Jak skutecznie pozbyć się przędziorka? Z czego oprysk na przędziorka?
Przędziorki to szkodniki, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia cennych domowych roślin doniczkowych. Objawem ich żerowania są drobne pajęczynki na liściach, pędach i kwiatach. Jak zwalczać przędziorki na roślinach doniczkowych?
Autor: GettyImages
Przędziorki to powszechne szkodniki żerujące na wielu gatunkach roślin doniczkowych i ogrodowych
Spis treści
- Przędziorki - objawy
- Jak wyglądają przędziorki?
- Kiedy się pojawiają na roślinach doniczkowych?
- Jakie gatunki roślin doniczkowych są atakowane przez przędziorki?
- Zwalczanie przędziorków na roślinach doniczkowych
Przędziorki - objawy
Delikatna sieć pajęczyn, to charakterystyczny znak rozpoznawczy żerowania przędziorków. Z wyglądu szkodniki te wyglądają niepozornie – gołym okiem widoczne są jako czerwone, żółte lub brązowe punkciki. Ich żerowanie jednak powoduje żółknięcie, brunatnienie i zwijanie blaszek liściowych. Czasem przędziorki atakują także pędy i kwiaty. Najczęściej rozpoczynają żer od dolnych partii roślin.
Jak wyglądają przędziorki?
Przędziorki to roztocze, które wyglądają jak maleńkie pajączki. Samice są owalne i mogą być ceglastopomarańczowe, żółtozielone, zielone, brązowawe. Działanie szkodliwe wykazują zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy oraz nimfy - wysysają soki, żerując na spodniej części liści. Nawet dorosłe osobniki są bardzo małe.
Kiedy się pojawiają na roślinach doniczkowych?
Przędziorki mogą pojawić się na naszych domowych roślinach doniczkowych, gdy stworzymy im sprzyjające do rozwoju warunki. Należą do nich:
- Suche powietrze. Problem jest nasilony szczególnie w okresie zimowym – przy uruchomionym centralnym ogrzewaniu. Warto instalować filtry powietrza lub zwiększać wilgotność w pomieszczeniu domowymi sposobami. Przydatne będzie także regularne wietrzenie.
Wilgotność powietrza a kwiaty doniczkowe. Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin?
- Niewłaściwa uprawa. Przędziorki atakują w szczególności rośliny osłabione i rosnące w niekorzystnych warunkach. Roślinom należy zapewnić odpowiednie oświetlenie, podłoże i prawidłowo przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.
- Brak zraszania. Wiele gatunków roślin doniczkowych pozytywnie reaguje na ten zabieg – szczególnie te, które w naturalnym środowisku występują w tropikalnych lasach deszczowych. Brak regularnego zraszania pośrednio wpływa na zwiększenie efektu suchego powietrza.
- Przenawożenie roślin. Zbytnia gorliwość w nawożeniu, szczególnie azotem, nie popłaca. Dochodzi wtedy do zasolenia podłoża a wybujałe, cienkie i delikatne zielone części roślin są bardziej narażone na uszkodzenia (przez różne szkodniki).
Przędziorki na drzewach owocowych: jak je rozpoznać i jak zwalczać
Autor: GettyImages
Przędziorki to powszechne szkodniki żerujące na wielu gatunkach roślin doniczkowych i ogrodowych
Jakie gatunki roślin doniczkowych są atakowane przez przędziorki?
Przędziorki to szkodniki występujące na wielu doniczkowych roślinach pokojowych i balkonowych. Często można je spotkać na gatunkach wrażliwych na suche powietrze: cytrusach, fikusach, jukkach, dracenach, palmach i filodendronach. Z roślin o ozdobnych kwiatach szczególnie narażone są fuksje.
Zwalczanie przędziorków na roślinach doniczkowych
Przędziorki na roślinach doniczkowych można zwalczać ekologicznymi sposobami lub chemicznie.
- Sposoby ekologiczne. Zaatakowane rośliny zaleca się przemywać wodą z szarym mydłem (kilkukrotnie). Przydatne są również preparaty domowej roboty, np. gnojówki z czosnku lub cebuli. Populacje roztoczy można ograniczyć dokładnie spryskując rośliny wodą (co kilka dni).
- Sposoby chemiczne. Z chemicznych preparatów można użyć (w dużym rozcieńczeniu) Talstar, Polysect Hobby.