Grzyby leśne w ogrodzie. Uprawa grzybów w ogrodzie - czy to możliwe?

2013-07-18 13:23 Katarzyna Józefowicz

Grzyby leśne są oczywiście naturalnie związane ze swoim środowiskiem, ale czy można uprawiać grzyby leśne na własnej działce? Uprawa grzybów leśnych w ogrodzie i na działce – czy to możliwe?

Grzyby leśne w ogrodzie to marzenie wielu ogrodników. Niestety, próby uprawy grzybów w ogrodzie często kończą się niepowodzeniem.

Dlaczego trudno jest uprawiać grzyby leśne w ogrodzie?

Grzyby zbierane w lesie należą to typu mikoryzowych, czyli żyjących w symbiozie z roślinami. Nie mają one zielonego barwnika (chlorofilu), a więc same nie mogą wytwarzać pokarmu, dlatego też czerpią go z korzeni roślin, w zamian dostarczając im wodę i składniki mineralne. Jednak zależności panujące między grzybami a roślinami są dość złożone. Nie każdy gatunek grzyba urośnie w sąsiedztwie dowolnego drzewa i nie zawsze dane drzewo wystarczy, aby rozwinęła się w jego pobliżu grzybnia. Mimo to warto poznać upodobania grzybów, które chcielibyśmy uprawiać.

Sąsiedztwo grzybów i drzew

Przykładowo koźlarz preferuje sąsiedztwo brzozy (koźlarz babka i koźlarz czerwony) oraz osiki (koźlarz czerwony). Borowik rośnie zwykle w pobliżu sosen, buków lub dębów, a maślak najlepiej czuje się w towarzystwie sosen i modrzewi.

Warunki konieczne do uprawy grzybów w ogrodzie

Jednak, aby uprawiać grzyby leśne w ogrodzie, nie wystarczy odpowiednie drzewo. Należy pamiętać, że w lesie gleba jest dość szczególna: lekka, przepuszczalna, wilgotna i bogata w substancje organiczne, pochodzące z rozkładu liści. Dlatego też trzeba spróbować stworzyć podobne warunki także w ogrodzie, pozostawiając miejsca pod wybranymi drzewami do dyspozycji natury. Nie stosujmy na takim terenie żadnych oprysków i nawozów, ani też nie usuwajmy opadłych liści. W ciągu kilku lat powinna się dzięki temu wytworzyć gleba próchnicza, która będzie znacznie bardziej odpowiadała leśnym grzybom niż zwykła ziemia ogrodowa. Wtedy możemy spróbować wysiać ich zarodniki lub umieścić w korzeniach drzewa szczepionkę mikoryzową, dostępną w specjalistycznych sklepach.

Przeczytaj też:

Jak prawidłowo zbierać grzyby – wykręcać czy wycinać? >>>

Na pierwsze rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać 2–3 lata, przy czym nawet wtedy nie ma gwarancji, że grzybnia się przyjmie i wyda owocniki w postaci grzybów. Najłatwiej doczekać się grzybów na działce położonej w pobliżu lasu, a gatunki najlepsze do uprawy to maślaki.

Przeczytaj też:

Borowik (prawdziwek) - rodzaje. Borowiki jadalne i trujące >>>

Zobacz film: Jak zrobić kurki w śmietanie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Elizawww
|

Jak najbardziej jest to możliwe , tylko pewnie dobrze musi być podłoże przygotowane. U mnie w ogrodzie mam niemal lasek więc grzybki wyrosły praktycznie bez problemu . Jeśli ktoś chciałby spróbować zasiać u siebie grzybki to polecam sklep internetowy.