Rośliny balkonowe: najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon

2019-05-30 12:21 Opracowanie: redakcja serwisu

Na słonecznym balkonie dobrze będzie rosło wiele roślin balkonowych. Poznaj najpopularniejsze kwiaty balkonowe na słoneczny balkon. To nie tylko pelargonie...

Na słonecznych stanowiskach, a więc także na nasłonecznionych balkonie, znakomicie czuje się wiele kwiatów balkonowych. Dzięki temu słoneczny balkon można łatwo zaaranżować, wybierając kwiaty lubiące słońce. Przedstawiamy najpopularniejsze kwiaty balkonowe nadające się na słoneczny balkon.

Kwiaty balkonowe uprawiane na słonecznym balkonie należy sadzić do dużych i jasnych pojemników, ponieważ ciemne kolory absorbują promienie słoneczne i ziemia w nich dodatkowo się nagrzewa, co powoduje, ze korzenie narażone są na przesuszanie i przegrzanie. Koniecznie trzeba też pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu kwiatów na słonecznym balkonie. Zdarza się, że nasłonecznione balkony nagrzewają się tak bardzo, że grozi to poparzeniem roślin. Najlepiej wtedy nieco je zacienić w porze największego nasłonecznia, np. rozkładając parasol przeciwsłoneczny.

Kwiaty na słoneczny balkon

 • Sanwitalia, zwana też polegnatką, to roślina balkonowa uwielbiająca słońce. Jej intensywnie żółte kwiaty (czasem z brązowym środkiem), przypominające miniaturowe słoneczniki, pięknie kontrastują z drobnymi zielonymi liśćmi. Sanwitalia tworzy dość zwarte kępy lekko przewieszających się pędów. Nie znosi przesuszenia – więdnie gdy podłoże w pojemniku choć na krótko zostanie przesuszone.

 • Lantana – to kilkuletni półkrzew, często oferowany w formie piennej (drzewka na pniu). Jej liście są pomarszczone i owłosione, jajowatego kształtu, po roztarciu nieprzyjemnie pachną i drażnią skórę. Lantana kwitnie od wiosny do późnej jesieni, obficie w upalne lata, a słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe. Kwiaty są początkowo żółte, potem zmieniają barwę przez pomarańczową do czerwonej. Kolor zmieniają też kuliste owoce – początkowo są zielone, potem purpurowe, na końcu stają się granatowoczarne. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany, bowiem wpływa to korzystnie na kwitnienie.

 • Petunie i surfinie (grupa odmian petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i przewisających pędach) – to kwiaty znakomicie nadające się na słoneczny balkon. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian zarówno petunii, jak i surfinii, o kwiatach różnego koloru. Surfinie doskonale nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach. Rośliny potrzebują stale wilgotnego podłoża oraz regularnego nawożenia.

 • Pelargonie (z wyjątkiem pelargonii angielskiej) – należą do najpopularniejszych kwiatów balkonowych. W sprzedaży jest bogata oferta odmian pelargonii, wśród nich szczególnie efektowne są te o kwiatach pełnych. Dostępne są także pelargonie zwisające, znakomite do wiszących pojemników. Pelargonie kwitną całe lato.

 • Werbeny – kwitną nieprzerwanie od lipca do późnej jesieni. Szczególnie polecane są odmiany zwisające, tworzące luźne przewieszające się kępy. Drobne kwiaty werbeny w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany o kształcie główki. Werbeny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

Zobacz polecane przez nas doniczki, ziemie i nawozy do kwiatów balkonowych:

 • Begonia stale kwitnąca – ma grube, mięsiste, rozgałęzione, często czerwonopurpurowe łodygi i jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, które mogą być zielone lub czerwonopurpurowe w różnych odcieniach. Kwiaty w zależności od odmiany mają barwę białą, różową lub czerwoną w różnych odcieniach. Begonia stale kwitnąca kwitnie od czerwca do października.

 • Szałwia błyszcząca – ma zwarty pokrój i od 25 do 50 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty o intensywnie czerwonej barwie są zebrane na szczytach pędów w grona o długości do 10 cm długości.

 • Scewola – mocno rozkrzewiona roślina o zwisających pędach dorastających do kilkudziesięciu cm długości. Kwiaty scewoli mają oryginalny kształt, przypominający dłoń lub wachlarz, mają jasnofioletowy lub biały kolor. Scewola kwitnie od czerwca do przymrozków. Znakomita do wiszących pojemników.

 • Aksamitki – to bardzo popularne kwiaty na słoneczne stanowiska. W zależności od gatunku oraz odmiany aksamitki mają różną wysokość, a ich kwiaty mogą mieć różne odcienie koloru żółtego i pomarańczowego. Dodatkową zaletą aksamitek jest to, że odstraszają swoim zapachem szkodniki.

 • Bratki – niskie rośliny, osiągające 10–25 cm wysokości. Można je sadzić na balkonach już od wczesnej wiosny, ponieważ są odporne na niska temperaturę. Kwiaty bratków mają różną wielkość i barwy – w zależności od odmiany. W sprzedaży jest wiele grup oraz odmian bratków. Niektóre mają zwisające pędy i znakomicie nadają się do wiszących pojemników.

 • Cynie – na balkony najlepsze są odmiany niskie. Cynie kwitną od końca czerwca do października. Kwiaty języczkowe są sztywne, pokryte aksamitnymi włoskami, purpurowe, u odmian białe, żółte, pomarańczowe, różowe łososiowe, szkarłatne, w różnych odcieniach. Kwiaty rurkowe zajmujące środek koszyczka są żółte, z ząbkami aksamitnie owłosionymi.

 • Uczep rózgowaty, zwany także bidensem lub złotym deszczem, ma liczne, silnie rozgałęzione pędy, które w miarę wzrostu stają się wiotkie i zwisające. Bidens kwitnie od maja do października. Liczne złocistożółte kwiaty są zebrane w koszyczki kwiatowe. Są odmiany o kwiatach zewnętrznych ułożonych w jednym okółku, a także odmiany o kwiatach półpełnych, złożonych z dwóch okółków.

Zobacz wideo: Jak stworzyć ogród na balkonie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE