Fytoftoroza - groźna choroba roślin. Sprawdź jakie rośliny poraża fytoftoroza

2013-08-29 11:39

Fytoftoroza to bardzo groźna chorba roślin, która może pojawić sie na różnych gatunkach roślin. Jak rozpoznać fytoftorozę? Jak zwalczać fytoftorozę. Fytoftoroza: objawy i zwalczanie.

Fytoftoroza to bardzo groźna choroba drzew i krzewów ozdobnych, takich jak różaneczniki i azalie, bukszpany oraz różne gatunki roślin iglastych. Fytoftoroza występuje teć na roślinach użytkowych, np. warzywach oraz kwiatach balkonowych i roślinach doniczkowych uprawianych w domu (m.in. cyklamen, difenbachia, dracena, fiołek afrykański, skrzydłokwiat). Patogeny powodujące fytoftorozę odpowiadają też za wystąpienie zarazy ziemniaka na ziemniakach i pomidorach.

Objawy fytoftorozy - jak wygląda fytoftoroza?

Fytoftoroza powodowana jest przez grzyby z rodzaju Phytophthora spp. Rozwija się on bardzo szybko w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, zalegającej wody w glebie i temperaturze powyżej 20 st.C. Choroba na liściach objawia się plamistością, na korzeniach i podstawie pędu postępuje szybko rozszerzająca się zgnilizna, łodygi brązowieją i zamierają. Na iglakach fytoftoroza objawia się charakterystycznym żółknięciem igieł. W ciągu kilku tygodni od porażenia, choroba może na tyle rozprzestrzenić się wewnątrz rośliny, aby doprowadzić do jej całkowitego zamierania.

Fytoftoroza - zwalczanie

Fytoftoroza jest bardzo trudna w zwalczaniu! W większości przypadków chore rośliny należy wykopać i spalić. Rośliny rosnące dookoła należy wtedy podlać jednym z preparatów – Previcur Energy 840 SL, Aliette, Proplant czy Substral do zwalczania fytoftorozy na iglakach. Podlewanie wodnymi roztworami fungicydów wykonujemy 2–3 krotnie, co 7–10 dni, a w razie potrzeby powtarzamy.

Rozwojowi fytoftorozy sprzyjają:

  • podwyższona wilgotność powietrza,
  • wysoka temperatura.

Z tego powodu największe ryzyko jej wystąpienia przypada podczas ciepłego i wilgotnego lata.

Nasi Partnerzy polecają