Rokitnik pospolity (zwyczajny) – uprawa, właściwości, zastosowanie

2021-11-15 8:55
Rokitnik pospolity
Autor: GettyImages Rokitnik pospolity

Rokitnik pospolity (rokitnik zwyczajny) to krzew o wszechstronnym zastosowaniu. Rokitnik nadaje się na żywopłoty i do obsadzania nieużytków, a jego owoce są prawdziwą skarbnicą witamin. Uprawa, właściwości i zastosowanie rokitnika.

Rokitnik pospolity (rokitnik zwyczajny, łac. Hippophaë rhamnoides) to krzew liściasty o wszechstronnym zastosowaniu: można go wykorzystywać do tworzenia luźnych nieformowanych żywopłotów, zagospodarowywania terenów o słabym podłożu lub zanieczyszczonych. Co więcej – owoce rokitnika nadają się do przetworów. Jak uprawiać i pielęgnować rokitnik w ogrodzie?

Spis treści

 1. Jak wygląda rokitnik zwyczajny?
 2. Rokitnik pospolity - wymagania, uprawa i pielęgnacja rokitnika
 3. Rokitnik pospolity - zastosowanie rokitnika w ogrodzie
 4. Odmiany rokitnika
 5. Owoce rokitnika skład i właściwości
 6. Przetwory z owoców rokitnika

Jak wygląda rokitnik zwyczajny?

Rokitnik zwyczajny to krzew osiągający zwykle do 4-5 m wysokości. Gatunek ten rośnie jednak bardzo wolno i znaczne rozmiary uzyskuje dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Rokitnik to roślina dwupienna – co oznacza, że do kwitnienia i owocowania wymaga posadzenia w pobliżu okazów męskich i żeńskich. Niepozorne kwiaty pojawiają się przed wykształceniem liści, jednakże najbardziej dekoracyjne są pomarańczowe, okrągłe owoce utrzymujące się na roślinie całą zimę.

Rokitnik pospolity - wymagania, uprawa i pielęgnacja rokitnika

Rokitnik pospolity to roślina mało wymagająca – może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i częściowo zacienionych. Można go uprawiać nawet na niezbyt żyznym, piaszczystym i wapiennym podłożu. Rokitnik jest odporny na suszę, zanieczyszczenia powietrza i mróz. Krzew nie powinien jednak rosnąć na glebach wilgotnych, okresowo zalewanych, gdyż może to prowadzić do szybkiego gnicia korzeni.

 • Rokitnik najlepiej sadzić do gruntu jesienią. Poszczególne krzewy – żeńskie i męskie – należy posadzić obok siebie z zachowaniem 1–2-metrowej odległości.
 • Przez pierwszy rok roślinę w czasie suszy warto podlewać.
 • Cięcie rokitnika z założenia nie jest konieczne, chociaż rokitnik bardzo dobrze je znosi. Pędy zbyt zagęszczone lub nadmiernie rozrastające się na boki można usuwać.
 • Amatorzy owoców rokitnika czasami skracają wierzchołki, aby ułatwić prace przy zbiorach.
 • Rokitnik nie wymaga także nawożenia.

Cięcie drzew i krzewów - rodzaje cięcia. Cięcie pielęgnacyjne, korygujące, formujące, odmładzające >>>

Rokitnik pospolity - zastosowanie rokitnika w ogrodzie

Rokitnik pospolity może służyć do tworzenia nieformowanych żywopłotów lub jako dodatkowy okaz w przydomowym sadzie. Przede wszystkim jest to jednak roślina, którą warto wykorzystywać w zieleni miejskiej. Z powodzeniem nadaje się do obsadzania wydm, skarp i nieużytków.

Zabezpieczenie skarpy przed erozją. Jak wykonać i zabezpieczyć skarpę w ogrodzie >>>

Odmiany rokitnika

 • odmiany żeńskie rokitnika: 'Leikora', 'Ascola'
 • odmiany męskie rokitnika: 'Pollmix'

Owoce rokitnika skład i właściwości

Owoce rokitnika zwyczajnego charakteryzuje kwaskowaty i dość cierpki smak. To pestkowce o kulistym, owalnym lub jajowatym kształcie (zależnie od odmiany). Waga pojedynczego owocu zwykle wynosi 0,5–1,0 g. Zbiory owoców rokitnika można przeprowadzać już na przełomie września i października, jednakże lepszą jakość uzyskują już po pierwszych przymrozkach.

Owoce rokitnika są przede wszystkim bogate w witaminę C. Jej zawartość jest często 2–3-krotnie wyższa w porównaniu z owocami czarnej porzeczki. Owoce rokitnika zawierają prawie 200 substancji aktywnie czynnych, w tym także inne witaminy (A, E, F, K, P, B12), flawonoidy, garbniki, antocyjany, makro- i mikroelementy (żelazo, mangan, bor).

Spożywanie owoców rokitnika, w różnej formie, pozytywnie wpływa na organizm, m.in. zwiększając jego odporność, regenerując uszkodzenia skóry, niszcząc wolne rodniki i poprawiając krążenie. Dodatkowo jest to środek, który można stosować w przypadku chorób układu pokarmowego i przeziębienia.

Przeczytaj też: Ziołowe herbatki. Rośliny i kwiaty z ogrodu na zdrowe herbatki ziołowe >>>

Przetwory z owoców rokitnika

Owoce rokitnika można spożywać na surowo, jednak ze względu na ich kwaskowatość zwykle są wykorzystywane w formie przetworów. Z rokitnika można produkować smaczne soki, konfitury i nalewki. Zaletą owoców rokitnika jest fakt, że podczas gotowania zawarta w nich witamina C nie ulega rozkładowi. Przyrządzając soki z owoców rokitnika, warto dodać do nich także inne owoce, np. jabłka lub dziką różę. Owoce rokitnika nadają się także do sporządzania maseczek regenerujących i poprawiających wygląd skóry.

Przeczytaj też:

Właściwości i zastosowanie owoców dzikiej róży >>>

Najzdrowsze owoce świata: jagody Goji, borówka, świdośliwa, jagoda kamczacka, cytryniec – możesz je mieć w ogrodzie! >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE