Przędziorki na roślinach doniczkowych: szkodliwość i zwalczanie

2018-04-25 13:41
Przędziorki
Autor: www.thinkstockphotos.com Przędziorki to szkodniki występujące na wielu doniczkowych roślinach pokojowych i balkonowych

Drobne pajęczynki na liściach, pędach czy kwiatach roślin doniczkowych, to objaw żerowania przędziorków. Przędziorki to szkodniki roślin, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia cennych domowych roślin doniczkowych. Jak zwalczać przędziorki na roślinach doniczkowych?

Delikatna sieć pajęczyn, to charakterystyczny znak rozpoznawczy żerowania przędziorków. Z wyglądu szkodniki wyglądają niepozornie – gołym okiem widoczne są jako czerwone, żółte lub brązowe punkciki. Ich żerowanie powoduje żółknięcie, brunatnienie i zwijanie blaszek liściowych. Czasem przędziorki atakują także pędy i kwiaty. Najczęściej rozpoczynają żer od dolnych partii roślin.

Przędziorki: sprzyjające warunki, ograniczenie występowania

  • Suche powietrze. Problem jest nasilony szczególnie w okresie zimowym – przy uruchomionym centralnym ogrzewaniu. Warto instalować filtry powietrza lub zwiększać wilgotność w pomieszczeniu domowymi sposobami. Przydatne będzie także regularne wietrzenie.
  • Niewłaściwa uprawa. Przędziorki atakują w szczególności rośliny osłabione i rosnące w niekorzystnych warunkach. Roślinom należy zapewnić odpowiednie oświetlenie, podłoże i prawidłowo przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.
  • Brak zraszania. Wiele gatunków roślin doniczkowych pozytywnie reaguje na ten zabieg – szczególnie te, które w naturalnym środowisku występują w tropikalnych lasach deszczowych. Brak regularnego zraszania pośrednio wpływa na zwiększenie efektu suchego powietrza.
  • Przenawożenie roślin. Zbytnia gorliwość w nawożeniu, szczególnie azotem, nie popłaca. Dochodzi wtedy do zasolenia podłoża a wybujałe, cienkie i delikatne zielone części roślin są bardziej narażone na uszkodzenia (przez różne szkodniki).

Jakie gatunki roślin doniczkowych są atakowane przez przędziorki?

Przędziorki to szkodniki występujące na wielu doniczkowych roślinach pokojowych i balkonowych. Często można je spotkać na gatunkach wrażliwych na suche powietrze: cytrusach, fikusach, jukkach, dracenach, palmach i filodendronach. Z roślin o ozdobnych kwiatach szczególnie narażone są fuksje.

Zwalczanie przędziorków na roślinach doniczkowych

Przędziorki można zwalczać ekologicznymi sposobami lub chemicznie. Zaatakowane rośliny zaleca się przemywać wodą z szarym mydłem (kilkukrotnie). Przydatne są również preparaty domowej roboty, np. gnojówki z czosnku lub cebuli. Z chemicznych preparatów można użyć (w dużym rozcieńczeniu) Talstar, Polysect Hobby, Mitak. Populacje roztoczy można ograniczyć dokładnie spryskując rośliny wodą (co kilka dni).

Mszyce, nornice i krety w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?
szkodniki-roslin
Autor: www.thinkstockphotos.com Pajęczynka na liściach świadczy o obecności przędziorków - szkodników roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE