Bluszcz pospolity: zimozielone pnącze do ogrodu, na balkon, taras i do domu. Uprawa i zastosowanie bluszczu

2019-11-05 8:50 Michał Mazik

Bluszcz pospolity to popularne zimozielone pnącze, chętnie sadzone w ogrodach. Bluszcz często też uprawia się w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także jako roślinę doniczkową we wnętrzach. Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Dowiedz się, jakie wymagania ma bluszcz i jakie jest jego zastosowanie. Uprawa bluszczu w ogrodzie, na balkonie, tarasie i w domu.

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). Jest jedynym przedstawicielem tej rodziny występującym naturalnie w Polsce. Można go spotkać w lasach, w zaroślach i na klifach. Stanowi zimowy pokarm dla niektórych zwierząt, w tym jeleniowatych. Do 2014 roku objęty był ochroną gatunkową. Jest to jednak gatunek, który uprawia się przede wszystkim w ogrodach, w parkach oraz zieleni miejskiej. Ma niewielkie wymagania i łatwo przystosowuje się do zmiennych warunków. Finalnie pędy bluszczu osiągają nawet 15-20 m długości. Bluszcz tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór. Liście bluszczu są skórzaste, zimozielone i mogą osiągać 2-10 cm długości.

>>Przeczytaj też: Zielone ściany z roślin - rośliny chronią przed hałasem

Bluszcz - wymagania i uprawa

Bluszcz najlepiej sadzić w miejscach częściowo lub całkowicie zacienionych. Odmiany o barwnych liściach wymagają nieco więcej słońca. Warto wybierać stanowiska osłonięte od wiatru – na otwartych przestrzeniach może przemarzać. Roślina jest tolerancyjna względem podłoża. Gleba powinna być jednak umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna o odczynie zasadowym. Sadzonki wysadza się jesienią lub wiosną. Po posadzeniu powinno się skrócić pędy tak, aby nie przekraczały 15-20 cm długości. W pierwszych miesiącach uprawy okazy powinno się podlewać. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Można użyć wolno działających nawozów, najlepiej organicznych, które dodatkowo użyźniają podłoże. Zbyt duże przyrosty można przyciąć. Zabieg zaleca się przeprowadzić w okresie wiosennym. Bluszcz w dobrych warunkach rośnie ekspansywnie i czasami jest inwazyjny. W chłodniejszych rejonach Polski przed nadejściem mrozów pnącze warto okryć (np. gałązkami iglaków). Jest rzadko atakowane przez szkodniki. Czasem natomiast jest porażane przez choroby grzybowe i choroby fizjologiczne, np. przy nadmiarze wody w glebie. Bluszcz łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Bluszcz pospolity
Autor: GettyImages Gdy bluszcz pospolity posadzimy przy ogrodzeniu, po jakimś czasie roślina potrafi je całkowicie zasłonić

Zastosowanie bluszczu w ogrodzie i w domu

Bluszcz wykorzystuje się w ogrodach uniwersalnie, niezależnie od stylu. Nadaje się nawet do założeń naturalistycznych. Warto go uprawiać pod koroną drzew i krzewów. Może oplatać pnie starych drzew (to częsty widok w ogrodach angielskich i klasycznych). Dobrze dekoruje stare mury i ogrodzenia. W cienistych miejscach może posłużyć jako roślina okrywowa. Potrafi tworzyć szczelne ściany – dlatego nadaje się na żywopłoty (prowadzone na siatce).

Bluszcz jest uprawiany także jako roślina doniczkowa. Odmiany miniaturowe często sadzi się w kwietnikach i szklanych mini ogrodach z innymi gatunkami ozdobnymi z kwiatów lub liści. Można go uprawiać w ogrodach wertykalnych. Pnącze wykorzystuje się także w ziołolecznictwie i przemyśle kosmetycznym. Nie wolno go jednak używać w domowych warunkach – wszystkie części są trujące. Dawniej w medycynie ludowej bluszcz były wykorzystywany jako środek wykrztuśny – z różnym skutkiem.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto sadzić pnącza w ogrodzie?

Ciekawe odmiany bluszczu

Poszczególne odmiany bluszczu różnią się silą wzrostu i wyglądem. W drugim przypadku dotyczy to w szczególności wielkości, kształtu i wybarwienia liści.

 • 'Glacier’ - odmiana o liściach zielono-srebrzystych, obrzeżonych;
 • 'Spetchley' – odmiana miniaturowa dorastająca do 30 cm długości. Liście ciemnozielone, strzałkowate;
 • ‘Goldheart’ - odmiana o pięknie wybarwionych zielonych liściach z żółtym środkiem;
 • 'Erecta' – odmiana wytwarzająca sztywne, wzniesione pędy;
 • 'Parsley Crested' – odmiana o liściach jasnozielonych z karbowanymi brzegami;
 • 'Szara Stopka' – odmiana o rzadkim, owalnym kształcie liści;
 • 'Woerner'- odmiana o klapowatych, jednolicie zabarwionych liściach;
 • 'Harald' – odmiana o liściach ciemnozielonych z białymi plamami na brzegach;
 • ‘Luzii’- odmiana o liściach zielonych z żółtawymi przebarwieniami;
 • 'Golden Ingolt' - odmiana o pstrych liściach;
 • 'Congesta' – odmiana o gęstym, krzewiastym pokroju;
 • 'Baltica' - odmiana o małych, złociście żyłkowanych liściach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE