Zostań w domu i już teraz wybierz rośliny balkonowe [WIDEO]

2020-04-03 8:43 Opracowanie: redakcja serwisu, mat. wideo: TVN Meteo/x-news

To, że musimy zostać w domu nie przeszkadza, by już teraz pomyśleć o aranżacji balkonu i wybrać rośliny balkonowe, które w tym roku będą zdobiły nasz letni salon. Przede wszystkim należy wybrać takie gatunki, które mogą rosnąć w pojemnikach. Podpowiadamy jak dobierać rośliny balkonowe.

Wybierając rośliny na balkon, przede wszystkim weźmy pod uwagę jego wystawę: nie wszystkie gatunki dobrze rosnące na nasłonecznionym balkonie, będą nadawały się równie dobrze na balkon zacieniony.
Na balkony zawsze wybieramy te rośliny, które nadają się do uprawy w doniczkach czy skrzynkach. Dotyczy to zwłaszcza roślin wieloletnich, bo jednoroczne i tak wymieniamy co roku.
Do sadzenia na balkonach najlepiej wybierać gatunki roślin odporne na choroby i szkodniki. Jeśli chcemy posadzić na balkonie rośliny, które będą tam pozostawać na zimę, wybierzmy gatunki odporne na mróz.

Jak wybierać rośliny balkonowe

Aranżując balkon najlepiej zaplanować, aby część roślin stanowiła swoisty szkielet kompozycji, natomiast pozostałe będą tzw. wypełnieniem, które będziemy mogli modyfikować każdego roku.

  • Szkieletem kompozycji balkonowej będą rośliny zimujące na balkonie w pojemnikach, zazwyczaj będą to krzewy iglaste, ale także krzewy liściaste, nieduże drzewa oraz pnącza. Wiele z nich to rośliny zimozielone, których zaletą jest to, że będą ozdobą balkonu także zimą. Z iglaków na rośliny szkieletowe najbardziej nadają się karłowe odmiany jałowców, świerków, tui (żywotników) i sosen. Z krzewów liściastych warto wybrać niskie odmiany berberysów i tawuł, róże miniaturowe oraz róże szczepione na pniu, bukszpany, ostrokrzewy, krzewuszki, trzmieliny, pięciorniki, irgi. Z pnączy na balkon wybierzmy te o słabszej sile wzrostu – wtedy nie będzie konieczne ich częste przycinanie.
  • Jako rośliny wypełniające, które będą uzupełniać roślinny szkielet, znakomicie nadają się wszystkie rośliny jednoroczne, sezonowe oraz byliny, także kwiaty cebulowe. Dzięki temu, że tę grupę roślin trzeba wymieniać co roku, możliwa będzie zmiana aranżacji balkonu w każdym sezonie. Jako rośliny wypełniające kompozycje na balkonie najczęściej wybierane są: pelargonie, petunie, aksamitki, żeniszki, szałwie, begonie, rośliny cebulowe kwitnące wiosną, fuksje, koleusy, lantany, plektrantusy, scewole, a także różne zioła.

Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach >>>

Zobacz film: Maja Popielarska radzi jakie rośliny można posadzić na balkonie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE