Fuksja na balkonie - jak pielęgnować fuksję, przechowywanie przez zimę, jak zrobić sadzonki fuksji

2022-05-10 10:46
Fuksja
Autor: photos.com Fuksja

Fuksja o dekoracyjnych kwiatach znakomicie nadaje się na balkon i taras. Jak pielęgnować fuksje na balkonie, co zrobić z fuksjami przed zimą i jak samodzielnie przygotować sadzonki fuksji. Kwiaty balkonowe fuksje - poradnik.

Fuksje to atrakcyjne rośliny ozdobne zachwycające niezwykłymi kwiatami, znane są miłośnikom roślin od dawna i wciąż cieszą się dużą popularnością. Ponieważ fuksja nie przezimuje na dworze (na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem), najlepiej uprawiać ją w pojemnikach. Mnogość odmian fuksji sprawia, że możemy stworzyć z nich niesamowite kompozycje. Fuksje doskonale też wyglądają w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi.

Spis treści

  1. Fuksja kolory kwiatów i zastosowanie
  2. Fuksje na balkonie pielęgnacja
  3. Jak przechować fuksję przez zimę
  4. Jak zrobić sadzonki fuksji

Fuksja kolory kwiatów i zastosowanie

Fuksja ma wszechstronne zastosowanie. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i fuksje o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Urodę swoją fuksje zawdzięczają oryginalnym i niezwykle dekoracyjnym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne), w wielu ciekawych kolorach. Fuksje mogą być jednobarwne lub wielobarwne, w odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem białego.

Fuksje kwitną od kwietnia do października. Fuksje uprawia się jako rośliny doniczkowe zdobiąc nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Można je także sadzić na rabatach. Fuksje idealnie nadają się do kompozycji z innymi roślinami.

Fuksje na balkonie pielęgnacja

Fuksja potrzebuje rozproszonego światła (przy nadmiarze słońca pąki kwiatowe więdną, zanim się rozwiną) i żyznego, wilgotnego podłoża. Fuksja kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących (nawozić należy od kwietnia do sierpnia co 2 tygodnie).

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o pH 6,0–6,5. Stanowisko powinno być półcieniste lub cieniste, osłonięte od wiatru.

Fuksje wymagają obfitego podlewania, dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza. Niedostatek wody powoduje u fuksji więdnięcie najmłodszych liści, kwiatów oraz pąków. Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje też ogólne osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatne na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). Jeżeli zauważymy szkodniki lub objawy ich żerowania na fuksji, możemy opryskać te kwiaty balkonowe wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy już po godzinie).

Przeczytaj też: Fuksja (ułanka) – piękne odmiany

Jak przechować fuksję przez zimę

Fuksja nie jest odporna na mróz i dlatego pod koniec sezonu wegetacyjnego, zanim nadejdą przymrozki, trzeba zabrać roślinę z balkonu czy tarasu do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 st. C. Przed przeniesieniem fuksji na zimę należy skrócić jej pędy o 1/3. Podczas zimowania należy znacznie ograniczyć podlewanie fuksji. Nie należy przejmować się, że liście fuksji opadną - to naturalne zjawisko (wiosną wypuszczą nowe). Wiosną (w marcu) należy przenieść roślinę do pomieszczenia cieplejszego (o temperaturze pokojowej), dobrze oświetlonego i zacząć obficiej podlewać. Do ogrodu wynosimy fuksję dopiero pod koniec maja.

Jak zrobić sadzonki fuksji

Fuksję można rozmnażać przez sadzonki pędowe. Gdy pojawią się młode pędy fuksji, przygotowujemy z nich sadzonki około 10 cm długości (każda powinna mieć 5 par liści; dolną trzeba usunąć). Sadzonki pobrane z fuksji umieszczamy w podłożu (wcześniej można użyć ukorzeniacza - preparatu, który przyspieszy tworzenie korzeni) albo w naczyniu z wodą. Pojemniki z sadzonkami fuksji stawiamy w jasnym miejscu i zapewniamy im temperaturę 20-22 st. C (warto przykryć je folią, aby zmniejszyć parowanie). Wkrótce fuksje się ukorzenią, pojawią się młode liście i pędy. Warto uszczknąć im wierzchołki, bo to spowoduje wyrastanie nowych pędów bocznych i sprawi, że fuksja będzie ładniejsza.

Jeżeli sadzonki fuksji wykonamy w maju, młode rośliny zakwitną prawdopodobnie dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Poznaj też inne piękne kwiaty balkonowe:

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE