Czerwce niszczą twoje rośliny doniczkowe? Tak można się ich pozbyć!
Czerwce - wełnowce, tarczniki, miseczniki - to bardzo uciążliwa grupa szkodników żerujących m.in. na roślinach pokojowych. Jak wyglądają czerwce? Jakie rośliny atakują? Jak pozbyć się czerwców z roślin doniczkowych?
Najważniejsza w walce ze szkodnikami roślin, niezależnie od ich rodzaju i gatunku, jest profilaktyka. U roślin pokojowych polega ona przede wszystkim na zapewnieniu możliwie jak najlepszych warunków wzrostu (odpowiednie światło, temperatura i podłoże, właściwe podlewanie i nawożenie). Zdrowe, zadbane rośliny nie tylko rzadziej chorują, ale także są mniej podatne na ataki różnorodnych szkodników. Zdarza się jednak, że szkodniki pojawiają się nawet na zadbanych okazach. Do takich szkodników należą także czerwce.
Spis treści
- Jakie rośliny atakują czerwce?
- Czerwce – jak wyglądają miseczniki, tarczniki, wełnowce?
- Jak czerwce szkodzą roślinom doniczkowym?
- Jak zwalczać czerwce u roślin pokojowych?
- Jak pozbyć się czerwców?
Jakie rośliny atakują czerwce?
Czerwce w szczególności występują na palmach, hojach, dracenach, cytrusach, jukkach, fikusach, storczykach, krotonach i wilczomleczach (w tym na gwieździe betlejemskiej). Pojawianiu się czerwców na domowych roślinach sprzyjają wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza.
Czerwce – jak wyglądają miseczniki, tarczniki, wełnowce?
Najpowszechniejsi przedstawiciele czerwców u roślin pokojowych to: miseczniki, tarczniki i wełnowce.
- Tarczniki i miseczniki - to drobne owady o spłaszczonym ciele osiągające do kilku milimetrów długości. Mają zmienną barwę ciała: białą, brązową, szarą, czarną lub są półprzezroczyste. Ich ciała są chronione chitynowymi tarczkami. Tarczkę u tarczników można oddzielić, natomiast u miseczników jest integralną, nieodłączną częścią ciała (to główna różnica). Tarczniki i miseczniki wyglądają podobnie i trudno je rozróżnić. Na szczęście schemat działania – przy zwalczaniu - jest podobny.
- Wełnowce – mają owalne, nieco wydłużone ciało o długości do kilku milimetrów. Barwa jest biała lub szarawa. Owady są łatwe do rozpoznania, gdyż ich ciało pokryte jest specyficzną, woskowatą substancją kojarzącą się z puszkiem lub strzępkami wełny (stąd nazwa).
Miseczniki i tarczniki najczęściej występują na pędach oraz ogonkach liściowych (np. u palm i jukk). Wełnowce pojawiają się na różnych organach, także liściach. Poważnym zagrożeniem dla roślin jest ich żerowanie na korzeniach oraz szyjce korzeniowej.
Jak czerwce szkodzą roślinom doniczkowym?
Czerwce to szkodniki, które wysysają sok z roślin. Powodują powstawanie drobnych plam, które z czasem zlewają się. Uszkodzone liście i pędy żółkną. Żerowanie zaburza procesy asymilacyjne i hamuje rozwój rośliny. Często dochodzi do zamierania fragmentów rośliny, np. pędów z liśćmi i kwiatami, a nawet całych roślin.
Czerwce w czasie żerowania wydzielają rosę miodową. Zaatakowane rośliny lepią się. To pożywka dla patogenów - grzybów. Da się czasem zauważyć, jak lepiące się miejsce brązowieje lub pojawia się na nim narośl. Oprócz tego szkodniki mogą przenosić choroby roślin, np. wirusowe.
Autor: GettyImages
Ciała tarczników i miseczników są chronione chitynowymi tarczkami
Jak zwalczać czerwce u roślin pokojowych?
W przypadku czerwców stosowanie środków chemicznych bywa zawodne, gdyż szkodniki są chronione chitynowymi tarczkami (tarczniki, miseczniki) lub lepką substancją (wełnowce). Kluczem skutecznego zwalczenia czerwców jest połączenie kilku metod. Niestety, nawet mimo tego, trzeba przygotować się na długą walkę.
Jak pozbyć się czerwców?
Czerwce można usuwać ręcznie, np. zaostrzonym patykiem, wacikiem, patyczkiem higienicznym lub wykałaczką. Należy dokładnie przeglądać rośliny, zwłaszcza podstawę pędów, zagłębienia w kątach liści i miejsca między początkiem ogonka liściowego, a łodygą. Ręczne usuwanie szkodników jest uciążliwe, ale daje niezłe rezultaty. Zaatakowane rośliny trzeba regularnie sprawdzać i być może ponawiać zabiegi. Miejsca uszkodzeń u roślin warto przetrzeć delikatną szmatką nasączoną spirytusem.
Wełnowce można częściowo usunąć przez wstawienie zaatakowanej rośliny pod prysznic ciepłą wodą. W ten sposób usuwa się szkodniki, a także ich wydzieliny. Niestety, nie z każdymi roślinami można tak postępować. Długi prysznic dla sukulentów czy kaktusów może być bardziej szkodliwy niż wełnowce. Natomiast delikatne rośliny, np. klonik, silnym strumieniem wody można zniszczyć.
U roślin o grubych liściach czy pędach, niepodatnych na uszkodzenia mechaniczne czerwce można usuwać wacikami nasączonymi alkoholem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wełnowce to grupa szkodników, która lubi żerować w strefie korzeniowej. Warto to sprawdzać, ale w tym wypadku ręczna likwidacja jest dużo trudniejsza.
Przy zwalczaniu czerwców działania manualne powinno się połączyć z typowymi – chemicznymi zabiegami ochronnymi. Wykorzystuje się tu insektycydy o działaniu systemicznym. Szkodniki giną po "zjedzeniu" roślin, do komórek których wniknęły substancje aktywnie czynne. Preparaty o działaniu kontaktowym słabo sprawdzają się. Rośliny zaleca się opryskiwać w mało używanym pomieszczeniu lub na balkonie. Zwykle stosuje się 2-3 zabiegi w odstępach 5-7 dniowych, ale oczywiście w pierwszej kolejności trzeba sugerować się instrukcjami opracowanymi przez producenta środka ochrony roślin.
Oprócz powyższych zabiegów warto korzystać z pałeczek lub tabletek owadobójczych. Umieszcza się je w podłożu. Ich liczba jest zależna od pojemności donicy. Zwykle „działają” przez kilka do kilkunastu tygodni, później trzeba użyć kolejnych.
Przeczytaj też:
Ziemiórki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć? >>>
Przędziorki na roślinach doniczkowych: szkodliwość i zwalczanie >>>