Fuksja na balkonie: jak pielęgnować fuksję, przechowywanie przez zimę, jak zrobić sadzonki fuksji

2018-04-12 12:20 Anna Skórkowska

Fuksja to roślina o bardzo dekoracyjnych kwiatach, która znakomicie nadaje się na balkony i tarasy. Podpowiadamy jak pielęgnować fuksje na balkonie, co zrobić z fuksjami przed zimą i jak samodzielnie przygotować sadzonki fuksji. Kwiaty balkonowe fuksje: poradnik.

Fuksje to atrakcyjne rośliny ozdobne zachwycające niezwykłymi kwiatami. Ponieważ nie przezimują na dworze (na zimę trzeba je przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem), najlepiej uprawiać je w pojemnikach. Mnogość odmian fuksji sprawia, że możemy stworzyć z nich niesamowite kompozycje. Fuksje doskonale też wyglądają w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi.

>>Przeczytaj też: Fuksja (ułanka) – piękne odmiany. ZDJĘCIA

Fuksje na balkonie: pielęgnacja

Fuksja potrzebuje rozproszonego światła (przy nadmiarze słońca pąki kwiatowe więdną, zanim się rozwiną) i żyznego, wilgotnego podłoża. Kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących (nawozić należy od kwietnia do sierpnia co dwa tygodnie). Niedostatek wody powoduje u fuksji więdnięcie najmłodszych liści, kwiatów oraz pąków. Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje też ogólne osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatne na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). Jeżeli zauważymy szkodniki lub objawy ich żerowania na fuksji, możemy opryskać te kwiaty balkonowe wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy już po godzinie).

Jak przechować fuksję przez zimę

Fuksja nie jest odporna na mróz i dlatego pod koniec sezonu wegetacyjnego, zanim nadejdą przymrozki, trzeba zabrać roślinę z balkonu czy tarasu do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 st. C. Przed przeniesieniem rośliny należy skrócić jej pędy o 1/3. Podczas zimowania należy znacznie ograniczyć podlewanie. Nie należy przejmować się, że liście opadną - to naturalne zjawisko (wiosną wypuszczą nowe). Wiosną (w marcu) należy przenieść roślinę do pomieszczenia cieplejszego (o temperaturze pokojowej), dobrze oświetlonego i zacząć obficiej podlewać. Do ogrodu wynosimy fuksję dopiero pod koniec maja.

W czym posadzić fuksje?
Farby Viva Garden!

Autor: Altax

Piękną kolorystykę kwiatów fuksji doskonale podkreślą kolorowe doniczki. W ten sposób będziesz mogła stworzyć atrakcyjną, wielobarwną kompozycję. Stare skrzynki i doniczki na kwiaty możesz samodzielnie przemalować na ulubione kolory korzystając z farb ogrodowych Viva Garden! Malowanie nimi jest niezwykle łatwe, farba szybko schnie, a narzędzia po malowaniu wystarczy umyć zwykłą wodą. W palecie kolorystycznej Viva Garden! na pewno znajdziesz coś dla siebie. Do wyboru masz aż 29 różnych barw – od delikatnych pasteli po mocne, żywe kolory takie jak Czerwone Piwonie. Farbami Viva Garden! możesz pomalować niemal wszystkie powierzchnie: drewno, ceramikę, metal, kamień, terakotę, beton i cegłę. Chwyć po wałek lub pędzel, zobacz jakie to łatwe i przyjemne!

Jak zrobić sadzonki fuksji

Fuksję można rozmnażać przez sadzonki pędowe. Gdy pojawią się młode pędy fuksji, przygotowujemy z nich sadzonki około 10 cm długości (każda powinna mieć 5 par liści; dolną trzeba usunąć). Sadzonki z fuksji umieszczamy w podłożu (wcześniej można użyć ukorzeniacza - preparatu, który przyspieszy tworzenie korzeni) albo w naczyniu z wodą.

Pojemniki z sadzonkami fuksji stawiamy w jasnym miejscu i zapewniamy im temperaturę 20-22 st. C (warto przykryć je folią, aby zmniejszyć parowanie). Wkrótce fuksje się ukorzenią, pojawią się młode liście i pędy. Warto uszczknąć im wierzchołki, bo to spowoduje wyrastanie nowych pędów bocznych i sprawi, że roślina będzie ładniejsza.

Jeżeli sadzonki fuksji wykonamy w maju, młode rośliny zakwitną prawdopodobnie dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
SosnaRadosna
|

Uwielbiam fuksje, ale kompletnie nie mam do nich ręki, albo są badylowate i przesuszone, rzadkie, albo wyrastają niebotycznie długie pędy, prawie pozbawione odgałęzień. Walczę z nimi od lat, i ciągle nie wpadłam na to, gdzie robię błąd. A najbardziej irytuje mnie, jak znajoma wrzuca swoje do piwnicy, wiosną wyciąga i cholery rosną jak wściekłe...

Helena
|

Witam wszystkich wielbicieli fuksji.Ja do walki ze szkodnikami na kwiatach i warzywach przygotowuję mieszankę z czosnku,mleczu,pokrzyw.Na 5 l.wody rozgniatam główkę czosnku.garść mleczu i garść pokrzyw zostawiam na 2 godz.Potem zlewam i dodaję łyżkę płynu do naczyń lub trochę szarego mydła[lepiej oprysk się trzyma na roślinie]Na koniec wlewam 3 łyżki denaturatu mieszam i do opryskiwacza.Taki oprysk jest skuteczny na wszystkie mszyce oraz bezpieczny dla roślin.Po godzinie mszyca jest PIJANA i spada,a my możemy bezpiecznie zajadać warzywa.Powtarzać oprysk aż do skutku nawet codziennie.