Jak rozmnożyć pelargonie? Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii? Zdjęcia krok po kroku

Jak rozmnożyć pelargonie? Koniec lutego i marzec to dobry czas, aby zrobić sadzonki z przezimowanych pelargonii. Jak i kiedy wybudzać pelargonie? Jak przygotować sadzonki pelargonii, aby w sezonie letnim kwiaty pięknie ozdobiły nasze tarasy i balkony. W artykule instrukcja krok po kroku.
Dużo roślin balkonowych to byliny pochodzące z ciepłych rejonów świata, które łatwo można przechować przez zimę. Należy do nich także pelargonia, której ogrodowe odmiany powstały przez skrzyżowanie gatunków rosnących w Afryce Południowo-Zachodniej. Jesienią doniczki z kwiatami trzeba zabrać z balkonu czy tarasu, postawić w widnym pomieszczeniu w temperaturze 5-10 st. Celsjusza. Wiosną, gdy miną przymrozki, wystawia się je na dwór, jednak lepiej zrobić z nich sadzonki i wyprowadzić nowe rośliny. Mają ładniejszy pokrój i często obficiej kwitną. W taki sam sposób rozmnaża się także bakopy, fuksje, kocanki włochate, lantany, niecierpki oraz sundaville.
Spis treści
- Jak rozmnożyć pelargonie? Zdjęcia krok po kroku
- Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii?
- Jak sadzić i pielęgnować sadzonki pelargonii?
Jak rozmnożyć pelargonie? Zdjęcia krok po kroku
Autor: www.thinkstockphotos.com
Sadzonki pelargonii przygotowuje się je pod koniec lutego lub w marcu
Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii?
Sadzonki pelargonii przygotowuje się je pod koniec lutego lub w marcu, odcinając z rośliny matecznej najładniejsze młode i zdrowe pędy. Trzeba do tego użyć ostrego noża, aby przecinał, a nie miażdżył tkanki. Do ukorzeniania sadzonek dobra jest mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem (w proporcji 1:1), ponieważ łatwo chłonie wodę, a jednocześnie jest przewiewna – do tego, by powstały korzenie, potrzebny jest tlen.
Żeby przyśpieszyć ten proces, warto zastosować specjalny ukorzeniacz. Zawiera on syntetyczne hormony roślinne, a często także fungicyd zapobiegający gniciu sadzonek. Kupując preparat, trzeba się upewnić, czy jest przeznaczony do sadzonek zielnych, a niezdrewniałych. Stosowanie ukorzeniacza nie zawsze jest konieczne – niektóre gatunki dobrze ukorzeniają się bez niego.
Jak sadzić i pielęgnować sadzonki pelargonii?
Pobrane sadzonki najlepiej umieszczać po trzy w donicach, zanurzając je w podłożu na głębokość około 1/3 długości. Pojemniki ustawia się w ciepłym i widnym miejscu, ale nie na słońcu. Kiedy rośliny się ukorzenią, co można poznać po tym, że lekko pociągnięte mocno trzymają się w ziemi, a na pędach są młode listki, przesadza się je pojedynczo do donic wypełnionych żyzną ziemią. Młodym roślinom należy urwać wierzchołki. Wkrótce wypuszczą liczne pędy, które ładnie zagęszczą koronę.
Pelargonie można także sadzonkować we wrześniu, ponieważ pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowuje się zimą podobnie jak starsze – w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Na dworze najbezpieczniej sadzi się je dopiero po 15-tym maja, kiedy nie ma już groźnych nocnych przymrozków.