Co posadzić obok lawendy w ogrodzie? Z czym łączyć lawendę?

2024-03-18 8:57

Lawenda jest wykorzystywana w ogrodach do tworzenia obwódek wzdłuż ścieżek, urozmaicania rabat, a także efektownych kwietników. Sadzona w dużej grupie tworzy malownicze pejzaże. Jest uniwersalna pod względem aranżacyjnym, pasuje do ogrodów różnego typu. Co może rosnąć obok lawendy? Co posadzić obok lawendy w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jakie lawendy do ogrodu?
  2. Lawenda w ogrodzie - jak ją wykorzystać?
  3. Galeria zdjęć: Lawenda w ogrodowych aranżacjach
  4. Co dobrze komponuje się z lawendą?
  5. Czy połączenie lawendy i róż to dobry pomysł?
  6. Czy wrzosy mogą rosnąć obok lawendy?
  7. Z czym łączyć lawendę w donicach?

Lawenda to roślina na tyle dekoracyjna, a zarazem wszechstronna, że udaje się ją "wpasować" do każdego ogrodu. Jednakże, aby prawidłowo rosła i obficie kwitła, należy dobrać jej właściwe stanowisko. Czasem dodatkowo trzeba odpowiednio przygotować podłoże, np. zwiększając przepuszczalność i podwyższając odczyn w kierunku zasadowego.

Jakie lawendy do ogrodu?

W polskich ogrodach najczęściej uprawia się lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia), która jest najbardziej wytrzymała na mróz. Ten gatunek lawendy ma właściwości lecznicze. Bardziej spektakularny wygląd (obfite kwiatostany) ma lawenda francuska (Lavandula stoechas), ale ją najlepiej uprawiać w donicach, a przed zimą przenosić do chłodnego pomieszczenia. Może dekorować wejście do domu domu, balkony, tarasy bądź obiekty małej architektury.

Lawenda w ogrodzie - jak ją wykorzystać?

Lawendy kojarzą się z ogrodami śródziemnomorskimi, lecz w rzeczywistości pasują do ogrodów różnych typów. Są sadzone m.in. w ogrodach nowoczesnych, angielskich, wiejskich i naturalistycznych. Można je sadzić z różnorodnymi bylinami i trawami ozdobnymi tworząc rabaty preriowe.

Lawenda w ogrodzie najlepiej prezentuje się w grupach, przynajmniej po kilkadziesiąt sztuk. Tworzy wtedy malownicze, niezbyt wysokie (40-50 cm) dywany. Należy do tych roślin, które z powodzeniem można komponować w obrębie rodzaju (np. odmiany o różnej wysokości, nieco różniącym się terminie kwitnienia, o kwiatach białych, itp.). Harmonijnie łączy się także z innymi gatunkami.

Przeczytaj kiedy i jak prawidłowo sadzić lawendę, by urzekała kolorem i zapachem.

Galeria zdjęć: Lawenda w ogrodowych aranżacjach

Co dobrze komponuje się z lawendą?

Lawendę wąskolistną zaleca się komponować z roślinami o podobnych wymaganiach, w szczególności dotyczy to odczynu gleby (pH) oraz światła. Dlatego do sadzenia obok lawendy nadaje się m.in. ułudka wiosenna, smagliczka skalna, żagwin ogrodowy, rogownica kunterowata, goździk alpejski, dyptan jesionolistny, przymiotno ogrodowe, cynia wytworna i dzwonek brzoskwiniolistny.

Efektownie wyglądają szerokie rzędy lawendy uprawiane na przemian ze znaną rośliną jednoroczną – kosmosem podwójnie pierzastym, np. w ogrodach wiejskich.

Z traw ozdobnych do kompozycji nadaje się m.in. kostrzewa sina i rozplenica. Lawenda atrakcyjnie wygląda także przy ziołach, np. szałwii lekarskiej, hyzopie lekarskim, bylicach, cząbrze ogrodowym, czarnuszce siewnej i lubczyku ogrodowym (warto go przycinać, aby nie rósł zbyt wysoki).

Lawenda jest uprawiana obok bukszpanów, które mogą być nisko cięte tworząc obwódki rabatowe.

Czy połączenie lawendy i róż to dobry pomysł?

Lawenda często zasłania niższe partie krzewów, np. należących do grupy róż wielkokwiatowych. Kompozycja jest o tyle nietypowa, że róże preferują lekko kwaśny odczyn gleby. Obie grupy można „pogodzić”, jeśli pH wyreguluje się w taki sposób, że będzie oscylował w granicach obojętnego. Rośliny wykazują pewną tolerancję pod tym względem, jednakże zawsze należy unikać skrajności.

Lawenda w ogrodzie
Autor: GettyImages Lawenda w ogrodzie

Czy wrzosy mogą rosnąć obok lawendy?

Na forach internetowych często napotyka się na piękne zdjęcia rabat lawendowo-wrzosowych. Obie grupy należą do roślin „pejzażowych”, które w dużej grupie, a także w kompozycji tworzą malownicze krajobrazy. W dodatku kwitną w podobnym terminie. Dlatego na krótką metę sprawiają, że ogród jest piękny. W dłuższej perspektywie taka kompozycja nie sprawdza się. Dlaczego?

Lawenda i wrzos mają skrajnie różne wymagania glebowe, pierwsza grupa preferuje podłoża zasadowe, druga - kwaśne do lekko kwaśnych. W tym wypadku nie da się znaleźć złotego środka, tj. kompromisu. W rezultacie po kilku latach uprawy część z roślin choruje, ma oznaki niedoboru składników pokarmowych, jest podatna na mróz i stopniowo zanika. Problem można nieco zniwelować przez zastosowanie szczepionek mikoryzowych. Dzięki symbiozie z grzybami rośliny lepiej pobierają wodę, składniki pokarmowe i mają lepszą odporność. To jednak wciąż jest „za mało”, dlatego podobnych połączeń i tak należy unikać.

Przeczytaj też:

Lawenda w ogrodzie
Autor: Piotr Mastalerz, projekt ogrodu: Olga Dobrowolska Lawenda w ogrodzie

Z czym łączyć lawendę w donicach?

Lawendę można też uprawiać w doniczce. Lawendę wąskolistną i lawendę francuską można uprawiać w pojemnikach ustawionych blisko ganku, drzwi wejściowych do domu, przy altanach, w patio, a także na balkonie czy tarasie. Przy tworzeniu podobnych kompozycji faktycznie ogranicza nas tylko wyobraźnia, gdyż odchodzi problem różnych wymagań glebowych poszczególnych gatunków.

W okresie późnowiosennym i letnim można w kompozycjach z lawendą nawet wykorzystywać te, rośliny, które są tradycyjnie uprawiane w mieszkaniach. Do danego miejsca wprowadza się egzotyczny, śródziemnomorski akcent ustawiając lawendę przy wawrzynie szlachetnym (drzewo laurowe), oleandrze, mircie, rozmarynie, cytrusach, bugenwilli, a z gatunków typowo ogrodowych – również przy cyprysach.

Przeczytaj też:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Jak sadzić lawendę w ogrodzie?
Pozostałe podkategorie