Kolczaste krzewy do ogrodu - jakie krzewy z kolcami sprawdzą się w naszych ogrodach?

2025-02-21 10:37

Kolczaste krzewy ozdobne do ogrodu to ciekawa propozycja dla osób, które cenią nie tylko piękno roślin, ale również praktyczne rozwiązania. Ciekawy pokrój i atrakcyjne liście kolczastych krzewów, umożliwiają wykorzystanie ich w rozmaitych aranżacjach ogrodu. Poznaj najpopularniejsze kolczaste krzewy do ogrodu.

Spis treści

  1. Dlaczego warto sadzić w ogrodzie kolczaste krzewy?
  2. Krzewy kolczaste ozdobne: berberysy
  3. Krzewy kolczaste ozdobne: pigwowce
  4. Krzewy kolczaste ozdobne: ognik szkarłatny
  5. Krzewy kolczaste ozdobne: ostrokrzewy
  6. Inne krzewy kolczaste ozdobne

Dlaczego warto sadzić w ogrodzie kolczaste krzewy?

Krzewy z kolcami mogą tworzyć w ogrodzie żywopłot ochronny, skutecznie zniechęcających do odwiedzin nieproszonych gości. Spełniają też inną funkcję: ich gęste, kłujące pędy, dają znakomite schronienie drobnym ptakom śpiewającym. Ze względu na niewielkie rozmiary doskonale radzą sobie one między kolczastymi gałęziami, czego nie można natomiast powiedzieć o ich odwiecznych wrogach np. kotach. Aby jednak krzewy kolczaste w ogrodzie spełniły nasze oczekiwania, należy wybrać je bardzo starannie, biorąc pod uwagę zarówno ich wymagania jak i pokrój oraz siłę wzrostu.

Krzewy kolczaste ozdobne: berberysy

Wśród najpiękniejszych i najczęściej spotykanych kolczastych krzewów ozdobnych jedno z pierwszych miejsc (oczywiście po różach) z pewnością należy się berberysom. Ze względu na atrakcyjny pokrój i piękne, często dwubarwne liście (np. bordowe lub pstre), znakomicie sprawdzają się w rozmaitych aranżacjach ogrodu.

Wybierając te kolczaste krzewy trzeba jednak pamiętać, że ich wysokość bywa bardzo różna, gdyż w zależności od odmiany i gatunku - berberysy mogą osiągać zarówno kilkanaście centymetrów jak i 3 metry! Odmiany wysokie berberysów znakomicie nadają się na żywopłot, mniejsze sprawdzają się jako obwódki rabat (mogą chronić rośliny przed zwierzętami domowymi). Najwięcej odmian ozdobnych ma berberys Thunberga.

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Krzewy kolczaste ozdobne: pigwowce

Wśród ozdobnych krzewów kolczastych, na uwagę zasługują także pigwowce, z których najpopularniejszym gatunkiem jest pigwowiec japoński. Podobnie jak poprzednie krzewy z kolcami, nie ma on szczególnych wymagań glebowych i może rosnąć na różnych stanowiskach. Odmiany wysokie pigwowca sprawdzają się jako rośliny żywopłotowe, niskie mogą być sadzone w kompozycjach rabatowych. U pigwowców ważną rolę dekoracyjną spełniają kwiaty, które pojawiają się wiosną i w zależności od odmiany mogą być pomarańczowe, czerwone lub łososiowe.

Krzewy kolczaste ozdobne: ognik szkarłatny

Innym pięknym krzewem kolczastym jest ognik szkarłatny. Osiąga on wysokość 2-3 m, choć rośnie dość wolno. Ten krzew kolczasty nie ma szczególnych wymagań glebowych i dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie oraz susze. Nieco gorzej radzi sobie natomiast zimą, bo chociaż jest krzewem dość odpornym na chłody, duże mrozy mogą czasem uszkadzać jego pędy.

Ognik szkarłatny posadzony na stanowisku dostatecznie słonecznym, jesienią zachwyca mnóstwem jaskrawo ubarwionych owoców (żółte, pomarańczowe lub czerwone), zebranych w wiszące baldachogrona. Często pozostają one na krzewie aż do wiosny i są ciekawym akcentem kolorystycznym zimowego ogrodu. Ognik jest również znakomitym krzewem kolczastym na nieformowane żywopłoty obronne.

Krzewy kolczaste ozdobne: ostrokrzewy

Bardzo interesującym krzewem kolczastym do ogrodu jest także ostrokrzew. Niestety, tylko jeden jego gatunek może być bez obawy uprawiany w naszym klimacie. Ostrokrzew Meservy jest znacznie bardziej odporny na niskie temperatury od pozostałych gatunków i nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Dlatego też może być z powodzeniem wykorzystywany do tworzenia gęstych, wysokich, zimozielonych żywopłotów.

Inne krzewy kolczaste ozdobne

Poza wymienionymi krzewami kolczastymi, warto też zwrócić uwagę na takie gatunki jak:

  • rokitnik pospolity (mało wymagający, wysoki krzew kolczasty, który rodzi bardzo wartościowe owoce, jest jednak rośliną dwupienną, więc do ich zawiązania potrzebne są co najmniej dwa egzemplarze różnej płci),
  • głóg jedno- lub dwuszyjkowy (znakomity krzew kolczasty na żywopłoty obronne, dodatkowo ceniony za wartościowe owoce),
  • oliwnik wąskolistny (mało wymagający i stosunkowo odporny, silnie rosnący krzew kolczasty, o pięknym szaro-srebrzystym kolorze liści).

Na żywopłoty obronne znakomicie nadają się też róża pomarszczona i róża dzika oraz śliwa tarnina. Decydując się jednak na śliwę, trzeba mieć na uwadze jej szczególne upodobanie do tworzenia licznych odrostów korzeniowych, co niekiedy może być dość kłopotliwe.

Przeczytaj też: TOP 10 roślin na żywopłoty - odkryj idealne gatunki do swojego ogrodu!

Murator Google News
Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?
Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE