Grzyby na trawniku – skąd się biorą, czy należy się ich pozbyć?

2021-07-21 8:33
Grzyby na trawniku
Autor: GettyImages

Grzyby na trawniku mogą występować w różnej formie: od patogenów wywołujących groźne choroby po bardziej rozpoznawalne grzyby owocnikowe. Pojawienie się grzybów na trawniku może być związane z pogorszeniem warunków wzrostu i w rezultacie poprzedzić wystąpienie innych problemów. Co trzeba wiedzieć o grzybach na trawniku? Skąd się biorą grzyby na trawniku i czy należy sie ich pozbyć?

Wszelkie prace pielęgnacyjne na trawniku mają na celu poprawienie wyglądu murawy (intensywne wybarwienie, duże zagęszczenie źdźbeł). Dlatego większość organizmów obcych (poza pożytecznymi organizmami wpływającymi na jakość gleby) jest na trawniku niemile widziana. Dotyczy to zarówno chwastów, kretów, mchu, jak i grzybów. Grzyby pojawiające się na trawniku można podzielić na dwie grupy:

  • patogeny chorobotwórcze,
  • grzyby owocnikowe, które choć obniżają estetykę trawnika, nie sprawiają większych problemów.

O ile grzyby z pierwszej grupy wykazują niekorzystny wpływ na trawnik (jego wygląd i kondycję), o tyle tych z grupy drugiej nie trzeba się nadmiernie obawiać - można je na bieżąco usuwać, ale nie wymagają szczególnych zabiegów. Warto przede wszystkim dbać o to, aby trawa miała jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Wiele błędów popełnia się nie tylko podczas pielęgnacji, ale już na etapie zakładania trawnika.

>>Przeczytaj też: Trawnik. Pięć częstych problemów z trawnikiem w ogrodzie

Grzyby na trawniku: patogeny grzybowe – przegląd, profilaktyka zapobiegawcza i zwalczanie

Główne choroby grzybowe, które mogą pojawić się przy nieprawidłowej pielęgnacji trawnika czy niesprzyjającej pogodzie to pleśń śniegowa, pałecznica traw, czerwona nitkowatość traw, żółta plamistość trawników, czarcie kręgi, brunatna plamistość traw, rdza źdźbłowa traw, zgorzel siewek traw oraz mączniak prawdziwy traw. Większość z nich ma charakterystyczne objawy, po których można rozpoznać chorobę. W przypadku ich wystąpienia należy zastosować odpowiednie fungicydy.

W przypadku grzybów wywołujących choroby trawnika ważniejsza jest jednak profilaktyka i zapewnienie optymalnych warunków wzrostu trawy. Samo leczenie objawów nie jest efektywne, trzeba zwalczyć źródła choroby. Dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiednich mieszanek traw do stanowiska i rodzaju gleby.

  • Trawnika nie powinno się zakładać w cieniu (w takich miejscach lepiej sprawdzają się rośliny okrywowe dobrze rosnące w miejscach zacienionych).
  • Istotne jest utrzymanie prawidłowego pH gleby (6,0-6,5).
  • Trawa ma duże wymagania pokarmowe (zaleca się zrównoważone stosowanie nawozów – nie przesadzać z azotem) i wodne (warto zainstalować system automatycznego nawadniania).
  • Trawy nie można kosić zbyt nisko.
  • Zimą, gdy na trawniku zalegają grube warstwy śniegu, powinno się unikać deptania. Nadmierne udeptywanie jest częstą przyczyną wystąpienia pleśni śniegowej.

Problemy na trawniku lubią się namnażać, na przykład intensywne porastanie trawnika mchem może być przyczyną innych problemów, np. występowania grzybów. Aby ograniczyć takie ryzyko, warto regularnie wykonywać aerację i wertykulację (optymalnie w okresie wiosennym). Zły stan trawnika nie musi być powiązany z chorobami. Równie dobrze przyczyną może być susza, działalność szkodników glebowych (np. pędraków) czy nawet niedobór konkretnych pierwiastków pokarmowych.

Grzyby na trawniku: grzyby owocnikowe - o czym świadczą?

Zdarza się, że na trawniku wyrastają grzyby, które do tej pory spotykało się głównie w lasach. Często, ale nie zawsze, jest to oznaka złych warunków wzrostu trawy. Podłoże porośnięte jest nieprawdopodobnie gęstą siecią strzępek grzybni i czasem rezultatem jest wyrastanie grzybów owocnikowych w nietypowych miejscach, na przykład na trawniku. Takim „zakwitom” sprzyja nadmiernie wilgotne podłoże i ciepło. To warunki szkodliwe dla trawy, gdyż o ile rośliny mają wysokie wymagania względem wody, zalewanie trawnika (często świadczące o niewystarczającej przepuszczalności gleby) niesie za sobą wiele innych konsekwencji (wzmożone występowanie chorób grzybowych).

Niekiedy na trawniku wyrastają nawet grzyby jadalne, takie jak kozaki czy borowiki. Z reguły jednak na trawniku pojawiają się grzyby niejadalne bądź nawet trujące. W ostatnim przypadku powinno się je na bieżąco usuwać (nie tylko psują estetykę, ale także stanowią zagrożenie dla dzieci). Można je także niszczyć za pomocą kosiarki (to oczywiście działanie krótkotrwałe). Zwalczanie chemiczne nie jest skuteczne – na rynku brakuje odpowiednich środków. Te polecane, np. Amistar, zwalczają krótkotrwale objawy (czyli widoczne grzyby), ale niekoniecznie źródło problemu (grzybnię).

>>Przeczytaj też: Grzyby leśne w ogrodzie. Uprawa grzybów w ogrodzie - czy to możliwe?

Piękny trawnik w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE