Guzmania: dlaczego ta roślina doniczkowa zasycha?

2018-01-09 10:11 Opracowanie: redakcja serwisu

Guzmania to ozdobna roślina doniczkowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Gdy guzmania przekwitnie, cała roślina zasycha. Dlaczego guzmania zasycha?

Guzmania to roślina z rodziny ananasowatych (Bromeliaceae), która w naturze jest epifitem. W naszych domach uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Jak wygląda guzmania?

Guzmania tworzy lejkowate rozety liści, które w zależności od gatunku mają różne kolory: zielone, bordowe, brązowe. Największą ozdobą guzmanii są jej kwiaty, a właściwie barwne przykwiatki otaczające drobne, niepozorne kwiaty właściwe. Przykwiatki guzmanii o jaskrawoczerwonym lub pomarańczowym kolorze układają się w kształcie gwiazdy.
W sprzedaży dostępne są prawie wyłącznie kwitnące egzemplarze. Po jakimś czasie roślina przekwita i....cała zasycha.

>>Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Guzmania
Autor: Konrad Kalbarczyk

Dlaczego guzmania zasycha?

Zasychanie guzmanii to naturalny proces. Guzmania kwitnie tylko raz na każdej rozecie liściowej. Po wydaniu kwiatów roślina zamiera. Kiedy guzmania przekwitnie, rozeta liściowa obumiera (zasycha). Ale u podstawy starej (zasychającej) rozety wyrastają zazwyczaj 2–3 młode rozetki. Te młode roślinki (odrosty) po wyrośnięciu i wykształceniu własnych korzeni można odciąć od zasychającej rośliny matecznej i przesadzić do nowej doniczki. Najlepiej robić to wiosną.

Pamiętajmy, aby kupując guzmanię wybierać egzemplarz, który dopiero zaczął kwitnąć - pęd kwiatostanowy powinien być dopiero co widoczny w środku rozety. Wtedy guzmania będzie dłużej cieszyć nasze oczy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
AdamDec34
|

A ja w zeszłym roku wywaliłem ja do śmieci jak mi uschła hehe