Lawenda w doniczce - jak dbać o lawendę uprawianą w pojemnikach?

2023-05-02 15:05

Lawenda doskonale nadaje się do uprawy w doniczce. To jedna z najpopularniejszych kwitnących krzewinek, którymi zdobimy nasze balkony i tarasy. Jak uprawiać lawendę w pojemnikach? Mamy wskazówki.

Lawenda w doniczce
Autor: GettyImages Lawenda w doniczce to świetna dekoracja balkonu czy tarasu

Spis treści

  1. Lawenda uprawa w doniczce - najważniejsze wymagania
  2. Zobacz galerię zdjęć lawendy uprawianej w doniczkach
  3. Kiedy i jak sadzić lawendę do doniczek?
  4. Lawenda w doniczce jak dbać?
  5. Czy lawenda zimuje w doniczce?

Lawenda w doniczce ustawiona na balkonie lub tarasie wprowadza swoisty urok i naturalną dzikość, nawiązując jednocześnie do stylu śródziemnomorskiego. Lawenda przyciąga motyle i owady zapylające, urzeka przepięknym zapachem. Na balkonie lawendę w doniczce można postawić obok pojemników z trawami ozdobnymi, warzywami czy roślinami lata o bardziej wyrazistej barwie kwiatów.

Uprawiając lawendę w doniczce trzeba pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków. Tylko wtedy roślina będzie cieszyć nasze oczy obfitym kwitnieniem.

Lawenda uprawa w doniczce - najważniejsze wymagania

  • Pojemniki z lawendą powinno się ustawiać w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, ciepłych. Na balkonach usytuowanych w cieniu nie pokażą pełni krasy. W tym aspekcie uprawa pojemnikowa nie różni się w porównaniu z gruntową. Dla lawendy zaleca się wybierać stanowiska zaciszne, osłonięte od wiatru, silnego deszczu i gradu.
  • Podłoże w doniczce z lawendą powinno być lekkie, umiarkowanie żyzne, o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego. Prawidłowe pH wynosi 6,0-7,0. Dokładne przygotowanie podłoża pod sadzenie zaoszczędzi problemów w przyszłości. Do mieszanki ziemi ogrodowej i piasku warto dodać dolomit. W sprzedaży dostępne są również specjalistyczne podłoża do lawendy. Warto z tego skorzystać.

Jaką ziemię lubi lawenda?

  • Lawenda uprawiana w donicach i skrzyniach wymaga zimowania w pomieszczeniu lub solidnej osłony, gdyż nie przetrwa mrozów. Do uprawy warto wybierać donice z gliny, terakoty lub osłonki z technorratanu.

Zobacz galerię zdjęć lawendy uprawianej w doniczkach

Kiedy i jak sadzić lawendę do doniczek?

Lawendę najlepiej sadzić do doniczek (albo innych pojemników) wiosną, od drugiej połowy kwietnia. Można ją wtedy trzymać na balkonie „czasowo”. Przez miesiąc trzeba uważać na przymrozki i w razie potrzeby przenosić rośliny do pomieszczenia.

Lawenda wymaga głębokich pojemników (przynajmniej 25 cm głębokości). W skrzyniach o długości 80-100cm znajdzie się miejsce dla 2-3 sadzonek. Na dnie donicy należy usypać warstwę drenażu (2-3 cm), np. z keramzytu. Roślina nie znosi zalegającej wody w strefie korzeni. W takich warunkach szybko dochodzi do występowania chorób grzybowych, a także zamierania całych półkrzewów. Lawenda w pojemnikach wymaga troskliwej pielęgnacji.

Lawenda w doniczce jak dbać?

  • Podlewanie lawendy w doniczce

Lawenda uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonie czy tarasie powinna być nawadniana regularnie, latem nawet codziennie. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża, ale trzeba jednocześnie pamiętać, aby korzenie nie „stały” w wodzie – roślina ta nie znosi zalegania wody w okolicy korzeni – prowadzi to do zamierania roślin. Podlewanie musi być umiarkowane, nie można lać zbyt dużo wody. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem unikając moczenia roślin. Najlepiej używać odstanej, miękkiej wody. Dobrym rozwiązaniem, które ograniczy ryzyko przesuszenia bryły korzeniowej, jest wymieszanie przed sadzeniem podłoża z hydrożelem.

  • Nawożenie lawendy w doniczce

Od wiosny do końca lata co 3-4 tygodnie warto stosować nawozy wieloskładnikowe. Latem warto przestawić się na nawozy, które mają bardzo niską zawartość azotu, a wysoką potasu. Nawożenie wykonuje się do połowy sierpnia.

  • Cięcie lawendy w doniczce

Na przełomie marca i kwietnia pędy lawendy zaleca się skrócić o połowę. Półkrzewy będą wtedy lepiej zagęszczone. Podczas cięcia rośliny można formować, np. na kształt kuli. Później można regularnie przycinać pędy z przekwitłymi kwiatostanami. To wydłuży okres kwitnienia. Po kwitnieniu wszystkie pędy warto skrócić o 1/3 długości.

Cięcie lawendy na wiosnę - kiedy i jak przycinać lawendę po zimie?

  • Ochrona lawendy w doniczce

Sporadycznie rośliny trzeba lustrować w poszukiwaniu chorób i szkodników. Z chorób może pojawić się zamieranie siewek i sadzonek, fytoftoroza, szara pleśń i septorioza, ze szkodników nicienie – węgorek chryzantemowiec.

Czy lawenda zimuje w doniczce?

Najlepszym sposobem na zimowanie lawendy jest przeniesienie do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (o temp. 5-10°C). Podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum, podłoże powinno być umiarkowanie suche. Przy odpowiedniej ochronie lawendę uda się przezimować na balkonie lub w ogrodzie (np. przez dołowanie).

Balkon od wschodu warto osłonić matą (ograniczy to działanie mroźnych i wysuszających wiatrów). Pojemnik trzeba dokładnie okryć, np. workami jutowymi. Można używać także płyt styropianowych na ściankach i dnie (pozostawia się jedynie otwory na nadmiar wody). Taką izolację często wykonuje się przed posadzeniem. Ponadto należy osłonić nadziemną część lawendy białą włókniną.

Przeczytaj też:

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.