Surfinia kwitnąca piękność. Uprawa i pielęgnacja surfinii na balkonie

2022-05-06 14:10
Surfinia
Autor: GettyImages Surfinia doskonale prezentuje się w wiszących pojemnikach

Surfinia to jedna z najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych. Mnogość odmian surfinii o różnych kolorach kwiatów pozwala na piękną dekoracje balkonu. Jak pielęgnować surfinie uprawiane na balkonie?

W ostatnich latach surfinie stały się jednymi z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce. Surfinia doskonale nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących pojemników, można ją też uprawiać w większych donicach i misach. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach co roku wybór surfinii jest ogromny.

Surfinia kwiaty

Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i zwisających pędach. Odmiany surfinii różnią się wielkością i kolorem kwiatów, grubością pędów oraz rozmiarami liści. Surfinia może mieć kwiaty, w zależności od odmiany, białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty surfinii mogą być pojedyncze albo pełne. Kwiaty niektórych odmian są pachnące.

Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Wystawiamy ją na zewnątrz po Zimnej Zośce (czyli po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

>>Przeczytaj też: 

Plektrantus koleusowaty (komarzyca) – hit na balkony i tarasy >>>

Surfinie na balkonie - jak pielęgnować

Odpowiednio pielęgnowane surfinie kwitną obficie przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków, które niszczą rośliny. Dlatego są to popularne i bardzo lubiane kwiaty balkonowe.

  • Surfinie najlepiej posadzić w specjalistycznym podłożu dla surfinii (do kupienia w sklepach i centrach ogrodniczych oraz marketach). Na balkonie czy tarasie surfinie należy ustawić w słonecznym miejscu – wtedy kwitnie najobficiej.
  • Trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu surfinii, w upalne dni nawadniać surfinie należy nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem.
  • Silne i ulewne deszcze mogą uszkadzać kwiaty i pędy surfinii, dlatego najlepiej uprawiać je na zadaszonych balkonach i tarasach lub wstawiać pod zadaszenia podczas silnych opadów.
  • Surfinii nie należy sadzić na wietrznych balkonach, położonych na wysokich piętrach budynków, ponieważ silne wiatry mogą niszczyć kwiaty, a nawet wyłamywać całe pędy roślin.
  • Surfinie wymagają regularnego nawożenia podczas całego sezonu – najlepiej nawozić specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych. Zamiast takiego nawożenia można zastosować podczas sadzenia roślin do skrzynek i donic (mieszając z podłożem) długo działające nawozy otoczkowane.
  • Jeśli mamy surfinie na balkonie, pamiętajmy że warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty – sprzyja to dłuższemu i obfitszemu kwitnieniu roślin.
Kwitnące surfinie
Autor: www.thinkstockphotos.com Surfinie w połączeniu z pelargoniami tworzą piękną kompozycję

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE