Jak zrobić kwietnik z palet na balkon i taras - instrukcja krok po kroku

2023-05-16 10:34

Robimy kwietnik z palet. Palety chętnie wykorzystywane są w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Można z nich wykonywać meble, ścianki osłonowe, ogrody wertykalne, a nawet ściany zadaszonego tarasu. Jedną z najprostszych konstrukcji, do budowy której nie potrzeba szczególnych umiejętności majsterkowania, jest kwietnik.

Prosty kwietnik z palet można ustawić w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Może przylegać do ściany, poręczy lub być elementem większej konstrukcji. To dość tani i efektowny sposób na zwiększenie przestrzeni pod uprawę roślin.

Spis treści

  1. Z jakich palet można zrobić kwietnik?
  2. Budowa kwietnika z palet
  3. Impregnacja i malowanie kwietnika z palet
  4. Kwietnik z palet - prace wykończeniowe
  5. Sadzenie roślin w kwietniku z palet

Z jakich palet można zrobić kwietnik?

Kwietnik można zbudować z palet różnego typu, warto dostosować ich rozmiar do rzeczywistych potrzeb i przestrzeni. Najpopularniejsze są europalety o wymiarach 1200x800x144 mm, ważące około 25 kg. Ponadto często wykorzystuje się palety o wymiarach o 800x600x144 mm i 1200x1200x144 mm. Ostatnie z nich znacznie wyróżniają się rozmiarem i są dużo masywniejsze. Mogą posłużyć nawet do budowy kwietnika-ściany osłonowej.

Budowa kwietnika z palet

W większości przypadków wewnętrzna (spodnia) strona palety jest zbudowana w taki sposób, iż prawie od razu nadaje się jako kwietnik. Zwykle ma trzy grubsze belki, które można przystosować jako pojemniki. Ewentualnie można do niej dobić dodatkowe deski, aby było więcej miejsca na korzenie roślin (pojemniki będą głębsze). Następnie należy gwoździkami przybić deski od spodu - będą one tworzyły dno pojemnika. Dla ułatwienia prac można użyć wkrętarki.Kolejne działania to oczyszczenie i wyrównanie powierzchni palety, która często jest surowa, chropowata, może mieć drzazgi i ubytki. Stare palety warto oczyścić przed rozpoczęciem budowy kwietnika. Można do tego celu użyć nawet myjki ciśnieniowej (później trzeba poczekać, aby drewno wyschło).

W przypadku nowych palet przystępuje się od razu do szlifowania. Powierzchnię drewna można wygładzić ręcznie, przy użyciu papieru ściernego (gradacja 80-100) lub szlifierką do drewna. Ewentualne ubytki trzeba uzupełnić masą szpachlową (przeznaczoną do drewnianych powierzchni).

Przeczytaj też:

Kwietnik z palet
Autor: GettyImages Kwitnik z palet to dobry sposób na zagospodarowanie niewielkich powierzchni, np. w małym ogrodzie, na balkonie czy tarasie

Impregnacja i malowanie kwietnika z palet

Po przeschnięciu paletę trzeba potraktować preparatem impregnującym (najczęściej nanosi się go pędzlem, kąpiel w impregnacie zużyje zbyt dużo środka). Środek zwiększy trwałość drewna i ochroni je przed niekorzystnymi czynnikami, np. grzybami i wilgocią. Następne działania zależą od preferencji:

  • Paletę pozostawiamy po impregnacji. Można użyć impregnatu bezbarwnego lub koloryzującego. Nakłada się go dwukrotnie.
  • Po wyschnięciu impregnatu, paletę traktujemy farbą gruntującą a później kolorową emulsją. Ten sposób jest popularny, gdyż pozwala na dowolną aranżację, pomalowanie palety na barwę białą, błękitną lub inną pasującą do kolorystyki danego miejsca.

Zobacz koniecznie:

Kwietnik z palet - prace wykończeniowe

Paleta nie jest jeszcze skończona. Należy ją zabezpieczyć, aby była praktyczną dekoracją na dłużej. W miejscach, gdzie będą posadzone rośliny umieszcza się kieszenie z folii lub innego nieprzepuszczalnego materiału. Można je przytwierdzić do drewna używając takera tapicerskiego. Następnie należy wywiercić po kilka niewielkich otworów w dnie, aby nadmiar wody ściekał do niższych warstw. Wciąż nie jest to perfekcyjne rozwiązanie (drewno ma kontakt z wodą), ale takie zabezpieczenie wciąż będzie dużo lepsze niż umieszczanie podłoża bezpośrednio w drewnianej belce. Nadmiar wody musi znajdować ujście, w przeciwnym wypadku rośliny będą chorowały i gniły.

Sadzenie roślin w kwietniku z palet

Paletę należy ustabilizować w docelowym miejscu, następnie można przystąpić do sadzenia roślin. Do obsadzenia takiego kwietnika nadaje się wiele grup roślin.

W miejscach lekko osłoniętych dobrym pomysłem jest posadzenie ziół (np. różnych odmian bazylii). Na palecie dobrze uprawia się niektóre warzywa, np. sałatę, roszponkę i rukolę.

Najbardziej efektownie prezentuje się jednak po posadzeniu roślin ozdobnych. Do gatunków, które nadają się do tego celu zalicza się plektrantusy, bluszcz, petunie, surfinie, begonie, pelargonie i werbeny.

Ponadto warto wykorzystywać wieloletnie sukulenty, np. rojniki.

Trzeba zdać sobie sprawę, że w przypadku palety ustawionej w miejscu słonecznym podlewanie musi być systematyczne. W kwietniku przestrzeń dla korzeni nie jest zbyt duża i bryły często przesychają.

Poznaj:

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Meble z palet - na tarasie! Jak zbudować, jak zabezpieczyć