Co najładniej pachnie w ogrodzie? Oto rośliny, które zachwycają zapachem!

2024-04-18 10:58

Marzy Ci się pachnący ogród? Posadź w nim rośliny zachwycające zapachem. A jest w czym wybierać! Sprawdź, co najładniej pachnie w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak wybierać pachnące rośliny?
  2. Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu - galeria zdjęć
  3. Kiedy rośliny najsilniej pachną?
  4. Co pachnie w ogrodzie wiosną?
  5. Co pachnie w ogrodzie latem?
  6. Pachnące rośliny jednoroczne

Źródłem szczególnie intensywnego zapachu są kwiaty, ale zdarza się, że atrakcyjne pod tym względem bywają też liście i pędy. Rozmaitość oferowanych gatunków oraz odmian sprawia, że każdy znajdzie coś do swojego ogrodu niezależnie od jego wielkości i charakteru. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru – zbyt dużo intensywnie (choć przyjemnie) pachnących roślin posadzonych na niewielkiej powierzchni u wrażliwych osób może wywołać uczucie dyskomfortu, a nawet ból głowy. Przykładem może być azalia pontyjska, porzeczka złota, czeremcha pospolita i nawet lilak pospolity (bez).

#MuratorOgroduje: Wysiew kwiatów - lewkonie, lwie paszcze i maki
Materiał sponsorowany

Jak wybierać pachnące rośliny?

W małym ogrodzie często wystarczy jeden pachnący krzew, grupa bylin lub roślin jednorocznych, by napełnić go piękną wonią, w dużym – dobrze dobranymi gatunkami lub odmianami można wyznaczać zmianę nastroju w poszczególnych wnętrzach ogrodowych.

Najlepiej zacząć od roślin wieloletnich, których zapach podoba nam się bez zastrzeżeń, a dopiero potem dosadzać kolejne. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że coś w kompozycji przeszkadza, będziemy mogli przesadzić część egzemplarzy w inne miejsce. Zmiany w kompozycji umożliwiają także jednoroczne rośliny sezonowe, bo co roku można zmieniać aromat ogrodu.

Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu - galeria zdjęć

Kiedy rośliny najsilniej pachną?

O intensywności zapachu decyduje panująca wokół temperatura oraz warunki, w jakich rośliny rosną – istotne są zwłaszcza stopień nasłonecznienia i gleba. Ciepłolubna lawenda, lebiodka i aksamitki posadzone w wilgotnym i ocienionym miejscu będą gorzej rosły, słabiej kwitły i mniej pachniały, natomiast konwalia majowa, która potrzebuje półcienia i dość wilgotnej gleby, w słonecznym oraz suchym miejscu być może wcale nie zakwitnie. Niektóre rośliny, takie jak acidantera, dziwaczek, maciejka, tytoń ozdobny, wiciokrzew, wydzielają substancje zapachowe dopiero po zmroku.

Co pachnie w ogrodzie wiosną?

  • W lutym albo na początku marca zakwita wawrzynek wilczełyko.
  • Zaraz po nim w marcu i kwietniu rozwijają się kwiaty azalii pontyjskiej (wystarczy posadzić jeden egzemplarz, bo jej woń jest bardzo silna).
  • Przyjemnie, ale mniej intensywnie pachną też niektóre ogrodowe odmiany azalii (na przykład 'Chanel’, i 'Soir de Paris').
  • Wiosną zapachem zachwycają także posadzone pod krzewami fiołki wonne, i rosnące na skalniakach wawrzynki główkowe.
  • Na na rabatach i trawnikach przyjemną woń wydają rośliny cebulowe kwitnące wiosną – hiacynty, narcyzy białe i szafirki. Najlepiej prezentują się sadzone w dużych grupach w ziemi lub pojemnikach, wtedy też naprawdę można się delektować ich zapachem.
  • Wiosna niesie upajający zapach magnolii, migdałowców, złotokapów, kaliny, lilaków, konwalii i jaśminowców wonnych.
  • O tej porze kwitną również jabłonie ozdobne, robinie akacjowe i porzeczka złota (jej intensywny słodki zapach wyczuwalny jest z daleka).
  • W maju i na początku czerwca miły relaks w altanach i pod pergolami zapewnią pnące się po nich wisterie chińskie o bardzo subtelnym zapachu kwiatów oraz winorośle pachnące.

Co pachnie w ogrodzie latem?

  • Od czerwca i lipca do pierwszych mrozów uroczo pachną odmiany wiciokrzewów: przewiercienia, japońskiego i pomorskiego.
  • W czerwcu zwracają uwagę peonie ogrodowe i goździki pierzaste.
  • W ogrodzie nie powinno też zabraknąć kwitnących latem lilii (kwiaty wielu odmian, głównie z grup trąbkowych i orientalnych, pachną bardzo atrakcyjnie – słodko, lecz z ostrą nutą) oraz acidantery, czyli mieczyka abisyńskiego (tę roślinę sadzi się w kwietniu lub maju, a wykopuje jesienią, można więc co sezon przenosić ją w inne miejsce).
  • Koniec czerwca i lipiec to czas pięknego zapachu kwitnących lip. Te potężne drzewa nadają się jedynie na duże działki, bo po kilkudziesięciu latach osiągają do 20-30 m wysokości i 10-20 m średnicy. Bardzo atrakcyjna, a mało u nas znana jest lipa wonna zakwitająca pod koniec lipca kwiatami zebranymi w długie grona (nawet do 120 kwiatów w jednym).
  • Od czerwca do jesieni ogród może wypełniać zapach róż. Duże wrażenie robią zaliczane do grupy okrywowych odmiany róży pomarszczonej, na przykład 'Purple Pavement', róża 'Wekvossutono' (synonim 'Julia Child') czy róże parkowe 'Abraham Darby', 'Luise Odler', 'Maigold', 'Westerland'.
  • W sąsiedztwie róż dobrze jest posadzić lawendę. Nie tylko ze względu na kompozycję zapachową, lecz także dlatego, że lawenda i róże korzystnie wpływają na swój rozwój.

Nie przegap:

Pachnące rośliny jednoroczne

Piękny zapach ma dużo roślin jednorocznych. Warto uzupełniać nimi aranżacje ogrodu, bo są łatwe w uprawie, a kwiaty wielu z nich rozwijają się przez całe lato (zwłaszcza jeśli regularnie usuwamy te, które przekwitły).

Godne polecenia są siane wprost do gruntu: groszek pachnący, lak, lewkonia, maciejka, rezeda wonna, dziwaczek jalapa (peruwiański) oraz uprawiane z rozsady: smagliczka nadmorska, heliotrop peruwiański, tytoń ozdobny, niektóre odmiany surfinii i petunii.

Przyjemnym aromatem odznaczają się wszystkie części roślin zwanych przyprawowymi. Ich zapach może towarzyszyć nam przez cały sezon. Warto je sadzić na grządkach i na rabatach między roślinami ozdobnymi oraz w donicach na tarasie. Pięknie pachną, efektownie wyglądają (na przykład pietruszka kędzierzawa), a wiele z nich można też wykorzystać w kuchni do przyprawiania potraw.

Przeczytaj też:

Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu. Niewymagające, duże i małe. O niektórych nie miałeś pojęcia!

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Pozostałe podkategorie