Mikoryza – symbioza roślin z grzybami. Jak stosować mikoryzę?

2016-07-20 16:44

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem jest mikoryza – symbioza roślin z grzybami. Współpraca ta pomaga roślinom znacznie efektywniej pobierać wodę oraz składniki pokarmowe. Jak wykorzystać w ogrodzie mikoryzę?

Grzyb
Autor: photos.com Mikoryza to symbioza roślin i grzybów

Mikoryza jest powszechnie spotykana w przyrodzie. W lesie znamy ją głównie ze wzajemnych relacji grzybów jadalnych z drzewami. W ogrodach coraz częściej aktywuje się ją stosując specjalne szczepionki. Po ich zaaplikowaniu zieleń lepiej absorbuje składniki pokarmowe i wchłania wodę. Dzięki temu szybciej rozwija się i jest bardziej odporna na choroby (w szczególności fuzariozę i fytoftorozę) oraz szkodniki. Stosowanie grzybów mikoryzowych jest w pełni bezpieczne. Organizmy są nieinwazyjne, nie powodują chorób ani innych problemów w uprawie.

Gdzie stosować mikoryzę?

Mikoryzę można wykorzystywać w zasadzie przy każdym rodzaju uprawy. U roślin jadalnych polepszy plon, u ozdobnych walory dekoracyjne. Tradycyjnie jednak szczepionki znajdują zastosowanie u roślin wrzosowatych. Ma to przełożenie praktyczne – gatunki należące do powyżej wymienionej grupy wytwarzają korzenie z małą ilością włośników. W rezultacie słabo pobierają wodę i składniki pokarmowe. Inną grupą często poddawaną mikoryzacji są drzewa i krzewy iglaste. Ponadto szczepionki są przydatne, gdy podłoże jest kwaśne (niektóre pierwiastki są słabo dostępne) oraz jałowe (z małą ilością składników pokarmowych).

Na rynku można nabyć szczepionki przystosowane do różnych grup roślin, np. róż, roślin balkonowych lub storczyków. Grzyby mikoryzowe wyspecjalizowały się i wchodzą w symbiozę z poszczególnymi grupami roślin lub konkretnymi gatunkami.

Przeczytaj też: Grzyby leśne w ogrodzie. Uprawa grzybów w ogrodzie - czy to możliwe? >>>

Jak aplikować grzyby mikoryzowe?

Szczepionki mikoryzowe są dostępne w dwóch rodzajach – zarodników grzybów lub żywych strzępek.

  • Pierwszy rodzaj rozwija się tylko w korzystnych warunkach (temperatura, woda).
  • Drugi jest korzystniejszy, gdyż niemal zawsze wykiełkuje – potrafi przeczekać niedogodne warunki nawet przez kilka lat.

Ponadto szczepionka mikoryzowa może mieć formę sypką lub zawiesinową. Preparaty sypkie umieszcza się doglebowo w pobliżu korzeni na niedużej głębokości (10-50 cm – zależnie od gatunku). Jeśli zależy nam na regeneracji starych drzew – wtedy niestety trzeba sięgnąć głębiej. Stosowanie zawiesiny jest skuteczniejsze i łatwiejsze. Wystarczy ją wstrzyknąć do gleby za pomocą strzykawki lub kupionego w sklepie aplikatora.

Zasady stosowania szczepionek mikoryzowych

Szczepionkę stosuje się tylko raz – w odniesieniu do poszczególnych roślin. Zabiegu nie trzeba już później odnawiać. Grzyby związują się z korzeniami roślin na zawsze. Warto również pamiętać, aby przez kilka a nawet kilkanaście tygodni nie stosować nawozów mineralnych. Można zastąpić je organicznymi alternatywami, lepiej jednak pozwolić grzybom na swobodny, nieprzyśpieszony wzrost. Oczywiście zabronione jest także stosowanie chemicznych środków ochrony roślin – fungicydów.

Przy prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu efekty są zwykle widoczne u roślin po 4-6miesiącach.

Nie przegap:

Grzyby na trawniku – skąd się biorą, czy należy się ich pozbyć? >>>

Boczniaki - uprawa w ogrodzie. Amatorska uprawa boczniaka na słomie i na drewnie >>>

Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]