Kwiat guzmania - jak pielęgnować guzmanię w doniczce? Jak podlewać ten egzotyczny kwiat?
Guzmania to ozdobna roślina doniczkowa o bardzo efektownych kwiatach. Co ciekawe, gdy guzmania przekwitnie, cała roślina zasycha. Jakie wymagania ma guzmania i jak ją pielęgnować? Ważne jest podlewanie guzmanii.
Autor: photos.com
Największą ozdobą guzmanii są jaskrawe przykwiatki
Spis treści
- Jak wygląda guzmania?
- Jak kupować guzmanię?
- Guzmania - warunki uprawy
- Jak podlewać guzmanię?
- Dlaczego guzmania zasycha?
- Jak rozmnożyć guzmanię?
- Jak czyścić liście guzmanii?
Guzmania to roślina z rodziny ananasowatych (Bromeliaceae), która w naturze jest epifitem - porasta gałęzie drzew lub łodygi innych roślin. W naszych domach uprawiana jest najczęściej w doniczkach. To jedna z chętniej kupowanych roślin doniczkowych o ozdobnych kwiatach.
Jak wygląda guzmania?
Guzmania to roślina średniej wielkości - zazwyczaj osiąga 30-35 cm wysokości i około 25 cm szerokości.
Guzmania tworzy lejkowate rozety liści, które w zależności od gatunku mają różne kolory: zielone, bordowe, brązowe. Największą ozdobą guzmanii są jej kwiaty, a właściwie barwne przykwiatki otaczające drobne, białe lub zielonkawe, niepozorne kwiaty właściwe (które zresztą szybko giną, zwykle po 1-2 dniach). Przykwiatki guzmanii o jaskrawoczerwonym lub pomarańczowym kolorze układają się w kształcie gwiazdy, długo pozostają dekoracyjne, zachowując swoją barwę przez wiele tygodni.
W sprzedaży dostępne są prawie wyłącznie kwitnące egzemplarze. Po jakimś czasie roślina przekwita i....cała zasycha.
Jak kupować guzmanię?
Kupując guzmanię najlepiej wybierać egzemplarz, który dopiero zaczął kwitnąć - pęd kwiatostanowy powinien być dopiero co widoczny w środku rozety. Wtedy guzmania będzie dłużej cieszyć nasze oczy. Zawsze wybierajmy egzemplarze o zdrowych, liściach i licznych barwnych przykwiatkach. Czubki liści nie mogą być brązowe!
Autor: photos.com
Największą ozdobą guzmanii są jaskrawe przykwiatki
Guzmania - warunki uprawy
- Światło dla guzmanii. Roślina oczekuje stanowiska dobrze oświetlonego, ale latem należy chronić ją przed silnym nasłonecznieniem. W słabo oświetlonych miejscach guzmania szybko przekwia.
- Temperatura dla guzmanii powinna latem wynosić 18-24 st. C, a zimą 15-18 st. C. Gdy jest niższa, wtedy roślina może zagniwać u podstawy. Gdy latem temperatura wzrasta powyżej 27 st.C konieczne jest zwiększenie wilgotności powietrza wokół rośliny. Guzmania nie znosi zimnych przeciągów.
Przeczytaj też: Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym?
- Podłoże dla guzmanii musi być lekkie i przepuszczalne (powietrze powinno mieć ułatwiony dostęp do korzeni rośliny). Najlepsza jest dobra ziemia torfowa z domieszką mchu torfowca, można wykorzystać podłoże do storczyków albo ziemię do kaktusów z dodatkiem mchu torfowca i piasku. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki, np. z keramzytu albo drobnych kamyków.
- Wilgotność powietrza dla guzmanii. Roślina potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza - gdy jest ona zbyt niska, wtedy zasychają najpierw końcówki liści, a potem całe liście. Dlatego należy guzmanię spryskiwać wodą, nawet codziennie (zawsze wodą odstaną, o temperaturze pokojowej). Aby podnieść wilgotność powietrza dobrze jest ustawić doniczkę z roślina na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. W okresie grzewczym nie powinno się stawiać rośliny blisko grzejnika.
Nawożenie guzmanii nie jest konieczne, jeśli uprawiamy ją w dobrej jakości podłożu.
Jak podlewać guzmanię?
Guzmania najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnym podłożu - zbyt wilgotne sprawia, że korzenie rośliny gniją. Guzmania nie znosi nadmiaru wilgoci w podłożu, ale jednocześnie źle reaguje na suszę, dlatego powinny być podlewane często, lecz umiarkowanie!
Do podlewania używamy wody miękkiej, odstanej (by pozbyć się chloru), o temperaturze pokojowej. Jeszcze lepsza do podlewania jest deszczówka. Guzmanię podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha, zazwyczaj 2-3 razy w tygodniu. Zimą podlewanie trzeba ograniczyć - wystarczy nawadniać raz w tygodniu.
Gdy guzmania nie kwitnie wodę należy wlewać nie tylko do doniczki, ale też w lejek utworzony przez liście, gdyż w naturze rośliny w taki właśnie sposób ją gromadzą. Lejek napełniamy wodą na wysokość do 2,5 cm. Wodę w lejku wymieniamy co 3 dni na świeżą. Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi guzmania, spada poniżej 21°C, wodę z rozety liściowej należy usunąć - jeśli tego nie zrobimy, roślina zacznie gnić od wewnątrz.
Jeśli dolne liście brązowieją i zasychają, to znak, że roślina potrzebuje wody.
Dlaczego guzmania zasycha?
Zasychanie guzmanii to naturalny proces. Roślina żyje zazwyczaj 2-3 lata. Guzmania kwitnie tylko raz na każdej rozecie liściowej - po zakończonym kwitnieniu pęd kwiatowy zaczyna zasychać (wycinamy go jak najniżej), zasycha też rozeta liściowa. Ale u podstawy starej (zasychającej) rozety wyrastają zazwyczaj 2–3 młode rozetki.
Jak rozmnożyć guzmanię?
Młode odrosty, które utworzyły się wokół rośliny matecznej, to młode rośliny potomne. Gdy wyrosną i wykształcą własne korzenie, można je odciąć od zasychającej rośliny matecznej i przesadzić do nowej doniczki (koniecznie z warstwą drenażu na dnie). Najlepiej robić to wiosną. Po posadzeniu podlewamy i by zapewnić wysoką wilgotność powietrza, okrywamy folia na kilka dni.
Uwaga! Jeśli odrost nie ma własnych korzeni, nie przyjmie się! Takie rozetki zakwitają zazwyczaj po dwóch latach uprawy.
Jak czyścić liście guzmanii?
Codzienne zraszanie liści guzmanii pozwala zachować je w czystości. Jeśli jednak chcemy je oczyścić dokładniej, można je przecierać miękką ściereczka zwilżoną wodą, przytrzymując liść jedną ręka od spodu. Nie wolno stosować środków nabłyszczających liście!
Guzmanie to atrakcyjne rośliny domowe. Można je sadzić w doniczkach pojedynczo, ale najefektowniej prezentują się, gdy posadzimy je w grupie albo w kompozycjach z innymi roślinami, np. takimi o dekoracyjnych liściach.
Guzmanię najczęściej uprawia się w doniczkach, ale z można też pokusić się o uprawę na konarach bądź kawałkach kory, w niewielkiej ilości podłoża.