Zielone ściany z roślin - rośliny chronią przed hałasem

2016-06-20 18:21 Anna Skórkowska|Anna Wojciechowska|Beata Wysoczarska

Zielone ściany z roślin to znakomity pomysł na to, by osłonić ogród przed hałasem z zewnątrz. Wystarczy założyć wysoki żywopłot albo posadzić szybko rosnące pnącza przy ogrodzeniu, a zyskamy naturalną osłonę przed hałasem dochodzącym z ulicy.

Zielone ściany żywopłotów

Drzewa i krzewy sadzone w zwartych grupach, a także naturalne i formowane żywopłoty tworzą zielone ściany. Dzięki swej fakturze mają one zdolność pochłaniania i rozpraszania fal dźwiękowych, przez co doskonale nadają się na bariery dźwiękochłonne. Najskuteczniej działają wtedy, gdy składają się z rozmaitych gatunków i są zagęszczone już od podłoża. Od wysokości i szerokości takiej bariery zależy jej skuteczność w walce z hałasem. Im jest wyższa, tym dalej sięga strefa ciszy, ale im jest szersza, tym mniej dźwięków się przez nią przedostaje. Badania wykazały, że pas zieleni wysokiej o szerokości około 10 m redukuje hałas nawet o 70 proc. Oczywiście trudno na niewielkiej miejskiej działce poświęcić tyle miejsca, ale w takiej sytuacji warunki akustyczne może znacznie poprawić wysoki zwarty żywopłot.

Wał ziemny obsadzony krzewami

Innym sposobem na odizolowanie się od źródła hałasu jest usypanie wału ziemnego. Taka bariera metrowej wysokości zmniejsza natężenie dźwięków o mniej więcej 20 proc. Dodatkowo można ją obsadzić krzewami i niewielkimi drzewami. Należy wybierać rośliny odporne na suszę, ponieważ gleba nawzniesieniach łatwo przesycha.
Nadają się do tego krzewy takie jak: berberys, irga, oliwnik, perukowiec, pęcherznica, pięciornik, rokitnik, róża pomarszczona, śliwa wiśniowa (ałycza) oraz drzewa: robinia biała, jarząb pospolity i szwedzki, wiśnia piłkowana, głogi, klon polny, kasztanowiec czerwony.

Zielone ściany z pnączy

Warto też docenić rolę pnączy w wyciszaniu naszego otoczenia. Chociaż rozpięte na pergolach, trejażach czy kratkach w niewielkim stopniu redukują dźwięki, to gdy porastają duże gładkie płaszczyzny ścian, zapobiegają odbijaniu fal dźwiękowych (co zwiększa hałas).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Anonymous
|

Mam taką ściane zieleni posadzoną jak na zdjęciu od drogi głównej.Jest to bez i tzw.octan .Bez na wiosne pięknie kwitnie a na jesień liście octanu mienią się różnymi kolorami .Coś pięknego !!!!!!!