Zbiór i suszenie kwiatostanów lawendy - kiedy zbierać i jak suszyć lawendę?

2020-07-15 8:16
Lawenda
Autor: GettyImages Lawendę do suszenia zbiera się w lipcu lub w sierpniu

Lawenda to roślina chętnie uprawiana w ogrodach dla jej pięknych kwiatostanów o urzekającym zapachu. Podpowiadamy, kiedy zbierać i jak suszyć kwiatostany lawendy. Zbiór i suszenie lawendy: poradnik.

Lawendę uprawia się w ogrodach jako ozdobną, ale także jako roślinę leczniczą. Lawenda jest też stosowana w kosmetyce. Wysuszone kwiatostany lawendy ścięte z ogrodu możemy wykorzystać na przykład do przygotowania saszetek zapachowych, dzięki którym przechowywana w szafie bielizna zawsze będzie miała przyjemny, świeży zapach.

>>Przeczytaj też: LAWENDA uprawa. Lawenda w ogrodzie. Krzewinka na rabaty, balkony, tarasy i skalniaki

Kiedy ścinać lawendę

Lawendę ścina się w momencie, gdy zaczynają rozwijać się pączki kwiatowe i widać kolor pierwszych kwiatów w kwiatostanach. Najlepiej ścinać pędy lawendy sekatorem.

Jak suszyć lawendę

Zaraz po ścięciu kwiatostany lawendy układamy w niezbyt grube pęczki i ściągamy najlepiej gumką recepturką. Tak przygotowane bukieciki wieszamy kwiatami w dół w pewnej odległości jeden od drugiego mocując (na przykład spinaczem do papieru) do rozciągniętego sznurka bądź drutu.

Najlepiej suszyć lawendę naturalnie, rozwieszoną w przewiewnym, zacienionym, suchym, ale niezbyt ciepłym miejscu. Lawenda suszona na słońcu straci swój aromat, a także kolor kwiatów.

Po wysuszeniu oddzielamy kwiaty od łodyżek, dbając o to, by ich nie rozkruszyć. Tak otrzymane kwiatki lawendy wkładamy do wcześniej przygotowanych saszetek (np. lnianych) i umieszczamy w szafach czy szufladach. Można je też zamknąć szczelnie w szklanym pojemniku.

Zobacz w galerii zdjęć jak ścinać i suszyć lawendę

Sonda
Powiedz nam:
Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Zioła ogrodowe świetnie spisują się w nalewkach. O MOCY zamkniętej w butelce posłuchaj w podcaście Super ZDROWI.

Listen to "Moc owoców zamknięta w butelce - o sokach i nalewkach słów parę" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE