsze, a kwitnienie słabe.

 • Podłoże dla pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe tolerują różne typy gleb. Ważne, żeby podłoże było przynajmniej średnio żyzne i przepuszczalne. W uprawie doniczkowej można wykorzystywać uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych (przemieszać z piaskiem w proporcji 4:1) lub specjalistyczne podłoże dla pelargonii.

 • Wytrzymałość pelargonii rabatowej na mróz i suszę

Pelargonia rabatowa nie jest przystosowana do polskiego klimatu, ginie zwykle już po pierwszych przymrozkach. Nie przetrwa zimy. Nie lubi nadmiaru wody. Doskonale znosi natomiast krótkotrwałe susze i letnie upały. Pod tym względem zachwyca wytrzymałością.

 • Sadzenie pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe w domu można sadzić od później wiosny do jesieni. To optymalne terminy ze względu na dobrą dostępność światła. W ogrodzie zaleca się ją sadzić dopiero od drugiej połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków. W uprawie pojemnikowej zaleca się usypać warstwę drenażu (co najmniej 2-3 cm) na dnie.

 • Podlewanie pelargonii rabatowej

Podlewanie pelargonii rabatowej zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, trzeba jednak pozwolić, by podłoże przeschło przed kolejnym zabiegiem. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach latem podlewa się codziennie. Podlewanie powinno być obfite, ale woda nie może zalegać w strefie korzeni (lub w podstawce). Przy ustawicznym zalewaniu szybko dochodzi do gnicia. Faktycznie nadmiar wody szkodzi bardziej niż krótkotrwały niedobór.

 • Nawożenie pelargonii rabatowej

Pelargonie rabatowe nawozi się dość intensywnie, nawet co 1-2 tygodnie, od wiosny do końca lata. Optymalne są nawozy z dużą zawartością fosforu i potasu (dla roślin kwitnących).

Młode pelargonie można uszczykiwać, by miały atrakcyjniejszy, zwarty pokrój. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia. Rośliny łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych (przyjmują się umieszczane od razu w podłożu). Okazy uprawiane na balkonie czy w pojemnikach w ogrodzie przed nadejściem zimy powinno się przenieść do chłodnego (10-16 stopni Celsjusza), ale widnego pomieszczenia. Podlewanie ogranicza się do minimum. Ze szkodników trzeba uważać na mszyce i ślimaki.

Zastosowanie pelargonii rabatowej

Pelargonia rabatowa to jedna z najpiękniejszych roślin do dekoracji wnętrz, balkonów i tarasów. Ponadto wykorzystuje się ją do dekoracji elementów ogrodowej architektury (np. altan) i drzwi wejściowych do domu. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by uprawiać ją na rabatach (jak wskazuje jej nazwa) jako roślinę jednoroczną. Jest efektowną dekoracją przez większość roku.

Zobacz galerię: Pelargonie na balkon i taras

Pelargonie: jak przygotować samodzielnie sadzonki pelargonii [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE