10 sposobów na mały balkon, czyli jak urządzić ogród na małym balkonie

2023-05-16 9:45

Wystarczy kilka trików, by nawet najmniejszy balkon stał się w ukwieconą oazę, dodatkowym, wygodnym pokojem pod chmurką. Podpowiadamy, jak urządzić ogród na małym balkonie.

Spis treści

  1. Sposoby na urządzenie małego balkonu - kolor
  2. Sposoby na urządzenie małego balkonu - rozwiązania wielofunkcyjne
  3. Sposoby na urządzenie małego balkonu - wykorzystanie barierki i parapetu
  4. Sposoby na urządzenie małego balkonu - wertykalny ogród
  5. Sposoby na urządzenie małego balkonu - aranżacje sufitowe
  6. Sposoby na urządzenie małego balkonu - lustro
  7. Sposoby na urządzenie małego balkonu - składane mebelki
  8. Sposoby na urządzenie małego balkonu - kwietnik z palet
  9. Sposoby na urządzenie małego balkonu - ogródek rurowy
  10. Sposoby na urządzenie małego balkonu - poduchy

Małe balkony, zwłaszcza te długie i wąskie, typowe dla budownictwa z lat 60.-80., są trudne do zagospodarowania i nie zachęcają do relaksu. Bo jak pomieścić na nich wszystko, co niezbędne i znaleźć miejsce do uprawy ulubionych roślin? Na szczęście są na to sposoby – proste i niezbyt kosztowne. Poznajcie je!

Sposoby na urządzenie małego balkonu - kolor

Aranżując mały balkon stosujmy jasne, chłodne kolory (np. odcienie błękitu, bieli, szarości), które optycznie powiększą przestrzeń, wprowadzą do kompozycji spokój i ład. Są wskazane zwłaszcza na słonecznych balkonach, gdyż odbijają promienie słoneczne. W efekcie jasne sprzęty wolno się nagrzewają.

Sposoby na urządzenie małego balkonu - rozwiązania wielofunkcyjne

Na małym balkonie jeden metr kwadratowy powinien pracować za dwa, a poszczególne elementy pełnić kilka funkcji naraz. Ławka ze schowkiem może przecież służyć za siedzisko i skrytkę na narzędzia, a jej wysokie oparcie z półeczkami na rośliny – za podporę dla pleców, kwietnik i przesłonę.

Sposoby na urządzenie małego balkonu - wykorzystanie barierki i parapetu

Warto wykorzystać barierkę balkonu: zawiesić na niej mebelki, skrzynkę pełną roślin, doniczki, lampę czy parasol. Można ją opleść łańcuchem świetlnym, lampkami Cotton Ball, pędami pnączy, matą lub mocną tkaniną pełniącą funkcję parawanu.  

>>Przeczytaj też: Lampki solarne do ogrodu, na balkon i taras

Sposoby na urządzenie małego balkonu - wertykalny ogród

Włączmy do roślinnej kompozycji ściany – posadźmy kwiaty w kieszeniach mat zawieszonych na murach i stelażach, albo w doniczkach ustawionych na półkach. Na rynku jest duża oferta modułowych systemów, umożliwiających stworzenie takiego wertykalnego ogródka.

>>Przeczytaj też: Metamorfoza balkonu w bloku: ogród wertykalny na balkonie

Sposoby na urządzenie małego balkonu - aranżacje sufitowe

Nie stawiajmy donic na podłodze - jeżeli już, to tylko wysokie i wąskie ze strzelistymi lub niedużymi roślinami. Donice wieszajmy też pod sufitem - w sprzedaży dostępne są modele z uchwytami o regulowanej długości, przewidziane specjalnie do takich aranżacji. Idealnym miejscem dla roślin jest też parapet, ale uprawiane na nim kwiaty nie mogą ograniczać dostępu światła do wnętrza.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające

Sposoby na urządzenie małego balkonu - lustro

Stosujmy lustra! Dzięki nim balkon wyda się większy. Powieszone na bocznych ścianach wąskiego balkonu optycznie go poszerzą, a zamykające jego dłuższą oś - pozornie wydłużą przestrzeń. Aby wzmocnić iluzję, doprowadźmy do lustra posadzkę o regularnym wzorze, z liniami biegnącymi prostopadle do szklanej tafli (mogą to być np. deski). Starajmy się, by w lustrze przeglądało się coś ładnego, np. donica pełna kwitnących roślin.

>>Przeczytaj też: Lustra w ogrodzie powiększają optycznie jego powierzchnię

Sposoby na urządzenie małego balkonu - składane mebelki

Małe balkony meblujmy lekkimi kompaktowymi mebelkami, składanymi, wiszącymi lub z funkcją przechowywania jeden na drugim. Powinny mieć kształt prostokąta, kwadratu lub trójkąta - dostawiając je do ściany w pełni wykorzystamy przestrzeń i zagospodarujemy narożniki. Najlepiej, by były ażurowe lub z przejrzystego tworzywa – dadzą wrażenie lekkości, a także – co ważne – będą przepuszczać światło.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy

Sposoby na urządzenie małego balkonu - kwietnik z palet

Na małym balkonie nie rezygnujmy z użytkowych grządek. Możemy je stworzyć na wysokim piętrowym kwietniku z palety, wcześniej oszlifowanej, zabezpieczonej impregnatem i pomalowanej na wybrany kolor. Poziome elementy palety, po dorobieniu do nich dna, stworzą półki na rośliny.

>>Przeczytaj też: Meble ogrodowe z palet – łatwy i ekologiczny sposób na urządzenie miejsca wypoczynku w ogrodzie i na tarasie

Sposoby na urządzenie małego balkonu - ogródek rurowy

Na małym balkonie sprawdzi się wieża z rury PCV – kupionej lub z recyklingu. Wystarczy wywiercić w niej kilka otworów, osadzić ją w dużej donicy z ziemią, wypełnić podłożem i sadzić w otworach rośliny. W rurowym ogródku świetnie się czują truskawki, poziomki, sałata i zioła. Podlewamy je od góry – konewką lub wsuwając w górny wylot rury (do góry nogami) butelkę z odciętym dnem i dziurką w zakrętce.

>>Przeczytaj też: Truskawki na balkonie. Uprawa truskawek w pojemnikach

Sposoby na urządzenie małego balkonu - poduchy

Jeżeli na balkonie brak miejsca nawet na fotel czy hamak, ułóżmy na podłodze puf lub wygodne poduchy, na których będzie można przysiąść lub się wygodnie wyciągnąć, niczym na leżance. Poduchy mogą być duże, małe, jednolite i kolorowe – wybór w sklepach jest naprawdę ogromny!

>>Przeczytaj też: Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.