Rośliny akwariowe. Jakie rośliny najczęściej sadzimy w domowym akwarium?

2019-12-12 11:44

Rośliny akwariowe pozwalają tworzyć niesamowite aranżacje i podwodne ogrody botaniczne. Jednocześnie ułatwiają pielęgnacje akwarium, gdyż działają jako naturalne filtry pochłaniające wiele szkodliwych związków, napowietrzając przy tym wodę. Służą też rybom jako schronienie, miejsce do tarła i składania jaj, a czasem jako pokarm. Które gatunki roślin akwariowych warto wprowadzić do akwarium?

Wybierając rośliny akwariowe do domowego akwarium kierujemy się ich wymaganiami, ale nie aż w takim stopniu jak w przypadku roślin ogrodowych. Ważne jest oświetlenie, parametry wody (pH, twardość, temperatura) oraz ilość dostępnej przestrzeni. W małych akwariach lepiej unikać gatunków, które osiągają znaczne rozmiary i szybko się rozrastają. Potrzeby roślin łatwiej można spełnić chociażby przez dobór oświetlenia, ogrzewanie, nawożenie i preparaty do uzdatniania wody. Warto się natomiast kierować obsadą... ryb (lub innych organizmów). Wiele gatunków ryb, m.in. złote rybki i brzanki, ma skłonność do niszczenia roślin, zwłaszcza tych o drobnych liściach i wiotkich łodygach. Czasem trzeba poeksperymentować i nie uniknie się strat podczas tworzenia aranżacji roślinnej w akwarium. Które gatunki roślin akwariowych warto wybierać?

10 najpopularniejszych roślin do ogrodów wodnych >>>

Rośliny akwariowe mało wymagające i prawie niezniszczalne – propozycje dla  początkujących

Do grup roślin akwariowych mało wymagających ulubionych przez akwarystów należą anubiasy. Poszczególne gatunki różnią się wyglądem - wielkością i kształtem liści, finalnymi rozmiarami. Blaszki liściowe są na tyle grube, że zakusy ryb są dla nich niegroźne. Rośliny znoszą gorsze oświetlenie, ale przy braku sztucznego światła będą żółkły i słabo rozwijały się. Zaszkodzić im mogą glony (np. krasnorosty), które są trudne do usunięcia z powierzchni liści.
Anubias radzi sobie w szerokim zakresie temperatur i przy zmiennych parametrach wody. Może być uprawiany w podłożu, przytwierdzany do korzeni, kamieni lub innych akwariowych obiektów. W dobrych warunkach wytwarza gęste korzenie, które są schronieniem dla ryb, zwłaszcza narybku. Anubiasy mają też wadę – rosną wolno.

Jak wymieniać wodę i czyścić akwarium? >>>

Anubias
Autor: GettyImages Anubiasy to rośliny akwariowe łatwe w uprawie

Do grupy roślin akwariowych łatwych w uprawie zaliczają się mchy, np. mech jawajski i wgłębka wodna. Niestety, są na tyle drobne i delikatne, że mogą być niszczone przez ryby. Ich zastosowanie jest podobne jak anubiasów.
Do popularnych gatunków roślin akwariowych mało wymagających należy także moczarka argentyńska. Długość pędów moczarki rosnącej w dużych zbiornikach może osiągać do 1 m wysokości (jej rozmiary weryfikuje wysokość akwarium). Zwykle sadzi się ją z tyłu zbiornika, by służyła jako tło.
Względnie łatwe w uprawie są echinodorusy.

Kolorowe rośliny akwariowe

Dużą popularnością u akwarystów cieszą się rośliny akwariowe „czerwone” i „fioletowe”. Są zazwyczaj trudniejsze w uprawie i poleca się je bardziej doświadczonym osobom. W dodatku są „lubiane” przez ryby. Należą do nich rośliny z rodzaju Alternanthera, Ludwigia i Rotala.

Roślinną aranżację akwarium można także ubarwić przez uprawę takich odmian, jak Echinodorus 'Red Diamond' i Echinodorus 'Red Devil' oraz Polygonum 'Sao Paulo'. Rośliny z tej grupy z reguły wymagają silnego oświetlenia (różne temperatury barwowe) i nieco innego nawożenia. W większym stopniu trzeba się skupić na aplikacji fosforu, potasu i dwutlenku węgla (a mniej podawać azotu).

Jaki salon? 8 zasad projektowania salonu - porady architekta >>>

Rośliny do akwarium
Autor: GettyImages Aby urozmaicić roślinność akwarium warto wybrać obok zielonych, także gatunki w innych kolorach

Trawnik w akwarium

W akwariach często sadzi się rośliny, które imitują ogrodowy trawnik. Niektóre z nich do złudzenia przypominają trawę (w formie miniaturowej). Do tworzenia akwariowego trawnika u frontu dobrze nadaje się ponikło maleńkie, lileopsis brazylijski i Echinodorus tenellus. W środku lub z tyłu zbiornika warto uprawiać nurzańce oraz Vallisneria torta. Rośliny akwariowe trawnikowe wprowadzą naturalistyczny akcent do zbiornika. Niskie gatunki sadzi się w bliskiej odległości od siebie (co kilka centymetrów), aby atrakcyjnie zagęściły się. Nurzańce szybko rozrastają się, w małym czy średnim akwarium wystarczy zakupić jeden egzemplarz.

>> Przeczytaj też: Papirus (cibora) i sitniczka (sitowie) – rośliny doniczkowe lubiące mokre podłoże

Rośliny do akwarium
Autor: GettyImages Rośliny trawnikowe wprowadzą naturalistyczny akcent do zbiornika

Rośliny akwariowe do zadań specjalnych – gatunki pływające

Uprawę roślin akwariowych pływających powinno się wcześniej rozważyć. Taka zieleń wygląda atrakcyjnie, zwłaszcza, gdy zajmuje większą część powierzchni. Zaletą i jednocześnie wadą (zależnie od okoliczności) jest zacienianie akwarium. Lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania, jeśli akwarium nie jest optymalnie oświetlenie (słabsze oświetlenie, krótkie uruchamianie) lub uprawia się w nim gatunki wymagające. Jest natomiast dobrym sposobem na zacienienie zbiornika przy nadmiernie silnym oświetleniu. Niektóre gatunki ryb wolą półcień, w takich warunkach mają lepszą kondycję i są lepiej wybarwione.
Z roślin pływających najpopularniejsza jest rzęsa wodna. Ponadto w akwariach spotyka się salwinię pływającą, pistię rozetkową i Hygroryza aristata.

Ryby w oczku wodnym zimą - pielęgnacja ryb w zbiorniku wodnym w ogrodzie >>>

Ogródek w akwarium >>>

Jak sadzić rośliny akwariowe?
Rośliny do akwarium

Autor: GettyImages

Rośliny do akwarium kupuje się jak te ogrodowe – z gołym korzeniem (a raczej korzonkiem) lub uformowanym systemem (w koszyczkach). W przypadku tych drugich koszyczek i znajdującą się w nim watę mineralną powinno się usunąć, aby odsłonić korzenie. Należy robić do delikatnie. Koszyczek najłatwiej jest przeciąć, wata odrywa się fragmentami. Nie można jej zostawić, bo z czasem będzie zanieczyszczała wodę. Korzenie przed posadzeniem można lekko przyciąć. W żwirze (lub innym podłożu) odsłania się na tyle duże dołki, ale nie powodowały zawijania korzeni. Drobniejszą zieleń sadzi się za pomocą pęsety. Rośliny najłatwiej wysadza się w warunkach akwarium częściowo zalanego wodą.

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.