Guzmania - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

2021-04-07 15:54
Guzmania
Autor: Konrad Kalbarczyk Guzmania

Guzmania to ozdobna roślina doniczkowa o bardzo efektownych kwiatach. Gdy guzmania przekwitnie, cała roślina zasycha. Jakie wymagania ma guzmania i jak ją pielęgnować?

Guzmania to roślina z rodziny ananasowatych (Bromeliaceae), która w naturze jest epifitem. W naszych domach uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Jak wygląda guzmania?

Guzmania tworzy lejkowate rozety liści, które w zależności od gatunku mają różne kolory: zielone, bordowe, brązowe. Największą ozdobą guzmanii są jej kwiaty, a właściwie barwne przykwiatki otaczające drobne, niepozorne kwiaty właściwe. Przykwiatki guzmanii o jaskrawoczerwonym lub pomarańczowym kolorze układają się w kształcie gwiazdy.W sprzedaży dostępne są prawie wyłącznie kwitnące egzemplarze. Po jakimś czasie roślina przekwita i....cała zasycha.

>>Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Dlaczego guzmania zasycha?

Zasychanie guzmanii to naturalny proces. Guzmania kwitnie tylko raz na każdej rozecie liściowej - po wydaniu kwiatów roślina zamiera. Kiedy guzmania przekwitnie, rozeta liściowa zasycha. Ale u podstawy starej (zasychającej) rozety wyrastają zazwyczaj 2–3 młode rozetki. Te młode roślinki (odrosty) po wyrośnięciu i wykształceniu własnych korzeni można odciąć od zasychającej rośliny matecznej i przesadzić do nowej doniczki. Najlepiej robić to wiosną.

Pamiętajmy, aby kupując guzmanię wybierać egzemplarz, który dopiero zaczął kwitnąć - pęd kwiatostanowy powinien być dopiero co widoczny w środku rozety. Wtedy guzmania będzie dłużej cieszyć nasze oczy.

Guzmania - warunki uprawy

  • Światło dla guzmanii. Roślina oczekuje stanowiska dobrze oświetlonego, ale należy chronić ją przed silnym nasłonecznieniem.
  • Temperatura dla guzmanii powinna latem wynosić 18-24 st. C, a zimą 15-18 st. C. Gdy jest niższa, wtedy roślina może zagniwać u podstawy. Gdy latem temperatura wzrasta powyżej 27 st.C konieczne jest zwiększenie wilgotności powietrza wokół rośliny.
  • Podłoże dla guzmanii musi być lekkie i przepuszczalne (powietrze powinno mieć ułatwiony dostęp do korzeni rośliny). Najlepsza jest dobra ziemia torfowa z domieszką mchu torfowca, można wykorzystać podłoże do storczyków. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki.
  • Wilgotność powietrza dla guzmanii. Roślina potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Gdy jest ona zbyt niska, wtedy zasychają najpierw końcówki liści, a potem całe liście. Dlatego należy guzmanię spryskiwać wodą, uważając by nie zmoczyć kwiatów. Aby podnieść wilgotność powietrza dobrze jest ustawić doniczkę z roślina na podstawce wypełnionej kamykami i wodą.
Guzmania
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Guzmania tworzy okazałe przykwiatki otaczające drobne kwiatki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE