Guzmania - wymagania, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

2021-04-07 15:54 Opracowanie: redakcja serwisu
Guzmania
Autor: Konrad Kalbarczyk Guzmania

Guzmania to ozdobna roślina doniczkowa o bardzo efektownych kwiatach. Gdy guzmania przekwitnie, cała roślina zasycha. Jakie wymagania ma guzmania i jak ją pielęgnować?

Guzmania to roślina z rodziny ananasowatych (Bromeliaceae), która w naturze jest epifitem. W naszych domach uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Jak wygląda guzmania?

Guzmania tworzy lejkowate rozety liści, które w zależności od gatunku mają różne kolory: zielone, bordowe, brązowe. Największą ozdobą guzmanii są jej kwiaty, a właściwie barwne przykwiatki otaczające drobne, niepozorne kwiaty właściwe. Przykwiatki guzmanii o jaskrawoczerwonym lub pomarańczowym kolorze układają się w kształcie gwiazdy.W sprzedaży dostępne są prawie wyłącznie kwitnące egzemplarze. Po jakimś czasie roślina przekwita i....cała zasycha.

>>Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Dlaczego guzmania zasycha?

Zasychanie guzmanii to naturalny proces. Guzmania kwitnie tylko raz na każdej rozecie liściowej - po wydaniu kwiatów roślina zamiera. Kiedy guzmania przekwitnie, rozeta liściowa zasycha. Ale u podstawy starej (zasychającej) rozety wyrastają zazwyczaj 2–3 młode rozetki. Te młode roślinki (odrosty) po wyrośnięciu i wykształceniu własnych korzeni można odciąć od zasychającej rośliny matecznej i przesadzić do nowej doniczki. Najlepiej robić to wiosną.

Pamiętajmy, aby kupując guzmanię wybierać egzemplarz, który dopiero zaczął kwitnąć - pęd kwiatostanowy powinien być dopiero co widoczny w środku rozety. Wtedy guzmania będzie dłużej cieszyć nasze oczy.

Guzmania - warunki uprawy

  • Światło dla guzmanii. Roślina oczekuje stanowiska dobrze oświetlonego, ale należy chronić ją przed silnym nasłonecznieniem.
  • Temperatura dla guzmanii powinna latem wynosić 18-24 st. C, a zimą 15-18 st. C. Gdy jest niższa, wtedy roślina może zagniwać u podstawy. Gdy latem temperatura wzrasta powyżej 27 st.C konieczne jest zwiększenie wilgotności powietrza wokół rośliny.
  • Podłoże dla guzmanii musi być lekkie i przepuszczalne (powietrze powinno mieć ułatwiony dostęp do korzeni rośliny). Najlepsza jest dobra ziemia torfowa z domieszką mchu torfowca, można wykorzystać podłoże do storczyków. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki.
  • Wilgotność powietrza dla guzmanii. Roślina potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Gdy jest ona zbyt niska, wtedy zasychają najpierw końcówki liści, a potem całe liście. Dlatego należy guzmanię spryskiwać wodą, uważając by nie zmoczyć kwiatów. Aby podnieść wilgotność powietrza dobrze jest ustawić doniczkę z roślina na podstawce wypełnionej kamykami i wodą.
Guzmania
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Guzmania tworzy okazałe przykwiatki otaczające drobne kwiatki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
AdamDec34
|

A ja w zeszłym roku wywaliłem ja do śmieci jak mi uschła hehe