Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować ogród pionowy w domu?

2021-11-10 14:54
Ogrody wertykalne we wnętrzu
Autor: thinkstockphotos.com

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "zieloną ścianę" w domu? Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu wertykalnego?

Ogrody wertykalne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz częściej widuje się je w Polsce na ścianach budynków. Niestety ze względu na warunki klimatyczne pielęgnacja zieleni jest problematyczna. Dużo łatwiej uprawia się pionowy ogród w pomieszczeniu. Jak go założyć?

Budowę większego, wielogatunkowego ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu lepiej powierzyć fachowcom – wiele firm ogrodniczych specjalizuje się w tym zakresie. Przy odpowiednich środkach i przemyślanym doborze gatunków można stworzyć żywy obraz, który będzie główną dekoracją widnego pokoju lub salonu. Proste, mniejsze konstrukcje można z powodzeniem zamontować samodzielnie.

Ogród na ścianie
Autor: thinkstockphotos.com

Budowa ogrodu wertykalnego – krok po kroku

Ogród wertykalny najlepiej zbudować na dużej, jednolitej i dobrze oświetlonej ścianie. To może być samodzielna konstrukcja lub żywa ściana połączona z innym elementem, np. w kompozycji z akwarium.

Zakładamy akwarium. Jak prawidłowo założyć akwarium w domu >>>

Sposób montażu zależy od wybranej technologii. Na rynku można nabyć wiele systemów – dość popularne są skrzynie zawierające tuleje i kieszenie. Ich wielkość jest zróżnicowana – w zależności od producenta. W obu przypadkach panele (lub ramy mocujące) należy zamontować stabilnie do ściany (np. wkrętami). Pomiędzy ścianą a modułami powinno się umieścić cienką warstwę ochronną, np. z PCV.

W panelach umieszcza się donice lub bezpośrednio sadzi rośliny. Dobre panele są wyposażone w system nawadniania, np. z wbudowanymi kroplownikami. Zalecanym podłożem jest uniwersalna, żyzna ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem i innymi nawozami o spowolnionym działaniu. Rośliny sadzi się najczęściej po montażu modułów (jeśli nie ma ryzyka, że wypadną przed ukorzenieniem). Na 1m2 może znajdować się nawet 25-30 roślin.

Zielone ściany
Autor: thinkstockphotos.com

Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu wertykalnego

Wybór roślin do ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu jest znacznie łatwiejszy niż przy tworzeniu zewnętrznych ścian. W tym wypadku nie zachodzi problem z przemarzaniem roślin.

Należy jedynie zadbać o wystarczające naświetlenie, regularnie nawadnianie (przy większych konstrukcjach czasem woda może nie dochodzić do każdej tulei).

Warto stawiać na gatunki o płożącym pokroju (bluszcz pospolity, epipremnum złociste, cissus rombolistny, figowiec pnący, filodendron pnący, pasiatka zwisła, syngonium), rośliny osiągające niewielką wysokość (maranta, niedośpian ognisty), rośliny z rodziny bromeliowatych (echmea wstęgowata, guzmania) i paprocie (adiantum, nefrolepis, zanokcica, łosie rogi).

Przy większych konstrukcjach można pokusić się o posadzenie „cięższych” gatunków, takich jak krotony i draceny. Niestety po kilku latach uprawa wysokich roślin w małych pojemnikach będzie stanowiła problem. Ogród wertykalny trzeba będzie zmodernizować.

Zabiegi pielęgnacyjne - nawadnianie i nowożenie roślin

Rośliny uprawiane w ogrodzie wertykalnym wymagają nieco większej troski niż przy tradycyjnej uprawie. Przede wszystkim posadzone są w małych pojemnikach, mają mniej miejsca do wzrostu i muszą konkurować o światło.

Najprostsze jest nawadnianie – zazwyczaj korzysta się z automatycznego systemu. W podobny sposób można je również nawozić. Wadą rozwiązania jest jednorodność zabiegów pielęgnacyjnych przy zróżnicowanych potrzebach roślin.

Rośliny posadzone w ogrodzie wertykalnym warto regularnie zamgławiać, szczególnie zimą. Podczas sadzenia do podłoża (oprócz nawozu) można dodać hydrożele, które zwiększają dostępność wody.

Jak czyścić liście roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie