Spis treści
- Kiedy sadzić pelargonie?
- Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych?
- Galeria zdjęć: sadzenie pelargonii do skrzynki balkonowej krok po kroku
Od lat pelargonie plasują się w czołówce listy kupowanych roślin balkonowych. Każdego roku, już od połowy kwietnia, w sklepach i centrach ogrodniczych asortyment pelargonii jest wyjątkowo bogaty. Gdy tylko zobaczymy pierwsze kwiaty w sprzedaży, od razu pragniemy, by ozdobiły nasze balkony. Ale uwaga! Te rośliny nie lubią zimna, a termin wystawienia ich na zewnątrz jest ściśle określony. Kiedy można posadzić pelargonie?
Kiedy sadzić pelargonie?
Gdy tylko wychodzi słońce i dni stają się dłuższe, aż ręka świerzbi, żeby rozpocząć prace ogrodowe. Jakże kuszące jest sadzenie pelargonii i innych letnich kwiatów na balkonie i tarasie już na początku maja! Zazwyczaj nie jest to dobry pomysł. Nawet w przypadku odpornych pelargonii, ich wzrost znacznie spada w temperaturze poniżej 12°C. Jeśli temperatura spadnie poniżej 5°C, całkowicie się on zatrzymuje. Mróz może kosztować je życie! Należy więc wstrzymać się z sadzeniem pelargonii na zewnątrz do czasu, aż ustaną nocne przymrozki, a temperatury w ciągu dnia osiągną wartość dwucyfrową. Przypada to zwykle na drugą połowę maja.
Po 15 maja, czyli Zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, kiedy kończy się czas kwitnienia konwalii, hiacyntów, pierwiosnków i tulipanów, przychodzi pora na królową wszystkich letnich roślin - pelargonię. Ze względu na jej piękne kolory, obfite kwitnienie i łatwą pielęgnację trudno wyobrazić sobie bez niej letni ogród, taras czy balkon. Aby ta południowoafrykańska wielbicielka słońca mogła się rozwijać, potrzebuje nasłonecznionego miejsca, ewentualnie półcienia.
Przeczytaj też:
- Pelargonia rabatowa - uprawa, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie
- Pelargonia bluszczolistna – jak pielęgnować pelargonie na balkonie i tarasie
- Pelargonie angielskie – jak je uprawiać i pielęgnować

i
Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych?
Przed przystąpieniem do sadzenia pelargonii przygotujmy:
- skrzynkę balkonową,
- wystarczającą ilość podłoża (najlepiej wykorzystać specjalne podłoże do pelargonii),
- keramzyt bądź kamyki na drenaż,
- no i oczywiście pelargonie.
Przed wyjęciem roślin z doniczek, w których dotychczas rosły, namocz je w wodzie - łatwiej będzie wydobyć je z pojemników. Przed sadzeniem można rozluźnić bryły korzeniowe - pobudzi to wzrost nowych korzeni.
Opracowanie: na podstawie materiałów Pelargonium for Europe
Przeczytaj też:
- Pielęgnacja pelargonii na balkonie - jak dbać o balkonowe pelargonie?
- Jak rozmnożyć pelargonie? Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii? Zdjęcia krok po kroku
- Nawożenie pelargonii: najlepsze nawozy do pelargonii uprawianych na balkonie