Miseczniki – szkodniki roślin. Jakie rośliny atakują miseczniki, zwalczanie miseczników

2013-08-29 8:00
miseczniki
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Miseczniki to szkodniki roślin, które atakują zarówno rośliny ogrodowe, jak i rośliny domowe. Podpowiadamy jakie rośliny atakują miseczniki, jaka jest ich szkodliwość i jak zwalczać miseczniki.

Miseczniki to groźne szkodniki roślin (szkodliwe owady), zarówno roślin ogrodowych jak i doniczkowych (np. fikusów, cytrusów). Najbardziej uciążliwe zazwyczaj są miseczniki w domowej uprawie roślin doniczkowych.

Jak wyglądają miseczniki i jakie rośliny atakują?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (3-4 mm) miseczniki potrafią bardzo osłabić roślinę na której żerują, a w skrajnych przypadkach (przy licznym występowaniu) mogą doprowadzić nawet do jej śmierci. Miseczniki wysysają sok z rośliny ukrywając się zwykle na dolnej stronie blaszki liściowej lub na pędach pod brązową, owalną i wypukłą „miseczką”. Rośliny na których żerują miseczniki są znacznie osłabione, ich wzrost jest zahamowany a liście żółkną. Dodatkowo na ich powierzchni pojawia się lepka wydzielina – pozostawiona przez wędrujące larwy miseczników.

Zwalczanie miseczników

Dzięki ukryciu się pod miseczką, miseczniki są bardzo trudne do zwalczenia. Początkowo, przy niewielkiej ich liczebności miseczki można zdrapywać i usuwać. Przy większej liczebności szkodnika niezbędne będzie zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin – Mospilan, Confidor, Talstar. Pamiętajmy, że zabiegów opryskiwania nigdy nie wykonujemy w domu. Rośliny należy wynieść i opryskać je na zewnątrz. Można je wnieść do domu dopiero po kilku godzinach.

miseczniki
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE