Grzyby trujące zdjęcia i opis: oto najbardziej trujące grzyby

2013-07-11 17:05 Katarzyna Józefowicz

Grzyby trujące: zdjęcia i opis. Wiele osób uwielbia zbierać grzyby, nie każdy jednak potrafi odróżnić grzyby jadalne od grzybów trujących. Zatrucie grzybami jest bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Warto więc dobrze poznać najbardziej trujące grzyby rosnące w Polsce.

Najbardziej trujące grzyby należą głównie do grupy grzybów blaszkowych, ale nie jest to regułą. Przykładem może być borowik ponury, posiadający pod kapeluszem „poduszeczkę”, który w stanie surowym jest grzybem silnie trującym. Ten przykład pokazuje, że lepiej unikać próbowania grzybów w lesie, tym bardziej, że nie każdy grzyb trujący ma gorzki lub piekący smak. Aby uniknąc zatrucia grzybami, poznaj grzyby trujące, które rosną w polskich lasach.

Najbardziej trujące grzyby: muchomor sromotnikowy

Wśród najgroźniejszych grzybów trujących w Polsce, pierwsze miejsce zajmuje podobny do kani lub pieczarki muchomor sromotnikowy (m. zielonawy) o białozielonkawym lub szarozielonym kapeluszu średnicy do 15 cm, dzwonkowatego bądź prawie płaskiego kształtu. Muchomor sromotnikowi - grzyby trujące opis: można go rozpoznać po białych blaszkach i charakterystycznej bulwiastej pochwie, otaczającej trzon grzyba (inaczej niż u pieczarki) oraz braku cętek na powierzchni kapelusza (w przeciwieństwie do kani).

Muchomor jadowity, wiosenny, czerwony: grzyby trujące opis

Równie niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka jest także muchomor jadowity – biały grzyb trujący o kapeluszu średnicy 3–7 cm i trzonie do 15 cm wysokości. Może być mylony z pieczarką. Innym trującym muchomorem, który można pomylić z pieczarką jest muchomor wiosenny, którego kapelusz jest śnieżnobiały bądź kremowy o gładkiej powierzchni (młodych grzybów nieco śliskiej). Trujący jest także powszechnie występujący w lasach i dobrze rozpoznawalny muchomor czerwony o czerwonym bądź pomarańczowym kapeluszu pokrytym białymi plamkami.

Inne grzyby trujące opis

Do trujących grzybów należą także:

  • grzyb trujący - strzępiak ceglasty (mylony z wieruszką tarczowatą lub pieczarką), grzyb śmiertelnie trujący, powszechnie rosnący w lasach
  • grzyb trujący - wieruszka zatokowata (jej kapelusz o kolorze ochry, kości słoniowej lub szarobrunatnym i średnicy nawet do 18 cm, jest wypukły i ma podgięty brzeg),
  • grzyb trujący - zasłonak rudy (o kapeluszu cynamonowobrązowym, brązowoczerwonym lub brązowym, mylony z gąską),jest to grzyb śmiertelnie trujący, zawiera substancje trujące, które nie rozpuszczają się w wodzie.
  • grzyb trujący - muchomor plamisty (o kapeluszu brązowym lub beżowym z białymi plamkami, które z czasem mogą całkowicie zaniknąć; charakterystyczne dla niego jest głębokie, regularne bruzdkowanie na brzegu kapelusza),
  • grzyb trujący - borowik szatański (jego kapelusz może nawet osiągnąć 25 cm średnicy, na początku jest półkulisty, później bardziej spłaszczony).

Kontrowersyjnym grzybem jest natomiast piestrzenica kasztanowata (mylona ze smardzem): silne właściwości trujące świeżych grzybów są przyczyną wielu zatruć, chociaż jednocześnie uważa się, że w stanie suszonym piestrzenica jest jadalna.

Zatrucie grzybami objawy

Jeśli po spożyciu grzybów, zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy zatrucia np. mdłości, bóle brzucha, należy natychmiast udać się do lekarza. Niektóre grzyby trujące dają pierwsze objawy zatrucia dopiero po wielu godzinach (np. sromotnik), a nawet po kilku dniach (np. zasłonak rudy).

Aby być całkowicie pewnym czy grzyby, które zbieramy nie są trujące, warto po grzybobraniu udać się do najbliższej dyżurującej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie specjaliści (zwykle bezpłatnie) sprawdzą zawartość naszego koszyka. Jest to tym bardziej ważne, że wbrew powszechnej opinii, w przypadku większości grzybów trujących „wygotowywanie trucizny” nie skutkuje.

grzyby-trujace
Autor: photos.com Zasłonak rudy - grzyb śmiertelnie trujący, często mylony z gąską.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE