Lawenda: zbiór i suszenie. Jak suszyć lawendę?

2020-07-15 8:16 Opracowanie: redakcja serwisu

Lawenda to roślina chętnie uprawiana w ogrodach dla jej pięknych kwiatostanów o urzekającym zapachu. Podpowiadamy, kiedy zbierać i jak suszyć kwiatostany lawendy. Zbiór i suszenie lawendy: poradnik.

Lawendę uprawia się w ogrodach jako ozdobną, ale także jako roślinę leczniczą. Lawenda jest też stosowana w kosmetyce. Wysuszone kwiatostany lawendy ścięte z ogrodu możemy wykorzystać na przykład do przygotowania saszetek zapachowych, dzięki którym przechowywana w szafie bielizna zawsze będzie miała przyjemny, świeży zapach.

>>Przeczytaj też: LAWENDA uprawa. Lawenda w ogrodzie. Krzewinka na rabaty, balkony, tarasy i skalniaki

Kiedy ścinać lawendę

Lawendę ścina się w momencie, gdy zaczynają rozwijać się pączki kwiatowe i widać kolor pierwszych kwiatów w kwiatostanach. Najlepiej ścinać pędy lawendy sekatorem.

Jak suszyć lawendę

Zaraz po ścięciu kwiatostany lawendy układamy w niezbyt grube pęczki i ściągamy najlepiej gumką recepturką. Tak przygotowane bukieciki wieszamy kwiatami w dół w pewnej odległości jeden od drugiego mocując (na przykład spinaczem do papieru) do rozciągniętego sznurka bądź drutu. Najlepiej suszyć lawendę naturalnie, rozwieszoną w przewiewnym, zacienionym, suchym, ale niezbyt ciepłym miejscu. Lawenda suszona na słońcu straci swój aromat, a także kolor kwiatów.

Po wysuszeniu oddzielamy kwiaty od łodyżek, dbając o to, by ich nie rozkruszyć. Tak otrzymane kwiatki lawendy wkładamy do wcześniej przygotowanych saszetek (np. lnianych) i umieszczamy w szafach czy szufladach. Można je też zamknąć szczelnie w szklanym pojemniku.

Zobacz w galerii zdjęć jak ścinać i suszyć lawendy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE