Oleander – uprawa oleandra w pojemnikach, pielęgnacja, choroby, przechowywanie, odmiany oleandra

2022-06-01 9:14
Oleander
Autor: GettyImages Kwiaty oleandra przyjemnie pachną

Oleander pospolity to jeden z najpiękniejszych, a ostatnio również najmodniejszych ciepłolubnych krzewów uprawianych w pojemnikach na balkonach i tarasach. Podpowiadamy jak uprawiać i prawidłowo pielęgnować oleander.

Oleander pospolity (łac. Nerium oleander) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego oraz z Azji. Popularność wzbudza swoim wyglądem, wręcz nawiązuje do egzotycznych zakątków. Często wykorzystuje się go do pokreślenia stylu nowoczesnych pomieszczeń, balkonów oraz tarasów. Można go także aranżować w ogrodach śródziemnomorskich, orientalnych a nawet biblijnych (w uprawie pojemnikowej). To roślina długowieczna, która odpowiednio pielęgnowana zachowuje swoje walory dekoracyjne przez lata a nawet dekady.

Spis treści

 1. Oleander pospolity – jak wygląda
 2. Ciekawe odmiany oleandra
 3. Oleander - wymagania uprawowe
 4. Oleander - uprawa i pielęgnacja oleandra

Oleander pospolity – jak wygląda

Oleander pospolity  w środowisku naturalnym osiąga nawet 5m wysokości, w uprawie pojemnikowej zwykle dorasta do 2 m. Z reguły przycina się go w taki sposób, aby nie dopuszczać do przekroczenia 1,5 m. Pędy oleandra są gęste, rozgałęzione pokryte skórzastymi, wąskolancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi. Blaszki kształtem przypominają liście wierzby, jednak nie zwisają a wyrastają prosto.

Oleander może kwitnąć od maja do października. Pięciopłatkowe kwiaty mają barwę różową, czerwoną, beżową, żółtą lub białą. Wydzielają intensywny zapach. Owocem oleandra jest torebka.

Uwaga! Wszystkie części oleandra są silne trujące. Zawierają m.in. oleandrynę, która spowodować poważne zatrucia, nieprawidłową pracę serca lub podrażnienie błon śluzowych. Niebezpieczeństwo dotyczy spożycia, kontaktu z sokiem roślinnym oraz palenia. Dawniej z oleandra przyrządzano nawet trutki na szczury i inne trucizny. Sama obecność rośliny nie jest jednak zagrożeniem dla zdrowia.

Ciekawe odmiany oleandra

Poszczególne odmiany oleandra różnią się między innymi kolorem kwiatów. Do ciekawych odmian należą:

 • oleander pospolity 'Blanca' – o białych kwiatach,
 • oleander pospolity 'Hardy Pink' – o różowych kwiatach,
 • oleander pospolity 'Luteum' – o żółtych kwiatach,
 • oleander pospolity 'Splenders Double Pink' – o kwiatach pełnych, różowych,
 • oleander pospolity 'Grandiflora' – o dużych, ciemnoróżowych kwiatach.

Oleander - wymagania uprawowe

 • Oleander - stanowisko. Oleander powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W domu trzeba unikać miejsc narażonych na przeciągi, taras lub balkon warto osłonić przynajmniej z jednej strony (np. od wschodu). W pomieszczeniu nie może stać przy źródłach ciepła, np. przy grzejniku.
 • Oleander - podłoże. Oleander dobrze znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenia powietrza. Podłoże do uprawy oleandra powinno być żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Optymalne pH podłoża wynosi 6-8. Oleander dobrze radzi sobie w uniwersalnym podłożu do roślin pokojowych. Na dnie pojemnika warto wyłożyć warstwę drenażową.

Oleander - uprawa i pielęgnacja oleandra

 • Uprawa oleandra - podlewanie. W czasie lata oleander powinien być bardzo często podlewany, nawet 1-2 razy dziennie. W jego przypadku sprawdza się nawet woda zalegająca w donicy. Zimą podlewanie trzeba ograniczyć (sporadyczne zabiegi), wtedy takie zastoje mogą spowodować pojawienie się chorób grzybowych. Podczas podlewania należy unikać moczenia liści oraz kwiatów.
 • Uprawa oleandra - nawożenie i przesadzanie. Nawożenie standardowe, w sezonie co 1-2 tygodnie nawozem uniwersalnym dla roślin pokojowych. Młode okazy przesadza się średnio co 2-3 lata, starsze dużo rzadziej.

>>Do nawożenia oleandra użyj nawozów o spowolnionym działaniu

 • Uprawa oleandra - przechowywanie zimą. Przed zimą oleandry uprawiane na zewnątrz należy przenieść do pomieszczenia. Mogą znieść niewielkie mrozy, ale polskiej zimy nie przetrwają. Optymalne warunki przechowywania to jasne, chłodne pomieszczenie o temp. 4-8 st. C.

>>Zobacz też: Przechowywanie roślin balkonowych zimą: jak i gdzie przechowywać rośliny w pojemnikach

 • Uprawa oleandra - cięcie. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest coroczne cięcie. Podstawowe cięcie najlepiej wykonywać po przekwitnięciu. Kwiatostany wycina się, pędy skraca mniej więcej o 1/3 długości. To pobudza dobre krzewienie. Dodatkowe cięcie można wykonać na przedwiośniu. Zabieg powinien być jednak wykonywany w ostateczności (np. przy zaniedbaniu jesiennym), gdyż może spowodować gorsze kwitnienie w danym roku. Młode okazy przycina się lekko (przez pierwsze 2-3 lata), ukrócając im wierzchołki. Raz na kilka lat zaleca się wykonać cięcie odmładzające.
 • Uprawa oleandra - szkodniki i choroby. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że jest atakowana przez tarczniki. To szkodnik trudny do zwalczenia chemią czy tym bardziej preparatami ekologicznymi. Owady można natomiast usuwać ręcznie.

Uwaga! Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wymagające kontaktu z olendrem powinno się przeprowadzać przy użyciu ochronnych rękawic.

Woda do podlewania oleandra
Oleander

Autor: GettyImages

Wodę przed podlewaniem oleandra zaleca się odstawić na dobę: po pierwsze – będzie bardziej miękka, po drugie – oleander nie dozna stresu fizjologicznego na wskutek niewłaściwej temperatury wody - zbyt zimna woda może nawet doprowadzić do zrzucenia pąków kwiatowych!

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE