Żywopłot z rokitnika - czy to dobry pomysł?

2018-01-04 13:58
Rokitnik zwyczajny
Autor: www.thinkstockphotos.com Żywopłot z rokitnika ma charakter obronny

Rokitnik pospolity doskonale nadaje się na żywopłoty. Jest mało wymagający, toleruje gleby piaszczyste, jałowe i suche, dobrze znosi warunki miejskie (zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby).

Rokitnik pospolity to gatunek pionierski. Jest mało wymagający, toleruje gleby piaszczyste, jałowe i suche, dobrze znosi warunki miejskie (zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby).

Żywopłot z rokitnika

Rokitnik doskonale się nadaje na żywopłoty o charakterze obronnym - ogrodzenie z rokitnika jest trudne do sforsowania. Nie można go jednak formować, ponieważ nie znosi silnego cięcia. Zbyt intensywnie przycięty może nawet zaschnąć.

Rokitnik rośnie szybko jako nieregularny krzew lub niewielkie drzewko wysokości 3-5 m. Często rozrasta się w zarośla, ponieważ tworzy odrosty z korzeni płytko położonych pod powierzchnią ziemi. Wygląda interesująco - ma cierniste pędy, srebrzyste wąskie liście i drobne pomarańczowe owoce, które dojrzewają we wrześniu i dosłownie oblepiają gałązki. Pozostają na roślinie aż do wiosny, chyba że wcześniej zjedzą je ptaki.

Przeczytaj też: Problem z rozrastającym się rokitnikiem >>>

warto wiedzieć
Rokitnik

Autor: www.thinkstockphotos.com

Owoce rokitnika

Owoce rokitnika zawierają znaczną ilość witaminy C i nadają się na przetwory (przepisy można znaleźć między innymi w starych książkach kucharskich). Od jakiegoś czasu w sprzedaży są odmiany wielkoowocowe.

Rozdzielnopłciowe niepozorne kwiaty rokitnika rozwijają się na przełomie marca i kwietnia, są miododajne. Krzewy będą dobrze owocowały, jeżeli posadzimy obok siebie osobniki żeńskie i męskie, przy czym jeden egzemplarz męski powinien przypadać na najwyżej sześć egzemplarzy żeńskich.

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE