10 najpopularniejszych roślin do ogrodów wodnych

2018-06-14 10:00

Rośliny wodne są nie tylko efektowną dekoracją oczek wodnych i stawów. To przede wszystkim żywe organizmy, które napowietrzają zbiornik, zmniejszają ilość glonów i pozwalają uzyskać równowagę biologiczną typową dla ekosystemów naturalnych. Poznaj 10 najpopularniejszych roślin do oczek wodnych i stawów ogrodowych.

Coraz chętniej urządzamy w ogrodach wodne zakątki. Woda w ogrodzie tworzy bowiem swoisty mikroklimat. Dodatkową zaletą oczek wodnych czy stawów ogrodowych jest to, że tworzą wodny akwen dla rozmaitych zwierząt odwiedzających nasz ogród. Zbiorniki wodne w ogrodzie - oczka wodne bądź stawy ogrodowe - powinno się obsadzać roślinnością z uwzględnieniem poszczególnych stref: wody głębokiej, średniej, płytkiej i bagiennej. Oprócz tego ważną rolę pełnią rośliny pływające. Poniższy „zestaw” 10 roślin pozwoli stworzyć z oczka wodnego lub stawu prawdziwy wodny ogród.

>>Przeczytaj też: Oczko wodne w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny w oczku wodnym

Najpopularniejsze rośliny do oczek wodnych

  1. Lilia wodna (łac. Nymphaea alba) – to jedna z najpiękniejszych roślin wodnych. Posiada duże sercowate liście i okazałe liliowate kwiaty (najczęściej o barwie białej i średnicy dochodzącej do 10cm). Kwitnie od czerwca do września. Lubi wody stojące – bez fontann i kaskad. Zaleca się ją sadzić na głębokości ok. 150cm.
  2. Grążel żółty (Nuphar luteum) – posiada ozdobne, sercowate liście pływające i żółte, pachnące kwiaty o średnicy do 4cm. Kwitnie od maja do września. Poleca się ją do sadzenia w dużych i średnich zbiornikach wodnych. Optymalna głębokość sadzenia – ok. 200cm.
  3. Orzech wodny (Trapa natans) – jest to gatunek o tyle cenny, iż wytwarza jadalne owoce. Spożywa je się na surowo lub po ugotowaniu. W płytkich zbiornikach orzechy przemarzają. Optymalna głębokość wynosi powyżej 150cm. Roślina wytwarza ozdobne romboidalne liście o ząbkowatych brzegach. Kwiaty są drobne, białe i nie mają żadnej wartości dekoracyjnej.
  4. Grzybień (Nymphaea) – to szeroka grupa roślin o zróżnicowanej wysokości i barwie kwiatów. Na rynku można nabyć grzybienie kwitnące głównie na różowo i biało. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne.
  5. Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) – to bylina ozdobna z długich, równowąskich liści. Ich długość dochodzi do 120cm. Kwiaty mają postać zielonożółtych kolb, nie są jednak szczególnie dekoracyjne. Kłącze tataraku wykorzystuje się jako surowiec zielarski. Roślinę zaleca się sadzić w większych zbiornikach wodnych na głębokości powyżej 30-40cm.
  6. Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia) – roślina posiada charakterystyczne, strzałkowate liście nadwodne. Ozdobą są także białe, wiechowate kwiaty. Można ją sadzić zarówno w dużych jak i mniejszych oczkach wodnych. Głębokość sadzenia wynosi ok. 50-70cm.
  7. Pałka wąskolistna (Typha angustifolia) – gatunek może osiągać do 2m wysokości. Posiada długie równowąskie liście i brązowe kwiatostany – kolby. Sadzi się ją przy brzegach zbiorników, najlepiej o dużej powierzchni. Ma ogromne znaczenie przy naturalnym oczyszczaniu wody. Jest gatunkiem ekspansywnym.
  8. Rzęsa wodna (Lemna minor) – to bylina pływająca. Ma postać okrągłych liści. Jest rozpowszechniona w różnorodnych zbiornikach wodnych, również naturalnych. Jest ekspansywna i w szybkim czasie może pokryć całą powierzchnię lustra wodnego. Nie zaleca się jej uprawiać w małych oczkach wodnych – może doprowadzić do zamierania innych roślin.
  9. Trzcina pospolita (Phragmites communis) – posiada długie, wąskie liście o ostrych brzegach. Może osiągać do kilku metrów wysokości. To jedna z najbardziej pospolitych rośliny wodnych Polski. Jest bardzo łatwa w uprawie. Zaleca się nią obsadzać stawy.
  10. Hiacynt wodny (Eichhornia crassipes) – roślina wytwarza przepiękne kwiatostany, składające się z 5-12 kwiatów o liliowej barwie. To gatunek pochodzący z krajów tropikalnych. W Polsce traktuje się go jako roślinę jednoroczną. Jest trudna w uprawie i zakwita sporadycznie.
Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają