Jak zbierać grzyby – wykręcać czy wycinać? Grzybobranie

2022-07-31 18:18
grzyby
Autor: www.thinkstockphotos.com Najlepiej wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi

Jak zbierać prawidłowo grzyby - wykręcać je czy wycinać nożykiem? Wybierając się na grzybobranie, oprócz tego, że potrafimy rozpoznać grzyby jadalne od trujących, warto wiedzieć jak należy zbierać grzyby.

Kiedy wybieramy się do lasu na grzyby, zwykle mamy nadzieję, że nasze zbiory będą obfite. Ale czy na pewno wiemy jak rozpoznać grzyby jadalne i jak zbierać grzyby? Poznaj zasady bezpiecznego grzybobrania i dowiedz się, jak zbierać grzyby, do czego zbierać grzyby, co zabrać ze sobą na grzybobranie. Pamiętaj, że grzyby można zbierać w lasach, które nie są pod ochroną. Szczyt sezonu grzybowego to koniec sierpnia i początek września.

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących

Jeśli planujemy wyprawę do lasu na grzyby, warto wcześniej przypomnieć sobie jak wyglądają najbardziej trujące gatunki grzybów. Nawet kiedy jesteśmy przekonani, że doskonale znamy trujące grzyby, ostrożność może uratować nam życie. Dlatego też poza koszem i nożykiem do zbierania grzybów, nie zaszkodzi zabrać ze sobą do lasu podręcznego atlasu grzybów.

Jeśli postanowimy pójść na skróty, kierując się powszechnie panującą opinią, że grzyby rurkowe (czyli posiadające tzw. poduszeczkę) z pewnością są bezpieczne, to pewnie śmiertelnie się nie zatrujemy, ale kłopoty zdrowotne mogą nas nie ominąć. Wprawdzie istotnie najgroźniejsi truciciele to grzyby blaszkowe (np. wszystkie muchomory, ze sromotnikowym na czele), ale poduszeczkę mogą też posiadać gatunki, które są silnie trujące w stanie surowym (np. borowik ponury i szatański) lub po prostu niejadalne ze względu na gorzki smak (np. goryczak żółciowy).

Galeria - jak zbierać grzyby

Jak zbierać grzyby

Wybierając się na grzyby, pamiętajmy też, aby grzybów nie zbierać do foliowych torebek, gdzie zaczynają parować i się zaparzają. Najlepiej jest zbierać grzyby do wiklinowego kosza. Jeśli zbieramy grzyby do np. reklamówki, taka sytuacja stwarza doskonałe warunki do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów (w tym groźnych bakterii) oraz wytworzenia się substancji chemicznych, niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Grzyby się zaparzają w foliowych torebkach!

Jak zbierać grzyby wykręcać czy wycinać

Jak zbierać grzyby: wykręcać czy lepiej jest wycinać grzyby? Zbierając grzyby należy też pamiętać, aby nie niszczyć grzybni, bo inaczej ani my ani nikt inny w takim miejscu nie znajdzie już więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Jednak jeśli zachodzi potrzeba sprawdzenia podstawy trzonu (ważne w przypadku grzybów, podobnych do muchomorów), grzyb należy delikatnie wykręcić z podłoża. Zbierając grzyby pamiętaj, że miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała.

Przeczytaj też: Grzyby na trawniku – skąd się biorą, czy należy się ich pozbyć? >>>

Gdzie zbierać grzyby

Gdzie zbierać grzyby? Jak znaleźć dobre miejsca na grzyby? Są pewne wytyczne, które pomogą znaleźć grzyby. Podgrzybki spotkamy praktycznie wszędzie, czyli w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Podgrzybki lubią podłoże trawiaste z wilgotnym poszyciem. Jeśli wybierając się na grzyby, chcemy znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami, na glebach piaszczystych. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami, na zboczach i w parowach. Maślaki najczęściej rosną w trawach, lasach iglastych, zwłaszcza pod modrzewiami.

To grzyby jadalne czy trujące? [QUIZ]

Pytanie 1 z 5
Maślak zwyczajny to grzyb:
Zdjęcie
Jak zbierać grzyby?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE