Tarczniki – groźne szkodniki roślin doniczkowych

2014-04-07 14:40

Tarczniki to groźne, a do tego uciążliwe szkodniki żerujące na wielu gatunkach roślin doniczkowych. Jaka jest szkodliwość tarczników? Jak zwalczać tarczniki na roślinach doniczkowych?

Tarczniki to niewielkie owady, które są uciążliwymi szkodnikami zarówno roślin ozdobnych, jak i użytkowych. Dosyć często można je zaobserwować na roślinach doniczkowych uprawianych we wnętrzach. Zwalczanie tarczników warto rozpocząć niezwłocznie po wykryciu pierwszych osobników, gdyż nie jest łatwe pozbycie się tych szkodników.

Tarczniki: opis szkodników

Tarczniki należą do rzędu pluskwiaków równoskrzydłych (Homoptera) i rodziny tarcznikowatych (Diaspididae). Razem z wełnowcami (Pseudococcidae) i misecznikami (Lecaniidae) tworzą nadrodzinę, określaną jako czerwce (Coccoidea). Znanych jest ponad 1000 gatunków tarczników należących do tej rodziny.Tarczniki osiągają zaledwie do kilku milimetrów długości, mają spłaszczone ciało, z częściowo lub całkowicie zredukowanymi odnóżami, oczami oraz czułkami, ukryte pod charakterystyczną brązowawą tarczką. Szkodliwe są głównie samice oraz larwy tarczników, których żerowanie powoduje najpierw żółknięcie, a następnie opadanie liści, czego skutkiem jest zahamowany rozwój rośliny.Tarczniki najlepiej rozwijają się w wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza, dlatego często można je spotkać na roślinach uprawianych we wnętrzach. Chętnie zasiedlają rośliny osłabione nieprawidłową uprawą i nawożeniem.Samica tarcznika żeruje na liściach i niezdrewniałych pędach roślin, wysysając soki roślinne. Składa jaja pod tarczką, która dosyć dobrze izoluje je od warunków zewnętrznych, dlatego też zwalczenie tego szkodnika jest utrudnione.

Tarczniki: zwalczanie szkodników

Z domowych metod zwalczania tarczników dobre efekty przynosi mechaniczne czyszczenie pędów z tarczek. W tym celu można użyć wacika lub ściereczki nasączonej octem, denaturatem lub wodą z szarym mydłem, ewentualnie roztworem płynu do mycia naczyń. Zabieg ten należy wykonać bardzo dokładnie, tak aby znajdujące się pod tarczkami larwy nie zostały rozprowadzone po całej roślinie. Aby osiągnąć zadowalający efekt, czynność tę należy powtórzyć kilkukrotnie w odstępach tygodniowych.Przy licznym występowaniu szkodnika warto połączyć metodę mechanicznego usuwania tarczników z zastosowaniem chemicznego środka ochrony roślin. Na rynku dostępne są preparaty do opryskiwania roślin (np. Polysect długo działający 005 SL), bądź w formie pałeczek nawozowych lub pastylek do zastosowania doglebowego, które pod wpływem wilgoci stopniowo uwalniają substancję chemiczną zwalczającą szkodnika (np. Tarcznik BR).Profilaktycznie wszystkie nowo zakupione rośliny doniczkowe należy dokładnie obserwować pod kątem wystąpienia tych szkodników. Wczesne rozpoznanie daje dosyć spore szanse na skuteczne ich zwalczenie. Ważne jest także utrzymywanie dobrych warunków do wzrostu rośliny, a prawidłowa pielęgnacja zaprocentuje w przyszłości lepszą kondycją roślin i ich większą odpornością.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE