Jaka ziemia do storczyków? Tylko w takim podłożu będą dobrze rosły

2023-10-27 11:53

Podłoże do storczyków powinno być dobrze przepuszczalne, przewiewne, lekkie, dobrze odprowadzające wodę. Można kupić gotowe podłoże do storczyków albo przygotować je samodzielnie. Jaki skład powinno mieć dobre podłoże do storczyków?

Storczyki, nawet popularne falenopsisy, należą do roślin raczej trudnych w uprawie. Pięknie kwitną i rozwijają się jedynie, gdy zapewni im się dobre warunki. Dotyczy to także podłoża. W tym wypadku najczęściej stosowana uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych jest nieodpowiednia. Jakie więc powinno być podłoże dla storczyków?

Spis treści

  1. Dlaczego podłoże jest ważne w uprawie storczyków?
  2. Jaka ziemia jest potrzebna do storczyków?
  3. Czy ziemia uniwersalna nadaje się do storczyków?
  4. Jaki skład ma dobre podłoże do storczyków?
  5. Przesadzanie storczyków
  6. Podłoże do storczyków - gdzie kupić?

Dlaczego podłoże jest ważne w uprawie storczyków?

Storczyki uprawiane w naszych mieszkaniach cierpią z kilku powodów. Szkodzi im m.in. zbyt suche powietrze. O ile w tym aspekcie mamy małą elastyczność (można trochę im pomóc przez zraszanie i stosowanie nawilżacza), o tyle kluczowy jest odpowiedni dobór podłoża. Storczyki często chorują przez nadmiar wilgoci w podłożu, zwłaszcza jest to nasilone w mało przepuszczalnej glebie. Uwidacznia się to żółknięciem, brązowieniem liści. Z czasem na liściach powstają plamy. Często widoczne są także ślady pleśni. Aby ograniczyć takie ryzyko powinno się korzystać ze specjalistycznego podłoża do storczyków.

Przeczytaj też:

Jaka ziemia jest potrzebna do storczyków?

Specjalistyczne, gotowe lub samodzielnie przygotowane podłoże dla storczyków powinno być standardem w uprawie tych roślin. Storczyków lepiej nie sadzić w zwykłym podłożu tylko dlatego, że jest trochę tańsze lub tylko takim dysponujemy.

Specjalistyczne podłoże do storczyków:

  • Jest bardziej przewiewne i przepuszczalne od innych.
  • Nie jest tak zbite jak inne lekkie podłoża, np. te dla kaktusów i sukulentów.
  • Dobrze odprowadza wodę.
  • W dużym stopniu umożliwia przeprowadzanie procesów asymilacyjnych u korzeni (o ile stosuje się przezroczyste donice).

Czy ziemia uniwersalna nadaje się do storczyków?

Ziemia uniwersalna nie nadaje się do uprawy storczyków, bo przede wszystkim nie zapewnia dostępu powietrza do korzeni, a te bez przewietrzania i w stałej wilgoci szybko zgniją i roślina zginie.

Jaki skład ma dobre podłoże do storczyków?

Podłoże dla storczyków znacząco różni się od wszystkich innych podłoży stosowanych w uprawie roślin pokojowych. Typowa, żyzna ziemia jest zaledwie jednym ze składników, niekoniecznie najważniejszym. Optymalne podłoże dla tej grupy roślin powinno zawierać następujące składniki:

  • kora sosnowa – to jeden z najważniejszych składników. Nie wpływa na zwiększenie zasobności gleby, ale jest bazą, która umożliwia budowanie systemu korzeniowego, a jednocześnie zwiększa przepuszczalność podłoża. Ułatwia szybkie odprowadzanie nadmiaru wody i dobrą cyrkulację powietrza. Kora jest oczywiście bardziej rozdrobniona w porównaniu z tą stosowaną w ogrodzie. Najczęściej pozyskuje się ją nie z sosny, lecz z jodły;
  • torf – to frakcja, która wpływa na zasobność mieszanki, wykazuje pewną zdolność do zatrzymywania wody. Ma odczyn kwaśny. Ogółem optymalne pH podłoża dla storczyków wynosi 4,6-6,0. Oczywiście to uogólnienie dla całej grupy;
  • mech torfowiec (sphagnum) – pomaga w ukorzenianiu roślin. Jest nieoceniony w uprawie roślin, które już z natury mają słabszy system korzeniowy, np. owadożerne. Warstwa z mchu ułożona na wierzchu donicy ogranicza wyparowywanie wody. Mech z czasem ulega rozkładowi, dlatego podłoże powinno się wymieniać raz do roku;
  • węgiel drzewny – pełni podobną funkcję co kora sosnowa, a jednocześnie ma właściwości odkażające. Dodatek węgla drzewnego w podłożu sprawia, że rośliny lepiej oczyszczają powietrze;
  • keramzyt – to popularny dodatek, który zwiększa przepuszczalność podłoża. Można zastosować go także na dnie (1-2 cm) jako drenaż;
  • łupiny orzecha kokosowego – podobnie jak powyżej;
  • oprócz tego do ziemi można dodać włókno kokosowe, które reguluje stosunki wodno-powietrzne. Nie zbryla się, a pozwala na zatrzymanie tych niewielkich pokładów wody, które są storczykom potrzebne.
Warto wiedzieć
Przesadzanie storczyków

Autor: GettyImages

Do nowej doniczki wsypujemy na spód drenaż np. keramzyt ogrodniczy, a następnie trochę suchego podłoża dla storczyków

Przesadzanie storczyków

Storczyki powinno się przesadzać co 1-2 lata, najlepiej od wiosny do lata (lub po kwitnieniu). Kolejna donica nie zawsze musi być większa od poprzedniej. Niekiedy po prostu wykonuje się częściową wymianę podłoża, które z upływem czasu stopniowo traci swoje cenne właściwości. Storczyki czasem więc „przesadza się” do tych samych donic.

Podłoże do storczyków - gdzie kupić?

Podłoże do storczyków jest łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, a także sklepach online. Często taki asortyment oferują również duże markety, aczkolwiek warto wspierać mniejszych przedsiębiorców. Jeśli uprawia się jeden czy kilka przedstawicieli rodzaju zakup gotowego, specjalistycznego podłoża jest najbardziej opłacalny.

Można oczywiście kupić oddzielnie wszystkie powyżej opisane składniki i samemu przygotowywać podłoże do storczyków. To jednak opcja dla osób, które są prawdziwymi pasjonatami orchidei. Oczywiście poszczególne dodatki sprawdzają się do uprawy wielu innych roślin pokojowych. U miłośnika kwiatów raczej się nie zmarnują.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Jak przesadzać storczyk Phalaenopsis [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.