Rokitnik – krzew, który rodzi super owoce! Jak uprawiać rokitnik, by zbierać obfite plony owoców?

2024-08-06 12:39

Rokitnik pospolity, znany też jako rokitnik zwyczajny, to krzew o wszechstronnym zastosowaniu: nadaje się na żywopłoty i do obsadzania nieużytków, a jego owoce są prawdziwą skarbnicą witamin. Jak uprawiać i dbać o rokitnik? Jak jeść owoce rokitnika?

Spis treści

  1. Jak wygląda rokitnik zwyczajny?
  2. Rokitnik pospolity - wymagania
  3. Uprawa rokitnika - kiedy sadzi się rokitnik i jak o niego dbać?
  4. Zastosowanie rokitnika w ogrodzie
  5. Odmiany rokitnika
  6. Owoce rokitnika skład i właściwości - na co dobry jest rokitnik?
  7. Kiedy zbierać owoce rokitnika?
  8. Jak jeść owoce rokitnika?

Rokitnik pospolity (rokitnik zwyczajny, łac. Hippophaë rhamnoides) to krzew liściasty o wszechstronnym zastosowaniu: można go wykorzystywać do tworzenia luźnych nieformowanych żywopłotów, zagospodarowywania terenów o słabym podłożu lub zanieczyszczonych. Co więcej – owoce rokitnika nadają się do przetworów. Jak uprawiać i pielęgnować rokitnik w ogrodzie?

Jak wygląda rokitnik zwyczajny?

Rokitnik zwyczajny to krzew osiągający zwykle do 4-5 m wysokości. Gatunek ten rośnie jednak bardzo wolno i znaczne rozmiary uzyskuje dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach.

Rokitnik to roślina dwupienna – co oznacza, że do kwitnienia i owocowania wymaga posadzenia w pobliżu okazów męskich i żeńskich. Niepozorne kwiaty pojawiają się przed wykształceniem liści, jednakże najbardziej dekoracyjne są pomarańczowe, okrągłe owoce utrzymujące się na roślinie całą zimę.

Rokitnik pospolity - wymagania

Rokitnik pospolity to roślina mało wymagająca – może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i częściowo zacienionych. Można go uprawiać nawet na niezbyt żyznym, piaszczystym i wapiennym podłożu. Rokitnik jest odporny na suszę, zanieczyszczenia powietrza i mróz. Krzew nie powinien jednak rosnąć na glebach wilgotnych, okresowo zalewanych, gdyż może to prowadzić do szybkiego gnicia korzeni.

Uprawa rokitnika - kiedy sadzi się rokitnik i jak o niego dbać?

  • Rokitnik najlepiej sadzić do gruntu jesienią. Poszczególne krzewy – żeńskie i męskie – należy posadzić obok siebie z zachowaniem 1–2-metrowej odległości.
  • Przez pierwszy rok roślinę w czasie suszy warto podlewać.
  • Cięcie rokitnika z założenia nie jest konieczne, chociaż rokitnik bardzo dobrze je znosi. Pędy zbyt zagęszczone lub nadmiernie rozrastające się na boki można usuwać.
  • Amatorzy owoców rokitnika czasami skracają wierzchołki, aby ułatwić prace przy zbiorach.
  • Rokitnik nie wymaga także nawożenia.
Rokitnik pospolity
Autor: GettyImages Owocujący rokitnik pospolity

Zastosowanie rokitnika w ogrodzie

Rokitnik pospolity może służyć do tworzenia nieformowanych żywopłotów lub jako dodatkowy okaz w przydomowym sadzie. Przede wszystkim jest to jednak roślina, którą warto wykorzystywać w zieleni miejskiej. Z powodzeniem nadaje się do obsadzania wydm, skarp i nieużytków.

Odmiany rokitnika

  • odmiany żeńskie rokitnika: 'Leikora', 'Ascola'
  • odmiany męskie rokitnika: 'Pollmix'

Owoce rokitnika skład i właściwości - na co dobry jest rokitnik?

Owoce rokitnika zwyczajnego charakteryzuje kwaskowaty i dość cierpki smak. To pestkowce o kulistym, owalnym lub jajowatym kształcie (zależnie od odmiany). Waga pojedynczego owocu zwykle wynosi 0,5–1,0 g.

Owoce rokitnika są przede wszystkim bogate w witaminę C. Jej zawartość jest często 2–3-krotnie wyższa w porównaniu z owocami czarnej porzeczki. Owoce rokitnika zawierają prawie 200 substancji aktywnie czynnych, w tym także inne witaminy (A, E, F, K, P, B12), flawonoidy, garbniki, antocyjany, makro- i mikroelementy (żelazo, mangan, bor).

Spożywanie owoców rokitnika, w różnej formie, pozytywnie wpływa na organizm, m.in. zwiększając jego odporność, regenerując uszkodzenia skóry, niszcząc wolne rodniki i poprawiając krążenie. Dodatkowo jest to środek, który można stosować w przypadku chorób układu pokarmowego i przeziębienia.

Kiedy zbierać owoce rokitnika?

Zbiory owoców rokitnika można przeprowadzać już na przełomie września i października, jednakże lepszą jakość uzyskują już po pierwszych przymrozkach.

Jak jeść owoce rokitnika?

Owoce rokitnika można spożywać na surowo, jednak ze względu na ich kwaskowatość zwykle są wykorzystywane w formie przetworów. Z rokitnika można produkować smaczne soki, konfitury i nalewki.

Zaletą owoców rokitnika jest fakt, że podczas gotowania zawarta w nich witamina C nie ulega rozkładowi. Przyrządzając soki z owoców rokitnika, warto dodać do nich także inne owoce, np. jabłka lub dziką różę. Owoce rokitnika nadają się także do sporządzania maseczek regenerujących i poprawiających wygląd skóry.

Przeczytaj też:

Owoce rokitnika
Autor: GettyImages Owoce rokitnika doskonale nadają się na przetwory
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.