Rokitnik – mało wymagający krzew liściasty. Uprawa i pielęgnacja rokitnika

2019-10-29 7:52 Michał Mazik

Z rokitnika można tworzyć żywopłoty nieformowane i sadzić go na nieużytkach. Do tego owoce rokitnika są prawdziwą skarbnicą witamin. Uprawa i pielęgnacja rokitnika.

Rokitnik zwyczajny to krzew liściasty o wszechstronnym zastosowaniu: można go wykorzystywać do tworzenia luźnych nieformowanych żywopłotów, zagospodarowywania terenów o słabym podłożu lub zanieczyszczonych. Co więcej – owoce rokitnika nadają się do przetworów. Jak uprawiać i pielęgnować rokitnik w ogrodzie?

Rokitnik zwyczajny (łac. Hippophaë rhamnoides) to krzew osiągający zwykle do 4-5 m wysokości. Gatunek ten rośnie jednak bardzo wolno i znaczne rozmiary uzyskuje dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Rokitnik to roślina dwupienna – co oznacza, że do kwitnienia i owocowania wymaga posadzenia w pobliżu okazów męskich i żeńskich. Niepozorne kwiaty pojawiają się przed wykształceniem liści, jednakże najbardziej dekoracyjne są pomarańczowe, okrągłe owoce utrzymujące się na roślinie całą zimę.

Wymagania rokitnika

Rokitnik to roślina mało wymagająca – może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i częściowo zacienionych. Można go uprawiać nawet na niezbyt żyznym, piaszczystym i wapiennym podłożu. Rokitnik jest odporny na suszę, zanieczyszczenia powietrza i mróz. Krzew nie powinien jednak rosnąć na glebach wilgotnych, okresowo zalewanych, gdyż może to prowadzić do szybkiego gnicia korzeni.

Uprawa rokitnika

Rokitnik najlepiej sadzić do gruntu jesienią. Poszczególne krzewy – żeńskie i męskie – należy posadzić obok siebie z zachowaniem 1–2-metrowej odległości. Przez pierwszy rok roślinę w czasie suszy warto podlewać. Cięcie z założenia nie jest konieczne, chociaż rokitnik bardzo dobrze je znosi. Oczywiście pędy zbyt zagęszczone lub nadmiernie rozrastające się na boki można usuwać. Amatorzy owoców rokitnika czasami skracają wierzchołki, aby ułatwić prace przy zbiorach. Roślina nie wymaga także nawożenia.

Zastosowanie rokitnika

Rokitnik może służyć do tworzenia nieformowanych żywopłotów lub jako dodatkowy okaz w przydomowym sadzie. Przede wszystkim jest to jednak roślina, którą warto wykorzystywać w zieleni miejskiej. Z powodzeniem nadaje się do obsadzania wydm, skarp i nieużytków.

>>Przeczytaj też:

Wybrane odmiany rokitnika

  • odmiany żeńskie rokitnika: 'Leikora', 'Ascola'
  • odmiany męskie rokitnika: 'Pollmix'
Żywopłot z rokitnika
Autor: Magdalena Michalak Owoce rokitnika są ozdobą, nadają się też na przetwory bogate w witaminę C.
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu,”"Dary pszczół", "Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE