Żywopłot z rokitnika - czy to dobry pomysł?

2018-01-04 13:58 Anna Skórkowska

Rokitnik pospolity doskonale nadaje się na żywopłoty. Jest mało wymagający, toleruje gleby piaszczyste, jałowe i suche, dobrze znosi warunki miejskie (zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby).

Rokitnik pospolity doskonale się nadaje na żywopłoty o charakterze obronnym - ogrodzenie z rokitnika jest trudne do sforsowania. Nie można go jednak formować, ponieważ nie znosi silnego cięcia. Zbyt intensywnie przycięty może nawet zaschnąć.

Rokitnik rośnie szybko jako nieregularny krzew lub niewielkie drzewko wysokości 3-5 m. Często rozrasta się w zarośla, ponieważ tworzy odrosty z korzeni płytko położonych pod powierzchnią ziemi. Wygląda interesująco - ma cierniste pędy, srebrzyste wąskie liście i drobne pomarańczowe owoce, które dojrzewają we wrześniu i dosłownie oblepiają gałązki. Pozostają na roślinie aż do wiosny, chyba że wcześniej zjedzą je ptaki.

>>Przeczytaj też: Rokitnik - owoce rokitnika. Właściwości i zastosowanie owoców rokitnika

Zobacz film: Żywopłot w ogrodzie

Owoce rokitnika zawierają znaczną ilość witaminy C i nadają się na przetwory (przepisy można znaleźć między innymi w starych książkach kucharskich). Od jakiegoś czasu w sprzedaży są odmiany wielkoowocowe.

Rozdzielnopłciowe niepozorne kwiaty rokitnika rozwijają się na przełomie marca i kwietnia, są miododajne. Krzewy będą dobrze owocowały, jeżeli posadzimy obok siebie osobniki żeńskie i męskie, przy czym jeden egzemplarz męski powinien przypadać na najwyżej sześć egzemplarzy żeńskich.

Rokitnik
Autor: www.thinkstockphotos.com Pędy rokitnika obsypane owocami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
andy
|

Rookitnik chyba nie za bardzo nadaje się na żywopłot bo nap u mnie obgryzają go zające a wiem od znajomej ze niszczą go sarn