Balkon w stylu śródziemnomorskim - jak urządzić balkon w śródziemnomorskim klimacie

2019-08-26 15:15

Jeśli fascynują nas klimaty śródziemnomorskie, a nie mamy działki, na której moglibyśmy stworzyć ogród inspirowany południem Europy, możemy wykorzystać do tego celu balkon lub taras. Podpowiadamy jak urządzić balkon w śródziemnomorskim klimacie.

Wbrew pozorom, ogród w śródziemnomorskim stylu nie musi być duży, gdyż w wielu południowych krajach mieszkańcy często tworzą niewielkie ogródki w doniczkach. W ciepłym i suchym klimacie jest to rozwiązanie całkiem praktyczne, gdyż roślinom uprawianym w pojemnikach łatwiej jest zapewnić odpowiednie warunki niż tym rosnącym w gruncie. Z tego względu uzyskanie śródziemnomorskiego ogrodu na balkonie, wcale nie musi być trudne. Wystarczy dobrać odpowiednie rośliny, pojemniki, meble i detale, aby latem poczuć się na tarasie jak w gorącej Prowansji czy Hiszpanii. Jedynym warunkiem uzyskania oczekiwanego efektu jest nasłoneczniona wystawa balkonu. Ogrody śródziemnomorskie toną w słońcu, dlatego większość uprawianych w nich roślin jest światłolubna i na zacienionym stanowisku sobie nie poradzi. Jeśli wiec nasz balkon skierowany jest na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód, z jego zagospodarowaniem nie będzie problemu. Gorzej, jeśli ma wystawę północną, gdyż wtedy cały projekt może się nie powieźć i lepiej od razu wybrać inne rozwiązanie.

Balkon - najlepszy salon pod słońcem

Aranżacja balkonu w stylu śródziemnomorskim - meble

Jeśli mamy słoneczny balkon, urządzanie na nim ogródka śródziemnomorskiego nie będzie trudne. Prace warto rozpocząć od mebli, które będą bazą projektu. Ich dominującymi kolorami powinny być biele i beże, uzupełnione odcieniami koloru niebieskiego i pomarańczowego (jeśli to możliwe, dobrze jest pomalować ściany balkonu na biały kolor, który będzie neutralnym tłem dla mebli i roślin). Meble na balkon urządzony w stylu śródziemnomorskim powinny mieć prostą, surową formę lub nawiązywać do lekkich, romantycznych, ażurowych wzorów prowansalskich. Na typowym balkonie zmieszczą się zwykle dwa nieduże, metalowe krzesełka lub niewielka, drewniana ławka z prostym stolikiem, a na nieco większej przestrzeni bielone, wiklinowe fotele z małą sofką i dopasowany do nich lekki stolik ze szklanym blatem. Jeśli wielkość balkonu na to pozwoli, można na nim również ustawić wygodny, wiszący fotel typu kokon. Siedziska mebli najlepiej wyłożyć miękkimi poduszkami w naturalnym, jasnym kolorze lub ozdobionymi wzorami w pastelowych barwach. Jeśli meble i ściany są białe, dobrze będą do nich pasować także poduszki i dodatki w intensywnie niebieskim kolorze. Na podłodze lub ścianie warto umieścić proste, drewniane, pobielane skrzynki lub metalowe, lekkie, ażurowe półeczki (w zależności od stylu mebli), które posłużą za podstawki na kwiaty. Klimatu doda też kilka ułożonych pod ścianą kawałków piaskowca, które mogą imitować popularne na południu Europy kamienne murki. Z piaskowca możemy też wykonać miniaturowe podwyższenie np. w rogu balkonu, pomagające uzyskać piętrowy układ kompozycji roślinnych.

Aranżacja balkonu w stylu śródziemnomorskim - donice i rośliny

Gdy uporamy się z meblami, możemy przystąpić do wybierania pojemników i sadzenia roślin. Na balkonie w stylu śródziemnomorskim doskonale będą wyglądały wszelkie donice ceramiczne, najlepiej w kolorze naturalnej terakoty lub kremowego piaskowca. Dobrym uzupełnieniem będą też kamienne korytka, jasne dzbany i amfory oraz wiklinowe, bielone kosze.

Dobierając do nich rośliny, warto szukać inspiracji w ogrodach południa. Wprawdzie na balkonie nie zmieszczą się typowe dla krajobrazów śródziemnomorskich strzeliste cyprysy czy drzewa oliwne, ale już niewielki cytrus w doniczce (np. kumkwat) czy karłowa odmiana jałowca o pokroju kolumnowym (np. 'Suecica Nana') jak najbardziej. Uprawiając rośliny w doniczkach, możemy pozwolić sobie na gatunki, które w gruncie mogłyby sobie nie poradzić. Dlatego też pomyślmy o wspaniale kwitnących i popularnych na południu Europy bungewillach, urokliwych psiankach jaśminowych lub upojnie pachnących jaśminach właściwych (potrzebują podpór). Na dużym balkonie w okazałych donicach ładnie zaprezentują się też agapanty, oleandry lub psianki Rantonettiego, a na mniejszych niewielkie aptenie sercolistne, delospermy Coopera czy portulaki wielkokwiatowe. Obowiązkowo powinny towarzyszyć im lawendy wąskolistne, które są niemal sztandarowym symbolem południa Europy. Przydadzą się też kocanki piaskowe lub włoskie, perowskie, lantany czy gaura Lindheimera, a nawet pelargonie i petunie. Jeśli znajdziemy jeszcze trochę wolnego miejsca, możemy dopełnić kompozycje urokliwymi ostnicami cieniutkimi, które dodadzą im lekkości.

Na śródziemnomorskim balkonie nie powinno też zabraknąć ziół, takich jak rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia, oregano, macierzanka czy niewielki wawrzyn (laur), więc dla nich też trzeba wygospodarować kawałek przestrzeni.

Aranżacja balkonu w stylu śródziemnomorskim - dodatki

Całości dopełnią dodatki utrzymane w śródziemnomorskim stylu, takie jak ażurowe latarenki, ceramiczne amfory w naturalnych barwach czy wiklinowe, bielone kosze. Jeśli jest taka możliwość, na ścianie, obok okien, warto też zainstalować drewnianą imitację żaluzji, w białym lub jaskrawo niebieskim kolorze (w zależności od kolorów mebli i donic). Taki element wystroju będzie bardzo oryginalny i mocno powiązany z trendami gorącego południa, gdzie zewnętrzne żaluzje okienne są niemal obowiązkowe.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.