Sundaville - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, zimowanie

2021-03-24 11:24
Sundaville
Autor: GettyImages Sundavilla to przepiękna ozdoba balkonów, tarasów i wnętrz

Sundavilla to jedna z najpiękniejszych roślin pnących (lub pokładających się) uprawianych w ogrodzie, na balkonie i w domu. Jest ozdobna z błyszczących liści i barwnych, trąbkowatych kwiatów. Jak ją uprawiać na zewnątrz? Co z zimowaniem sundavillii?

Sundavilla (Mandevilla), znana także jako dipladenia, gości w polskich ogrodach i domach od niedawna. Zaprezentowano ją w 2003 roku na Krajowej Wystawie Ogrodniczej Polagra, szybko zdobyła popularność jako roślina ozdobna o szerokim zastosowaniu. Czym może zachwycić sundawilla?

Spis treści

 1. Sundavilla – krótka charakterystyka przepięknej rośliny
 2. Wymagania sundawilli
 3. Jak uprawiać sundavillę?
 4. Zimowanie sundavillii
 5. "Ogród dla każdego" - Numer Specjalny Muratora w wersji cyfrowej

Sundavilla – krótka charakterystyka przepięknej rośliny

Sundavilla tworzy cienkie i wiotkie, ale dość mocne, pnące pędy pokryte jajowatymi, ostro zakończonymi, błyszczącymi liśćmi o skórzastej fakturze. Kwiaty są duże, trąbkowate, złożone z pięciu płatków. Mają średnicę od 7 do prawie 10 cm. Są zebrane po kilka na szczytach pędów. Barwy kwiatów są intensywne - zależą od odmiany. Przykładowo odmiana 'Classic Red' ma kwiaty czerwone, 'Cosmos Pink' różowe, a 'Cosmos White' białe. Kwitnienie jest bardzo długie, często od maja do października. Pędy sundawilli w dobrych warunkach osiągają długość do 3 m.

Sundawilla niestety nie przezimuje na balkonie, ale za to będzie kwitła długo.

Przeczytaj też:

Kwiaty balkonowe – jakie wybrać kwiaty na balkon >>>

Wymagania sundawilli

 • Stanowisko dla sundavilli. Stanowisko pod uprawę sundavillii musi być przemyślane. Powinno być wystarczająco widne i dobrze nasłonecznione, ale wolne od prażącego słońca (w najgorętszej porze). W szczególności dotyczy to uprawy w pomieszczeniu. W okresie upałów pnącza uprawiane na parapetach południowych należy osłaniać (np. papierem). Najlepsza jest bardzo duża ilość światła rozproszonego. W częściowym zacienieniu roślina poradzi sobie, ale kwitnie mniej intensywnie (kwiaty mogą być mniej liczne, ale i mniejsze). Pnącze trzeba chronić od silnych wiatrów (np. instalując matę na balkonie od strony wschodniej).

Osłony balkonowe - jak i czym osłonić balkon? >>>

 • Podłoże i pojemniki dla sundavilli. Optymalne podłoże jest żyzne i jednocześnie przepuszczalne. Dlatego warto używać uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych wymieszanej z piaskiem (np. w proporcji 3:1). Na dnie usypuje się kilkucentymetrową warstwę drenażową, z keramzytu, perlitu lub żwiru. Dla młodszych roślin wystarczą pojemniki o wys. około 15 cm, starszym warto dać większe (20-25 cm). Wyznacznikiem konieczności przesadzania jest przerastanie korzeni przez otwory w dnie. Istotny jest także materiał wykonania pojemników. Donice z gliny i ceramiki lepiej utrzymują wilgoć, mniej nagrzewają się, zapewniają większą stabilizację (mniejsze ryzyko wywrócenia), a przy okazji dobrze odzwierciedlają styl śródziemnomorski lub rustykalny.

Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie >>>

 • Temperatura dla sundavilli. Sundavilla lubi miejsca o dużej wilgotności powietrza. Jest ciepłolubna. Ograniczeniem w uprawie jest brak mrozoodporności, dlatego najczęściej sadzi się ją w pojemnikach, a przed zimą przenosi do pomieszczenia.
Sundaville
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Sundawilla to efektowne pnącze o ciemnozielonych, błyszczących liściach i dekoracyjnych kwiatach

Jak uprawiać sundavillę?

Sundavilla może być uprawiana w pojemnikach tradycyjnych lub wiszących. W pierwszym przypadku zaleca się zapewnić jej podpory, np. kratownice. Wtedy atrakcyjnie pnie się, rozrasta i obficie kwitnie (dobry dostęp światła do pędów i liści).

 • Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to umiejętne podlewanie. Roślina powinna mieć podłoże stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Nadmiar wody prowadzi do występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni. Źle reaguje również na krótkotrwałe przesuszenie, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Pod tym względem jest gatunkiem wymagającym. Latem trzeba ją podlewać codziennie, czasem nawet dwukrotnie (rano i wieczorem).
 • Od wiosny do końca lata zaleca się roślinę nawozić (średnio co 2 tygodnie). Optymalne są nawozy humusowe oraz mineralne dla roślin kwitnących. Ważne, aby nawóz miał wysoką zawartość fosforu i potasu, a niską azotu.
 • Regularne cięcie z reguły nie jest potrzebne, ale sporadycznie trzeba usuwać suche liście i pędy.
 • Rozmnażanie domowym sposobem nie jest łatwe, ale możliwe. Wiosną pozyskuje się sadzonki o długości. ok. 10 cm. Należy umieścić je w mieszaninie ziemi ogrodowej i piasku w warunkach dużej wilgotności powietrza (np. pod szkłem). Zaleca się używać ukorzeniacza. Jest szansa, że część sadzonek przyjmie się i powstaną z nich nowe rośliny.

Przeczytaj też: Rodochiton – ciekawe pnącze na balkon i taras. Uprawa rodochitonu w pojemnikach >>>

Sundaville
Autor: GettyImages Białe i czerwone kwiaty mandewilli

Zimowanie sundavillii

Gdy na zewnątrz robi się chłodno, jeszcze przed nadejściem przymrozków, pnącze powinno się przenieść do pomieszczenia. Powinno być ono widne i chłodne (5-15 ºC). Podlewanie podczas przechowywania dostosowuje się do warunków, ale zawsze ogranicza do niezbędnego minimum (tak, by nie zasuszyć rośliny). W takich warunkach sundavilla nie tylko przetrwa zimę, ale jednocześnie spoczynek pozytywnie wpłynie na jej kondycję.

Sundavilla to przepiękna ozdoba balkonów, tarasów i wnętrz. Roślina ma swoje wymagania, ale odwdzięcza się pięknym wyglądem, od razu zwracającym uwagę.

Sundaville
Autor: GettyImages Sundaville
Polecamy!
Ogród dla każdego

Autor: Murator

"Ogród dla każdego" - Numer Specjalny Muratora w wersji cyfrowej

Najnowszy poradnik dla urządzających ogrody już do pobrania! Dowiesz się z niego między innymi jak urządzić piękny ogród, by cieszył przez lata, czym się kierować, wybierając styl ogrodu i rośliny, jak założyć i pielęgnować trawnik, które urządzenia i narzędzia przydadzą się do pielęgnacji ogrodu, czym wykończyć ścieżki i podjazdy, z czego wybudować taras i jaką nawierzchnię na nim położyć.

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE