Fytoftoroza: groźna choroba roślin. Jakie rośliny poraża fytoftoroza

2013-08-29 11:39

Fytoftoroza to bardzo groźna chorba roślin, która może pojawić sie na różnych gatunkach roślin. Jak rozpoznać fytoftorozę? Jak zwalczać fytoftorozę. Fytoftoroza: objawy i zwalczanie.

Fytoftoroza to bardzo groźna choroba drzew i krzewów ozdobnych, takich jak różaneczniki i azalie, bukszpany oraz różne gatunki roślin iglastych. Fytoftoroza występuje teć na roślinach użytkowych, np. warzywach oraz kwiatach balkonowych i roślinach doniczkowych uprawianych w domu (m.in. cyklamen, difenbachia, dracena, fiołek afrykański, skrzydłokwiat). Patogeny powodujące fytoftorozę odpowiadają też za wystąpienie zarazy ziemniaka na ziemniakach i pomidorach.

Objawy fytoftorozy - jak wygląda fytoftoroza?

Fytoftoroza powodowana jest przez grzyby z rodzaju Phytophthora spp. Rozwija się on bardzo szybko w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, zalegającej wody w glebie i temperaturze powyżej 20 st.C.
Choroba na liściach objawia się plamistością, na korzeniach i podstawie pędu postępuje szybko rozszerzająca się zgnilizna, łodygi brązowieją i zamierają. Na iglakach fytoftoroza objawia się charakterystycznym żółknięciem igieł. W ciągu kilku tygodni od porażenia, choroba może na tyle rozprzestrzenić się wewnątrz rośliny, aby doprowadzić do jej całkowitego zamierania.

Fytoftoroza - zwalczanie

Fytoftoroza jest bardzo trudna w zwalczaniu! W większości przypadków chore rośliny należy wykopać i spalić. Rośliny rosnące dookoła należy wtedy podlać jednym z preparatów – Previcur Energy 840 SL, Aliette, Proplant czy Substral do zwalczania fytoftorozy na iglakach. Podlewanie wodnymi roztworami fungicydów wykonujemy 2–3 krotnie, co 7–10 dni, a w razie potrzeby powtarzamy.

Rozwojowi fytoftorozy sprzyjają:

  • podwyższona wilgotność powietrza,
  • wysoka temperatura.

Z tego powodu największe ryzyko jej wystąpienia przypada podczas ciepłego i wilgotnego lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE