Bluszcze doniczkowe - gatunki do uprawy w domu. Uprawa i pielęgnacja bluszczy domowych
Bluszcze doniczkowe od dawna gościły w naszych mieszkaniach. Można je eksponować we wnętrzu w różny sposób. Poznaj najpopularniejsze gatunki bluszczy domowych i dowiedz się, jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja.
Autor: GettyImages
Bluszcze od lat zajmują czołowe miejsce wśród najpopularniejszych pnączy doniczkowych. Trudno się temu dziwić, gdyż są mało wymagające, łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Do niedawna najczęściej spotykanym gatunkiem był bluszcz pospolity o klasycznych, zielonych, trójklapowych liściach i długich pędach. W mieszkaniach nie zawsze wyglądał jednak efektownie, gdyż często rozpinano go na sznurkach pod sufitem lub na ścianie co sprawiało, że bardzo tracił na atrakcyjności.
Jak eksponować bluszcze w domu
Obecnie bluszcze zajmują w mieszkaniach dużo bardziej eksponowane stanowiska, na których mogą w pełni zaprezentować swoją urodę. Ich długie, ulistnione pędy wspaniale wyglądają zwisając z donicy lub kosza podwieszonego pod sufitem, ale równie atrakcyjnie prezentują się na ciekawej podporze w interesującym kształcie, na przykład łukowatym mostku umieszczonym między dwiema doniczkami z bluszczem lub drut w kształcie serca, opleciony zielonymi pędami.
Bluszcz efektownie zaprezentuje się też w ceramicznej, stylizowanej donicy lub misie ustawionej na komodzie bądź stoliku kawowym. Jego smukłe pędy idealnie dopełnią też kompozycję kwiatową w romantycznym koszu stworzoną na przykład ze skrzydłokwiatu, areki i kalanchoe. Bluszcz sprawdzi się także w szklanych ogródkach, umieszczonych na parapecie lub komodzie. Pięknie będzie też wyglądał w białej klatce lub w oryginalnych pojemnikach, takich jak np. filiżanka, stara szuflada, metalowa konewka czy cynowe wiaderko.
Takie aranżacje z udziałem bluszczu będą odpowiednie przede wszystkim do mieszkań urządzonych w tradycyjnym, rustykalnym lub prowansalskim stylu, ale bluszcz doskonale odnajdzie się też w nowoczesnych wnętrzach, gdzie może być wykorzystany między innymi do stworzenia zielonej ściany w salonie. Bardzo atrakcyjnie zaprezentuje się też w ciekawej donicy ustawionej w sypialni lub w łazience.
Przeczytaj: Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować ogród pionowy w domu? >>>
Wykorzystanie bluszczy do ozdoby różnych wnętrz ułatwia nie tylko bogaty wybór ciekawych pojemników, ale też niezwykła uroda pnącza. Uprawiane obecnie bluszcze rzadko mają bowiem postać czystego gatunku, który został wyparty przed dużo bardziej atrakcyjne odmiany.
Bluszcze doniczkowe - bluszcz pospolity
Najpopularniejszym bluszczem uprawianym w mieszkaniach pozostaje bluszcz pospolity (łac. Hedera helix), ale we wnętrzach znacznie częściej pojawiają się jego piękne odmiany niż czysty gatunek. Do ciekawszych odmian bluszczu pospolitego należą:
- 'Goldchild', 'Adam', 'Eva' - słabo rosnące odmiany o dużych, zielonych liściach ozdobionych szerokim, nieregularnym kremowym obrzeżem,
- 'Glacier' - odmiana szybciej rosnąca od poprzednich i posiadająca liście z białym obrzeżem,
- 'Kolibri', 'Golddust' – liście marmurkowe, ozdobione żółtozielonymi lub białymi cętkami,
- 'Erecta' – odmiana o ciekawym, wzniesionym pokroju i gęsto ulistnionych, sztywnych pędach,
- 'Green Ripple' – odmiana o zielonych, pięcioklapowych, wyraźnie unerwionych liściach,
- 'Mona Lisa' – odmiana o trójklapowych, wąskich, marmurkowanych liściach,
- 'Parsley Crested' – odmiana o dużych, zielonych, niemal okrągłych liściach z silnie pofalowanym brzegiem,
- 'Pixe' – odmiana o zielonych, wąskich, mocno powcinanych liściach.
Autor: GettyImages
Bluszcz pospolity, odmiana 'Green Foliage'
Bluszcz pospolity - uprawa
Bluszcz pospolity zachwyca jednak nie tylko mnogością atrakcyjnych odmian, ale też łatwością uprawy. W mieszkaniach dobrze czuje się większość jego odmian (nie wszystkie mogą być natomiast uprawiane w gruncie) i to zarówno tych dużych (np. 'Profesor Seneta' o pstrych liściach i pędach dorastających do 10 m długości), jak i mniejszych (np. 'Needleponit', 'Eva').
Rośliny przez cały rok oczekują pokojowej, ale niezbyt wysokiej temperatury (latem 20-24 st. C, zimą 16-20 st. C), półcienistego stanowiska i wilgotnego, przepuszczalnego, lekkiego podłoża o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Odmiany zielone tolerują znaczny cień, ale rośliny o barwnych lub pstrych liściach potrzebują sporo rozproszonego światła, gdyż w cieniu ich liście zielenieją.
Pnączom przyda się też zraszanie, gdyż lubią wilgotne powietrze. Będą też wdzięczne za dokarmianie w sezonie wegetacyjnym nawozami dla roślin zielonych. Nie wymagają natomiast systematycznego przycinania. Zabieg znosi jednak bardzo dobrze, dlatego w razie potrzeby można bez obaw korygować jego pokrój. Obcięte fragmenty nadają się do wykorzystania jako sadzonki do ukorzenienia w wilgotnym podłożu.
Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe >>>
Bluszcze doniczkowe - bluszcz kolchidzki i bluszcz kanaryjski
Innym ciekawym, choć rzadziej uprawianym gatunkiem bluszczu jest bluszcz kolchidzki (łac. Hedera colchica). Roślina także jest pnączem, ale rośnie wolniej niż bluszcz pospolity i posiada dużo większe, słabiej powcinane liście. Jest też znacznie bardziej wrażliwa na mróz, dlatego nie nadaje się do uprawy w gruncie (z wyjątkiem najcieplejszych rejonów kraju). Oczekuje też ziemi o zasadowym lub obojętnym odczynie, gdyż nie lubi kwaśnego podłoża. Gatunek posiada także kilka interesujących odmian, np. 'Dentata Variegata' o jasno obrzeżonych liściach czy 'Sulphur Heart' o zielonych liściach z żółtą, sercowatą plamą pośrodku blaszki.
Ciekawym, choć równie rzadko spotykanym bluszczem jest także bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis), np. odmiana o biało obrzeżonych liściach 'Gloire de Marengo', który tak jak poprzedni gatunek źle znosi niskie temperatury i nadaje się do uprawy głównie w pomieszczeniach.