Zakładamy akwarium. Jak prawidłowo założyć akwarium w domu
Akwarystyka bywa pasją, która wciąga na długie lata, a czasem na całe życie. Tworzenie i obserwacja miniatury podwodnego świata sprawia dużo frajdy i dodatkowo relaksuje. Aby akwarium spełniało swoją rolę i było przy tym piękną aranżacją pomieszczenia należy zadbać o detale. Jak założyć akwarium, które będzie powodem do dumy? Zakładamy akwarium - poradnik.
Zadbane i odpowiednio urządzone akwarium zadziwia swoim pięknem, a przy tym nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Miejsce w domu na akwarium
Jeszcze przed zakupem zbiornika warto przeznaczyć na nie odpowiednie, przemyślane miejsce. Ogranicza nas nie tylko przestrzeń.
Akwarium nie powinno znajdować się blisko okna, tym bardziej nie wolno ustawiać go na parapecie okiennym. W obu przypadkach będzie występował wtedy masowy problem z glonami, w w tym drugim dodatkowo dojdzie ryzyko przegrzania wody w okresie letnim.
Dlatego akwarium ustawia się w miejscu możliwie jak najbardziej oddalonym od okna, wolnym od bezpośredniego nasłonecznienia. Niedobór światła naturalnego dla roślin i tak uzupełnia się przez korzystanie ze sztucznego oświetlenia.
Sprytne żarówki: inteligentne oświetlenie w domu >>>
Jakie akwarium będzie odpowiednie?
Z reguły na pierwsze akwaria wybiera się małe zbiorniki (30-60-litowe), z czasem kupuje się większe o pojemności nawet kilkuset litrów. Wiele osób, zwłaszcza początkujących, sądzi, iż małe akwarium jest łatwiejsze do pielęgnacji. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. W dużym zbiorniku łatwiej utrzymać wodę w czystości, nie brakuje miejsca do instalacji wydajniejszego sprzętu do oczyszczania (nawet dwa rodzaje) i można posadzić dużo więcej roślin, pełniących rolę naturalnych filtrów. Oczywiście niesie to za sobą wyższe koszty zakupu i eksploatacji.
Brak miejsca i niskie koszta to główne argumenty przemawiające za zbiornikami o niewielkiej pojemności. Małe akwaria można ustawić na półce lub stoliku, do tych większych należy dokupić specjalną szafkę (w sprzedaży dostępne są także komplety), gdyż tradycyjne meble nie są przystosowane do tak dużych obciążeń.
Przy zakupie można wybrać kształt zbiornika. Dostępne są akwaria płaskie, narożne oraz z wypukłą szybą. Te ostatnie najefektywniej podkreślają aranżację zbiornika. Szklane kule nie są odpowiednie dla ryb, gdyż powodują u nich dezorientację i stres. Miłośnik zwierząt nie powinien rozważać ich kupna.
Jaki salon? 8 zasad projektowania salonu - porady architekta >>>
Zakładamy akwarium - jaki sprzęt będzie potrzebny?
Najważniejszy sprzęt do akwarium słodkowodnego to:
- pompa napowietrzająca z filtrem,
- zestaw oświetlenia,
- grzałka z termostatem,
- termometr.
W małych akwariach najczęściej instaluje się niewielkie pompki wewnętrzne z jednym wkładem filtracyjnym – gąbką. Takie urządzenie zapewnia filtrację mechaniczną. W praktyce lepiej sprawdzają się filtry posiadające kilka warstw filtracyjnych, np. zewnętrzne kubełkowe. Jako dodatkową filtrację można zainstalować także filtr podżwirowy. Najważniejszy parametr to wydajność – producenci podają na opakowaniu, do jakich zbiorników są zalecane poszczególne modele.
Do oświetlania akwarium najczęściej używa się świetlówek oraz led (to drugie rozwiązanie jest wydajniejsze). Poza tradycyjnym światłem białym warto postawić również na lampy emitujące światło czerwone i niebieskie (jako oświetlenie dodatkowe). Miłośnicy wieczornego podglądania ryb i tworzenia niesamowitego klimatu w akwarium mogą także zainstalować światło księżycowe.
Przy wyborze grzałki zwraca się uwagę na moc. Przyjęło się, że w małych akwariach na jeden litr wody przypada 1 W, w dużych 0,75-0,5 W.
Wyposażenie dodatkowe to termometr, czasomierze (przydatne do automatyzacji), automatyczne karmniki, zestawy do nawożenia CO2 i akcesoria czyszczące.
Tworzenie aranżacji w akwarium
W akwariach stosuje się różnorodne podłoże, chociaż wciąż najpopularniejszy jest żwir. Niektóre ryby (np. kiryski, piskorki) mają delikatne ciało, pływają na dnie i piasek jest dla nich bezpieczniejszy. Dobierając podłoże warto kierować się dobrem ryb, ale także roślin. Aby efektywnie uprawiać zieleń powinno się stosować przynajmniej 3-5 cm warstwy podłoża z przodu i 8-12 cm z tyłu (poziom może być równy, ale nachylenie zapewnia lepsze wyeksponowanie). Oczywiście zależy to także od pojemności i związanej z tym wysokości zbiornika.
Dobrymi elementami dekoracyjnymi do akwarium są m.in. kamienie, groty skalne, łupiny orzechów kokosowych i korzenie. Przydatne dla „zamknięcia” przestrzeni jest tło przyklejane do tylnej szyby.
W każdym akwarium powinno się znaleźć miejsce dla roślin. Najprostsza zasada: niskie sadzi się od frontu, wysokie z tyłu. Do gatunków łatwych w uprawie należą m.in. anubiasy, gałęzatki, mech jawajski, nurzańce, bakopy i moczarki.
Przeczytaj też: Rośliny akwariowe. Jakie rośliny najczęściej sadzimy w domowym akwarium?
Wprowadzanie ryb
Ryby powinno się wprowadzać do zbiornika odstanego - dojrzałego. Najpierw zakłada się akwarium i zalewa wodą, a dopiero po 1-2 tygodniach wpuszcza ryby. Akwaria u osób początkujących są często nadmiernie zarybione. Stara zasada mówi, że 1 litr wody powinien przypadać na każdy 1 cm ryby (nie na rybę!). Dlatego w akwariach 20-30-litrowych powinno się znajdować (optymalnie) nie więcej niż kilka ryb. Warto przy tym zwrócić uwagę, którym rybom wystarczy para (lub mogą nawet żyć samotnie), a które są stadne i potrzebują towarzystwa swojego gatunku.
Do popularnych i względnie łatwych w hodowli ryb należą gupiki, platki, mieczyki, złote rybki, zbrojniki, danio, kosiarki, molinezje i kiryski.
Jak założyć oczko wodne w ogrodzie >>>
Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne >>>
Ryby w stawie: jak pielęgnować i karmić ryby w stawie >>>