Surfinie - kwitnące rośliny balkonowe. Jak pielęgnować surfinie na balkonie

2019-05-27 9:51 Opracowanie: redakcja serwisu

Surfinie to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych. Mnogość odmian surfinii o różnych kolorach kwiatów pozwala na piękną dekoracje balkonu. Jak pielęgnować surfinie na balkonie?

W ostatnich latach surfinie stały się jednymi z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce. Surfinia doskonale nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących pojemników, można ją też uprawiać w większych donicach i misach. Są to chyba najpopularniejsze kwiaty balkonowe, a w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach jest ich ogromny wybór.

>>Przeczytaj też: 

Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i zwisających pędach. Odmiany surfinii różnią się wielkością i kolorem kwiatów, grubością pędów oraz rozmiarami liści. Surfinia może mieć kwiaty, w zależności od odmiany, białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty surfinii mogą być pojedyncze albo pełne. Kwiaty niektórych odmian są pachnące.

Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Te kwiaty balkonowe na zewnątrz wystawiamy po 15 maja (po minięciu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków).

Zobacz polecane przez nas doniczki:

Jak pielęgnować surfinie na balkonie

Odpowiednio pielęgnowane surfinie kwitną obficie przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków, które niszczą rośliny. Dlatego są to popularne i bardzo lubiane kwiaty balkonowe.

  • Surfinie najlepiej posadzić w specjalistycznym podłożu dla surfinii (do kupienia w sklepach i centrach ogrodniczych oraz marketach). Na balkonie czy tarasie surfinie należy ustawić w słonecznym miejscu – wtedy kwitnie najobficiej.
  • Trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu surfinii, w upalne dni nawadniać surfinie należy nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem.
  • Silne i ulewne deszcze mogą uszkadzać kwiaty i pędy surfinii, dlatego najlepiej uprawiać je na zadaszonych balkonach i tarasach lub wstawiać pod zadaszenia podczas silnych opadów.
  • Surfinii nie należy sadzić na wietrznych balkonach, położonych na wysokich piętrach budynków, ponieważ silne wiatry mogą niszczyć kwiaty, a nawet wyłamywać całe pędy roślin.
  • Surfinie wymagają regularnego nawożenia podczas całego sezonu – najlepiej nawozić specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych. Zamiast takiego nawożenia można zastosować podczas sadzenia roślin do skrzynek i donic (mieszając z podłożem) długo działające nawozy otoczkowane.
  • Jeśli mamy surfinie na balkonie, pamiętajmy że warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty – sprzyja to dłuższemu i obfitszemu kwitnieniu roślin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE